Jak najlepiej pielęgnować blizny - Skuteczne metody smarowania

Proces gojenia blizny

Jeżeli chcemy uniknąć nieestetycznych blizn, powinniśmy zacząć od odpowiedniej pielęgnacji rany. Po oczyszczeniu, zatrzymaniu krwawienia i osuszeniu ważne jest stwierdzenie, czy rana jest głęboka lub ma poszarpane brzegi. W takich przypadkach może być konieczne założenie szwów. Następny krok to zapewnienie ranie odpowiednich warunków sprzyjających gojeniu. Przez pierwsze trzy tygodnie wskazane jest stosowanie dostępnych bez recepty maści z potrójnym antybiotykiem przeznaczoną do stosowania na skaleczenia i rany.

W przeciągu 4-6 tygodni w obrębie rany wyprodukowana zostanie już znaczna ilość kolagenu, bo pozwala bezpieczne stosowanie bardziej inwazyjnych środków. Na tym etapie można bliznę masować kilka razy dziennie, co wpłynie korzystnie na jej strukturę. Osoby podatne na bliznowacenie i przerost blizn powinny na tym etapie sięgnąć po środki z silikonem. Miejsca po zranieniach są bardziej podatne na działanie promieni słonecznych, dlatego należy też stosować kemy z filtrem minimum 30 FPS, szczególnie dobrze sprawdzą się filtry mineralne.

Zauważalny wpływ na proces gojenia blizny mamy zasadniczo nie więcej niż rok. Później ich struktura się stabilizuje i zmodyfikowanie ich wyglądu staje się trudniejsze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Maść na blizny. Czym najlepiej smarować blizny?

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

Blizny powstają czasem w miejscu przerwania ciągłości skóry. Jednak charakter blizny i to, czy uda się jej pozbyć, zależy już od wielu czynników. Jednym z nich jest pielęgnacja rany i świeżej blizny. W tym celu możemy wykorzystać różne maści na blizny, które będą wspierać proces gojenia i regeneracji. Co warto wiedzieć o maściach na blizny i ich skuteczności? Odpowiadamy poniżej.

Maść na blizny. Czym najlepiej smarować blizny? | Me dia / Shutterstock

SPIS TREŚCI

  • Jaka jest szansa na wygojenie blizny?
  • Wpływ rodzaju blizny na skuteczność leczenia
  • Jakich maści na blizny można używać?
  • Proces gojenia blizny
  1. Na pojawienie się blizny wpływa wiele czynników, w tym sposób pielęgnacji rany czy predyspozycje do nadmiernego bliznowacenia
  2. Maści na blizny zawierają różne składniki, które mogą wspomagać proces regeneracji i wpływać ostateczny wygląd blizny
  3. Skuteczność maści na blizny zależy od jej odpowiednio stosowania po wygojeniu rany
  4. Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Jak usunąć blizny po ospie u dzieci?

Na rynku aptecznym istnieje wiele preparatów, które mają pomóc w leczeniu blizn po ospie. Nie wszystkie z nich mogą być jednak stosowane u dzieci. Czym smarować blizny po ospie i kiedy można zacząć takie leczenie?

Kremy na blizny zawierają zwykle wyciąg z cebuli, rumianku, allantoinę, a także wyciągi z masy perłowej. Są one dedykowane szczególnie pacjentom z bliznami przerośniętymi, bolącymi oraz tak zwanymi bliznowcami. Mniejszą skuteczność mają w redukowaniu blizn ubytkowych. Zmniejszenie i rozjaśnienie blizny po ospie wymaga systematycznego stosowania przez kilka miesięcy.

Kremy na blizny po ospie można stosować dopiero po całkowitym wygojeniu się wykwitów.

Żel na blizny zawierający w swoim składzie silikon lub plastry silikonowe na blizny to jedna z najnowocześniejszych metod walki z niechcianymi zmianami skórnymi. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość stosowania u dzieci, bez względu na wiek – są one obojętne dla skóry i zwykle dobrze tolerowane. Większość producentów preparatów z silikonem zaleca je już od 6. miesiąca życia. W usuwaniu blizn po ospie lepiej sprawdzą się jednak żele niż plastry – ślady po wykwitach mają zwykle charakter punktowy i drobny, plastry zaś dedykowane są raczej bliznom po zabiegach chirurgicznych.

