Jakie kremy stosować przy łuszczycy krostkowej?
Łuszczyca krostkowa, czyli krostkowica – nietypowa postać łuszczycy
Łuszczyca krostkowa to rzadko spotykana postać łuszczycy. Jej charakterystycznym objawem są pojawiające się na skórze ropne krostki. Choroba występuję najczęściej wśród osób starszych, jednak sporadycznie obserwuje się ją również u dzieci, nastolatków i ciężarnych kobiet.
Łuszczyca to przewlekła i nawracająca choroba skóry, która występuje dosyć powszechnie. Niestety, do tej pory nie udało się opracować terapii, która mogłaby w pełni wyeliminować przyczyny jej wystąpienia. Łuszczyca krostkowa jest szczególnie dokuczliwa i może wiązać się z licznymi objawami ogólnoustrojowymi.
Dlaczego potrzebna jest terapia podologiczna?
W wypadku zauważenia zmian na stopach najważniejsza jest jak najszybsza konsultacja i pomoc podologiczna. Jeśli zmiany postępują, pomoc dermatologa (chirurga, specjalisty od leczenia ran) będzie i tak niezbędna.
W praktyce podologicznej dużą rolę odgrywa estetyka paznokci zajętych przez łuszczycę, ponieważ jej forma stawowa może doprowadzić nawet do niemal całkowitej utraty płytki paznokciowej. W praktyce wygląda to w ten sposób, że zwiastunem łuszczycy stawowej są właśnie cięższe stany łuszczycy paznokciowej. W takich wypadkach nie można się zdać tylko na działania pielęgnacyjne. Im prędzej nastąpi wdrożenie terapii wewnętrznej, tym łatwiej jest zapobiec pogorszeniu stanu paznokci.
Forma krostkowa łuszczycy najgorzej wpływa na deformacyjne zmiany płytki paznokciowej.
Wczesne leczenie farmakologiczne wyhamowuje prawdopodobnie zbliżającą się formę stawową. Leczenie trwa długo, ale przy zastosowaniu niektórych biofarmaceutyków udaje się wyleczyć nawet co drugiego pacjenta (w przypadku łuszczycy wrodzonej). Największym problemem w leczeniu łuszczycy paznokciowej okazuje się brak cierpliwości.
Według najnowszych badań ok. 70% chorych na łuszczycę stawową ma również problemy z paznokciami, ale pacjenci z łuszczycą skórną już tylko w 40–50%.
Pielęgnacja paznokci łuszczycowych
Paznokcie dotknięte łuszczycą powinny być regularnie pielęgnowane, aby złagodzić jej skutki i poprawić ich estetykę.
- Skracaniepaznokci – bardzo ważne dla tych, którzy dużo pracują dłońmi: paznokcie krótko obcięte lub opiłowane pilnikiem nie są narażone na zaczepianie, odwarstwianie, pękanie. Rękawiczki (jednorazowe) również chronią chore paznokcie.
- Kąpiele – zajęte łuszczycą paznokcie dłoni i stóp (a także skórę) najlepiej poddawać codziennym kąpielom w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwy.
- Smarowaniekremem – nakładanie po kąpielach kremów lub maści natłuszczających
- Odpowiednio szerokie buty – są ważne, aby palce (paznokcie) nie były narażane na dodatkowe drażnienie przez zbyt ciasne, wąskie obuwie
Używanie lakieru hybrydowego jest przy łuszczycy zabronione. Ten rodzaj lakieru jest bardzo inwazyjny, zawiera wiele trucizn i może być zalążkiem grzybicy! Jedyne co można nakładać na paznokcie łuszczycowe w celu poprawy ich wyglądu to cienka warstwa akrylu przeciwgrzybiczego.
Źródła
Rolf Blaga: Nagel-Psoriasis – Was, wann wie helfen kann. In: PSO aktuell, 2:2013. S. 26-29.
Peter Altmeyer: Psoriasis der Nägel. In: Die Online-Enzyklopädie der Dermatologie, Venerologie, Allergologie und Umweltmedizin. www.enzyklopaedie-dermatologie.de/artikel?id=14686. (09.10.17)
Regine Gläser: Nagelpsoriasis. In: Psoriasis – auf einen Blick. E. Christopher (Hrsg.), Thieme 2003. S. 42.
Ingrid Moll (Hrsg.): Duale Reihe Dermatologie. Thieme, 2005, S. 465.
Wolfgang Raab: Nagelerkrankungen in der dermatologischen Praxis. Springer, 2012. S. 50.
Regine Gläser: Nagelpsoriasis. In: Psoriasis – auf einen Blick. E. Christopher (Hrsg.), Thieme 2003. S. 50.