Jak najlepiej pielęgnować blizny - Skuteczne metody smarowania
Co zrobić, żeby blizny zniknęły?
Blizny nie bolą, ale szpecą, szczególnie jeśli znajdują się w widocznym miejscu. Największym problemem, zwłaszcza dla młodych ludzi, są te występujące na twarzy – to np. blizny po trądziku czy tzw. dzioby po ospie, ale kłopotliwe są też blizny pooperacyjne np. na brzuchu, które widoczne są np. na plaży czy blizny po oparzeniu. Nic dziwnego, że większość posiadaczy blizn stara się je usunąć.
Niestety, trudno znaleźć satysfakcjonujący sposób na usunięcie blizn: żaden naturalny środek zaliczany do domowych sposobów usuwania blizn nie jest na tyle skuteczny, by zupełnie się ich pozbyć, choć oczywiście jest wiele takich, które wygładzają je i rozjaśniają, aby mniej rzucały się w oczy.
Dlatego coraz częściej ludzie sięgają po niedomowe sposoby: zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, a także laserowe usuwanie blizn. Dają dużo lepsze efekty i jest ich naprawdę dużo.
Zawsze jednak trzeba pamiętać, że - bez względu na to, czy chcemy skorzystać z domowych sposobów na usuwanie blizn, czy z niedomowych metod - łatwiej jest pozbyć się świeżych śladów po ranach, trudniej zaś tych kilkuletnich. Oto najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby na usuwanie blizn.
Jak usunąć blizny po ospie u dzieci?
Na rynku aptecznym istnieje wiele preparatów, które mają pomóc w leczeniu blizn po ospie. Nie wszystkie z nich mogą być jednak stosowane u dzieci. Czym smarować blizny po ospie i kiedy można zacząć takie leczenie?
Kremy na blizny zawierają zwykle wyciąg z cebuli, rumianku, allantoinę, a także wyciągi z masy perłowej. Są one dedykowane szczególnie pacjentom z bliznami przerośniętymi, bolącymi oraz tak zwanymi bliznowcami. Mniejszą skuteczność mają w redukowaniu blizn ubytkowych. Zmniejszenie i rozjaśnienie blizny po ospie wymaga systematycznego stosowania przez kilka miesięcy.
Kremy na blizny po ospie można stosować dopiero po całkowitym wygojeniu się wykwitów.
Żel na blizny zawierający w swoim składzie silikon lub plastry silikonowe na blizny to jedna z najnowocześniejszych metod walki z niechcianymi zmianami skórnymi. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość stosowania u dzieci, bez względu na wiek – są one obojętne dla skóry i zwykle dobrze tolerowane. Większość producentów preparatów z silikonem zaleca je już od 6. miesiąca życia. W usuwaniu blizn po ospie lepiej sprawdzą się jednak żele niż plastry – ślady po wykwitach mają zwykle charakter punktowy i drobny, plastry zaś dedykowane są raczej bliznom po zabiegach chirurgicznych.
Najtrudniejsze do usunięcia są zwykle blizny po ospie na twarzy dziecka. Jeśli kremy na blizny okażą się nieskuteczne, a ślady są trudne do zaakceptowania, rozwiązaniem mogą być zabiegi medycyny estetycznej, jak laserowe usuwanie blizn.
- Duszczyk E, Talarek E, Marczyńska M., Ospa wietrzna – powikłania, profilaktyka, "Zakażenia" 2011, 2: 136-140.
- Jankowska-Folusiak J, Powikłania ospy wietrznej u dzieci, "Przegląd Pediatryczny" 2011, 2: 86-89.
- Aebi C., Ahmed A., Ramilo O., Bacterial complications of primary varicella in children, "Clinical Infectious Diseases" 1996: 23: 698-705.
- Szenborn L., Zasady pielęgnacji skóry dziecka chorego na ospę wietrzną, "Medycyna Praktyczna. Pediatria" 2012, (3): 96-99.
Czy można zapobiec bliznom po ospie u dziecka?
