Jak złagodzić uczulenie na twarzy - Skuteczne metody i środki łagodzące

Aby szybko złagodzić reakcję alergiczną, dobrze jest wiedzieć, co ją wywołało. Niekiedy objawy uczulenia pojawiają się natychmiast po zastosowaniu kremu czy nowego kosmetyku. Wtedy należy je odstawić i łagodzić reakcję zapalną. Jeśli alergia ma podłoże pokarmowe, konieczne jest oznaczenie alergenu i wyeliminowanie go z diety. Dotyczy to głównie dzieci, u których zmiany skórne często oznaczają alergię pokarmową.

Objawy reakcji alergicznej można łagodzić domowymi sposobami. Warto sięgnąć po maści łagodzące i kojące skórę. Dobrze, by zawierały alantoinę i pantenol, które pomogą złagodzić stan zapalny, wyeliminują świąd czy pieczenie skóry. Często ich składnikiem są również witamina A czy cynk, które działają przeciwzapalnie i przywracają skórze równowagę.

Oprócz maści, warto sięgnąć także po domowe maseczki i okłady, które złagodzą dyskomfort i pomogą pozbyć się uczucia ściągnięcia skóry. Pomocne okażą się płatki owsiane, drożdże czy herbata rumiankowa.

Maseczka z płatków owsianych

Płatki owsiane działają podobnie jak drożdże. Zawierają dużo witamin z grupy B, cynku i innych minerałów, które wykazują pozytywny wpływ na skórę. Maseczki z płatków owsianych polecane są osobom o cerze wrażliwej, a także odwodnionej czy trądzikowej.

Do przygotowania takiej maseczki potrzebne są płatki owsiane górskie, które zalewamy wrzącą wodą. Pozostawiamy je do wystudzenia, a następnie nakładamy na skórę. Jeśli mamy cerę odwodnioną, możemy do takiej maski dodać trochę miodu.

Po 15 minutach zmywamy maseczkę z twarzy. Skórę tonizujemy i nakładamy łagodzącą maść. Taka maska powinna przynieść nam ulgę.

Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj

Uczulenie na kosmetyki na twarzy

Uczulenie na twarzy po kremie, balsamie, maseczce czy nawet zwykłym mydle spowodowane jest zazwyczaj obecnością w tego typu kosmetykach różnych konserwantów. Z badań przeprowadzonych wśród pacjentów Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi wynika, że najczęściej drażniące działanie mają takie substancje, jak:

  • timerosal – silnie toksyczna sól sodowa kwasu etylortęciosalicylowego, stosowana do konserwowania niektórych kosmetyków i leków, zwłaszcza starszego typu,
  • formaldehyd - gaz, który w postaci wodnego roztworu znany jest powszechnie jako formalina,
  • euksyl K 400 – związek zawierający dwa składniki: metylodibromo glutaronitryl (MDGN) i 2-fenoksyetanol, wprowadzony do produkcji jako mniej uczulająca alternatywa dla środków starszego typu, ale także wywołujący niepożądane reakcje,
  • katon CG - mieszanina związków chemicznych zwanych 2-izotiazolinonami.

Do tego należy dodać inne konserwanty, a także barwniki. Z uwagi na dowiedzione właściwości uczulające, wiele z nich dopuszczonych jest do stosowania jedynie w kosmetykach przeznaczonych do spłukiwania, czyli np. mydłach i płynach do kąpieli.

Specjaliści podkreślają, że w ostatnich dziesięcioleciach zjawisko alergii na tego typu produkty nabiera na sile. Co zatem robić, by dbać o wygląd i kondycję skóry, a jednocześnie nie narażać jej na podrażnienia? Obserwując objawy uczulenia na krem do twarzy i inne kosmetyki (zaczerwienienie, wypryski, świąd), należy przeanalizować skład używanych preparatów i odstawić profilaktycznie te, które mogą zawierać drażniące substancje. Niekiedy dobranie właściwego kosmetyku wymaga działania metodą prób i błędów, warto też skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem.

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

Egzema między palcami dłoni , czy umiejscowiona w innych rejonach dłoni może również być wynikiem dziedziczenia pewnych skłonności po przodkach oraz osłabienia funkcjonowania układu immunologicznego.

Czytaj dalej...

Kaszka na skórze twarzy, czerwone suche plamy na policzkach, wysypka na szyi i dekolcie to tylko kilka objawów uczulenia na twarzy, które mogą wystąpić jako reakcja alergiczna na słońce, dane pokarmy, kosmetyki, środki drażniące i inne.

Czytaj dalej...

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...