Jak najlepiej pielęgnować blizny - Skuteczne metody smarowania

Wpływ rodzaju blizny na skuteczność leczenia

Możliwość całkowitego wyeliminowania blizny zależy od wielu czynników, w tym sposobu powstania blizny, skłonności do bliznowacenia i momentu, w którym wprowadzimy pielęgnację zmienionej skóry. Występują blizny pourazowe, po oparzeniach, blizny potrądzikowe czy pooperacyjne. Zdarza się też, że dana blizna pod wpływem różnych czynników goi się nieprawidłowo, przez co może dojść do powstania:

  1. bliznowca (keloidu) – zbudowane z tkanki łącznej włóknistej, mają postać wypukłych i ciemnych zgrubień, nie ma w nich też mieszków włosowych, gruczołów potowych ani łojowych, bliznowce nie zmniejszają się nawet z upływem czasu,
  2. blizny przerostowej – pogrubione blizny o czerwonym kolorze, powstają przy nadmiernej produkcji kolagenu w procesie gojenia, szczególnie czas gojenia się wydłuża, dotyczą zwykle ran powstałych w wyniku poparzeń,
  3. blizny zanikowej – wgłębienia w skórze, do których powstania prowadzi niedostatek kolagenu w miejscu gojącej się rany.

W przypadku powstania wspomnianych blizn patologicznych stosowanie samych maści to za mało. W leczeniu można za to wykorzystywać się zwykle rozwiązania takie jak iniekcje kortykosteroidów, krioterapia czy leczenie laserowe.

Jeśli jednak zaczniemy pielęgnację blizny odpowiednio wcześniej, zaraz po wstępnym wygojeniu się rany, dużą skuteczność wykażą opatrunki silikonowe, a także terapia uciskowa, żele, kremy i maści.

Jak usunąć blizny? Zabiegi w gabinetach kosmetycznych

Z jakich zabiegów można skorzystać, aby pozbyć się niechcianego i nieestetycznego śladu po ranie? W leczeniu blizn potrądzikowych czy poospowych pomogą też zastrzyki z kwasu hialuronowego, które uzupełniają luki w tkance, czy zastrzyki z tłuszczu pobranego z ciała pacjenta. Na blizny przerostowe lub keloidowe stosuje się też zastrzyki z kortykosteroidów. Roztwór kortykosteroidu wstrzykiwany bezpośrednio w bliznę, powoduje zerwanie wiązań między włóknami kolagenu i zmniejsza ilość tkanki bliznowatej pod skórą.

Oprócz peelingów i zastrzyków wiele osób z bliznami decyduje się na zabiegi w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej, Mowa tu np. o mikroigłowaniu, które polega na nakłuwaniu miejsca blizny drobniutkimi igłami. Nakłucia powodują niewielkie zranienia, które organizm zaczyna zabliźniać i regenerować, stymulując produkcję kolagenu.

Na tej samej zasadzie działa terapia laserem – promień uszkadza skórę w miejscu blizny zmuszając ją do ponownego zabliźniania się.

Niektóre zabiegi laserem usuwają górną warstwę skóry, co zmniejsza widoczność blizn, podobnie jak mikrodermabrazja. To zabieg, w czasie którego blizna zostaje „ścięta”, przez co jest cieńsza i jaśniejsza.

Inną metodą jest mezoterapia igłowa, w trakcie której w bliznę wystrzykuje się substancje pobudzających regenerację tkanek i produkcję włókien kolagenowych.

Blizny zanikowe

To blizny pozostawione przez ospę wietrzną lub trądzik. Mają wygląd dziur w skórze, ponieważ powstają na skutek zaniku tkanki w miejscu po wyprysku wywołany ospą czy trądzikiem. Często są ciemniejsze niż reszta skóry.

Blizny przerosłe

Są częstym etapem gojenia się rany po urazie czy operacyjnej. Pojawiają się na skutek skutkiem nieprawidłowego odkładania się włókien kolagenowych. Blizny przerosłe są ciemne i grube, ale nie rosną poza obszarem rany. Zmniejszają się z biegiem czasu, a nawet cofają.

Blizna. Jak powstają blizny i jak im zapobiec?

Co to jest blizna? Blizna jest śladem po uszkodzeniu skóry. Większość blizn, które tworzą się po niewielkich i płytkich zranieniach, z czasem znika bez śladu. Ale są też takie blizny, które wymagają leczenia. Jak powstają blizny i jak można im zapobiec? Dlaczego blizny swędzą i czy można je opalać? Czy na bliźnie rosną włosy? Dermatolog rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Spis treści

  1. Co decyduje o tym, jak wygląda blizna?
  2. Jak zapobiec bliznom?
  3. Etapy gojenia blizny. Jak powstaje blizna?
  4. Blizna - jak pielęgnować blizny?
  5. Jak przyspieszyć gojenie się blizny?
  6. Blizny - najczęściej zadawane pytania

Blizna to ślad po zranieniu skóry. Na niektóre blizny nie zwracamy uwagi, bo są niewielkie i mało widoczne. Bywają również także blizny, które stanowią problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Najmniej widoczne są zazwyczaj blizny po operacjach. Kłopotów przysparzają zaś blizny rozległe, nieprawidłowe – twarde, zgrubiałe, wykraczające nawet poza obszar zranienia.

Mogą powodować przykurcze, wywoływać ból i silny świąd. Na szczęście są różne środki i metody leczenia tego rodzaju blizn – im wcześniej się je zastosuje, tym ślady po zranieniu będą mniej widoczne.

cyklosporyna A to silnie działający lek immunosupresyjny skuteczny we wszystkich postaciach łuszczycy, jednak ze względu na nefrotoksyczność wskazany jest głównie w przypadkach łuszczycy szczególnie rozległej i opornej na inne metody leczenia; podawanie wiąże się z koniecznością monitorowania parametrów laboratoryjnych oraz ciśnienia tętniczego krwi.

Czytaj dalej...

Skóra w okolicach miejsc intymnych jest jednocześnie bardzo wrażliwa i owłosiona , dlatego pozbycie się włosków z tych partii ciała należy do najtrudniejszych i niesie za sobą największe ryzyko bolesnych powikłań.

Czytaj dalej...

Dostępne w aptekach maści na uczulenie wysypkę na policzkach, czole czy brodzie mogą zawierać leki przeciwhistaminowe, które blokują receptory H1 i tym samym ograniczają reakcję alergiczną, a także łagodne glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym , które pomagają zmniejszyć obrzęk i świąd.

Czytaj dalej...

Postawiłam na olej z konopi, z pestek malin i jojoba ale tym najważniejszym był olejek z konopi z CBD używałam 5 Oczekiwanie na efekty zajęło sporo czasu ale dziś po roku stosowania moja tłusta cera z tysiącem niedoskonałości stała się cerą normalną bez żadnych.

Czytaj dalej...