Zapobieganie bliznom po ospie to przede wszystkim zadbanie o to, by dziecko nie drapało wykwitów skórnych, zarówno tych dopiero powstających, jak i tych w fazie gojenia. Aby uniknąć zadrapania skóry, zaleca się obcinanie paznokci dziecka na możliwie krótko, a dodatkowo pomocne mogą okazać się nakładane na noc bawełniane rękawiczki i skarpetki. Świąd skóry można zmniejszać poprzez stosowanie dostępnych bez recepty preparatów łagodzących zawierających żel z aloesu, betainę, pantenol, alantoinę, wyciąg z ziela lawendy czy kwiatu rumianku, a w przypadku bardzo silnego swędzenia również leków miejscowych, zmniejszających miejscowy odczyn zapalny i hamuje przykre dolegliwości. Dla zwiększenia skuteczności tych preparatów można przechowywać je w lodówce- zimno daje dodatkowo ulgę choremu dziecku. Domowym sposobem na zmniejszenie świądu może być też krótka kąpiel w wannie z dodatkiem płatków owsianych.
Aby uniknąć powstawania śladów po ospie wietrznej, niezwykle ważne jest także zapobieganie nadkażeniom bakteryjnym wykwitów, które mogą przedłużyć proces gojenia i spowodować powstanie głębokich blizn, nazywanych czasem dziurami po ospie. Obecnie odchodzi się od stosowania preparatów miejscowych, jak płynne pudry, które zmniejszały dostęp powietrza do wykwitów oraz opóźniały zauważenie zmian ropnych w obrębie wysypki. Podstawą zapobiegania nadkażeniom bakteryjnym są regularne, krótkie kąpiele, po których należy ciało dziecka delikatnie osuszyć ręcznikiem (bez pocierania, by nie uszkodzić wypełnionych treścią płynną pęcherzyków).
Ryzyko powstania blizn po ospie u dziecka będzie mniejsze, kiedy zmiany skórne będą odkażane środkami antyseptycznymi bez alkoholu, takimi jak oktenidyna, która dezynfekuje, nawilża i oczyszcza rany oraz zapobiega powstawaniu blizn. Innym sposobem odkażenia wykwitów jest dodanie kilku kryształów nadmanganianu potasu do wanny z wodą w czasie kąpieli (nadmanganian dostępny jest w formie proszku w aptece).
Blizna. Jak powstają blizny i jak im zapobiec?
Co to jest blizna? Blizna jest śladem po uszkodzeniu skóry. Większość blizn, które tworzą się po niewielkich i płytkich zranieniach, z czasem znika bez śladu. Ale są też takie blizny, które wymagają leczenia. Jak powstają blizny i jak można im zapobiec? Dlaczego blizny swędzą i czy można je opalać? Czy na bliźnie rosną włosy? Dermatolog rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Spis treści
- Co decyduje o tym, jak wygląda blizna?
- Jak zapobiec bliznom?
- Etapy gojenia blizny. Jak powstaje blizna?
- Blizna - jak pielęgnować blizny?
- Jak przyspieszyć gojenie się blizny?
- Blizny - najczęściej zadawane pytania
Blizna to ślad po zranieniu skóry. Na niektóre blizny nie zwracamy uwagi, bo są niewielkie i mało widoczne. Bywają również także blizny, które stanowią problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.
Najmniej widoczne są zazwyczaj blizny po operacjach. Kłopotów przysparzają zaś blizny rozległe, nieprawidłowe – twarde, zgrubiałe, wykraczające nawet poza obszar zranienia.
Mogą powodować przykurcze, wywoływać ból i silny świąd. Na szczęście są różne środki i metody leczenia tego rodzaju blizn – im wcześniej się je zastosuje, tym ślady po zranieniu będą mniej widoczne.
Jak pielęgnować i czym smarować blizny po operacji?
Blizny po operacji są nieuniknione, ale odpowiednia pielęgnacja rany jest w stanie znacząco wpłynąć na proces gojenia i wygląd blizny po jego zakończeniu. Jak powinna wyglądać pielęgnacja blizn po operacji? Kiedy ją rozpocząć i co stosować?
- Blizny po operacji bywają nieuniknione, ale nie muszą oszpecać ciała. Wystarczy odpowiednio zadbać o ranę pooperacyjną, żeby blizna po wygojeniu była jak najmniej widoczna.
- W walce z bliznami stosuje się różne preparaty miejscowe w formie maści, żelu lub kremu. Pomocna może być także terapia manualna.
- Jeśli metody nieinwazyjne nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, bliznę można usunąć za pomocą lasera w gabinecie medycyny estetycznej.