Najtrudniejsze do usunięcia są zwykle blizny po ospie na twarzy dziecka. Jeśli kremy na blizny okażą się nieskuteczne, a ślady są trudne do zaakceptowania, rozwiązaniem mogą być zabiegi medycyny estetycznej, jak laserowe usuwanie blizn.

  1. Duszczyk E, Talarek E, Marczyńska M., Ospa wietrzna – powikłania, profilaktyka, "Zakażenia" 2011, 2: 136-140.
  2. Jankowska-Folusiak J, Powikłania ospy wietrznej u dzieci, "Przegląd Pediatryczny" 2011, 2: 86-89.
  3. Aebi C., Ahmed A., Ramilo O., Bacterial complications of primary varicella in children, "Clinical Infectious Diseases" 1996: 23: 698-705.
  4. Szenborn L., Zasady pielęgnacji skóry dziecka chorego na ospę wietrzną, "Medycyna Praktyczna. Pediatria" 2012, (3): 96-99.

Blizna. Jak powstają blizny i jak im zapobiec?

Co to jest blizna? Blizna jest śladem po uszkodzeniu skóry. Większość blizn, które tworzą się po niewielkich i płytkich zranieniach, z czasem znika bez śladu. Ale są też takie blizny, które wymagają leczenia. Jak powstają blizny i jak można im zapobiec? Dlaczego blizny swędzą i czy można je opalać? Czy na bliźnie rosną włosy? Dermatolog rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Spis treści

  1. Co decyduje o tym, jak wygląda blizna?
  2. Jak zapobiec bliznom?
  3. Etapy gojenia blizny. Jak powstaje blizna?
  4. Blizna - jak pielęgnować blizny?
  5. Jak przyspieszyć gojenie się blizny?
  6. Blizny - najczęściej zadawane pytania

Blizna to ślad po zranieniu skóry. Na niektóre blizny nie zwracamy uwagi, bo są niewielkie i mało widoczne. Bywają również także blizny, które stanowią problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Najmniej widoczne są zazwyczaj blizny po operacjach. Kłopotów przysparzają zaś blizny rozległe, nieprawidłowe – twarde, zgrubiałe, wykraczające nawet poza obszar zranienia.

Mogą powodować przykurcze, wywoływać ból i silny świąd. Na szczęście są różne środki i metody leczenia tego rodzaju blizn – im wcześniej się je zastosuje, tym ślady po zranieniu będą mniej widoczne.

cyklosporyna A to silnie działający lek immunosupresyjny skuteczny we wszystkich postaciach łuszczycy, jednak ze względu na nefrotoksyczność wskazany jest głównie w przypadkach łuszczycy szczególnie rozległej i opornej na inne metody leczenia; podawanie wiąże się z koniecznością monitorowania parametrów laboratoryjnych oraz ciśnienia tętniczego krwi.

Czytaj dalej...

Skóra w okolicach miejsc intymnych jest jednocześnie bardzo wrażliwa i owłosiona , dlatego pozbycie się włosków z tych partii ciała należy do najtrudniejszych i niesie za sobą największe ryzyko bolesnych powikłań.

Czytaj dalej...

Dostępne w aptekach maści na uczulenie wysypkę na policzkach, czole czy brodzie mogą zawierać leki przeciwhistaminowe, które blokują receptory H1 i tym samym ograniczają reakcję alergiczną, a także łagodne glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym , które pomagają zmniejszyć obrzęk i świąd.

Czytaj dalej...

Postawiłam na olej z konopi, z pestek malin i jojoba ale tym najważniejszym był olejek z konopi z CBD używałam 5 Oczekiwanie na efekty zajęło sporo czasu ale dziś po roku stosowania moja tłusta cera z tysiącem niedoskonałości stała się cerą normalną bez żadnych.

Czytaj dalej...