Jak wybielić czerwone plamy po pryszczach?

Leczenie plam na tułowiu

Pielęgnacja skóry

Plamy skórne nie zawsze wymagają intensywnego leczenia. Istnieją schorzenia, których nie da się całkiem wyleczyć. Są też takie, które nie wymagają dodatkowego leczenia wewnętrznego. Wówczas dostaniemy od dermatologa poradę jak pielęgnować skórę. Jeżeli lekarz stwierdzi, że odbarwienia są wynikiem bielactwa, to pozostaje nam stosowanie kremów ochronnych i unikanie promieni słonecznych. W przypadku uczuleń na niektóre kosmetyki najlepiej przejść na proste kremy i unikać kolorowych kosmetyków. Warto też zadbać o odpowiednie środki piorące. W sklepach dostaniemy bez problemu hipoalergiczne płyny do prania i płatki mydlane.

Kiedy plamy na skórze lub na tułowiu występują u niemowląt i małych dzieci zazwyczaj lekarz przepisuje leki na wysypkę. Może to być maść łagodząca podrażnienia. Trzeba też pilnować regularnej zmiany pieluszek, nawilżania ciała po kąpieli i używania zasypki.

Na skórze jasnej, wrażliwej na słońce pojawiają się czerwone plamy skórne. Podstawowa pielęgnacja takiego naskórka polega na stosowaniu kremów ochronnych z silnym filtrem. W razie wystąpienia poparzeń słonecznych warto schładzać skórę wodą. Można też stosować panthenol lub balsamy po opalaniu z alantoiną.

Leczenie schorzeń wewnętrznych

Jeżeli lekarz stwierdzi, że brązowe kropki czy ciemne plamy na ciele mają przyczyny inne niż skórne, to zapewne poda nam jakieś leki doustne. Przy zakażeniach są to antybiotyki lub leki sterydowe. Jeśli wybroczyny okażą się oznaką nowotworu skóry, to trzeba też zastosować bardziej inwazyjne metody leczenia np. krioterapię, usuwanie wybroczyn czy naświetlania.

Czerwone plamy na nogach albo sine przebarwienia na tułowiu mogą oznaczać jakiś rodzaj stanu zapalnego żył. Wówczas przyjmujemy środki przeciwzapalne i leki wzmacniające ścianki naczyń. Poza tym warto brać witaminę C, która uodparnia i poprawia wytwarzanie kolagenu przez organizm.

Inne objawy chorób skóry na nogach

Choroby skóry na nogach mogą objawiać się na wiele różnych sposobów, a nie tylko poprzez pojawienie się czerwonych plam. Poniżej przedstawiamy listę innych mogących wystąpić objawów. Swędzące zmiany skórne na nogach to również:

  1. Swędzenie. To jeden z najczęściej występujących objawów problemów skórnych. Może sygnalizować różne schorzenia, takie jak egzema, grzybica, ale także reakcje alergiczne. Oprócz tego też niemal zawsze pojawiają się plamy na skórze na nogach.
  2. Ból. Chociaż nie jest tak powszechny jak swędzenie, ból może towarzyszyć niektórym chorobom skóry na nogach. Zwykle jest związany z infekcjami bakteryjnymi, owrzodzeniami lub stanami zapalnymi, takimi jak cellulitis.
  3. Pękanie skóry. Suchość i pękająca skóra mogą być objawem wielu problemów, w tym egzemy, łuszczyca, oraz różnych warunków związanych z niedoborem witamin lub problemami z tarczycą.
  4. Obrzęk. Obrzęk w okolicy plam skórnych może wskazywać na infekcję lub stan zapalny. Także niewydolność naczyń krwionośnych może prowadzić do obrzęków kończyn dolnych.
  5. Bąble. Powstawanie bąbli na skórze może wskazywać na szereg chorób, w tym pęcherzycę, opryszczkę, pokrzywkę, a także reakcje alergiczne.
  6. Nieprzyjemny zapach. Czasami infekcje skóry, w szczególności te spowodowane przez bakterie, mogą prowadzić do nieprzyjemnego zapachu.
  7. Zmiana koloru skóry. Zmiany koloru skóry, takie jak przebarwienia czy sino czerwone plamy na nogach mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym starzeniem się, eksponowaniem na słońce, chorobami skóry, takimi jak vitiligo, czy problemami z krążeniem. Czasem zdarzają się też krwawe plamy na nogach.
  8. Owrzodzenia. Owrzodzenia, czyli otwarte, nieregularne rany, które mają trudności z gojeniem, mogą być powiązane z wieloma chorobami, w tym z cukrzycą, żylakami, a także z niewydolnością krążenia.
  9. Grudki i guzki. Tworzenie się grudek, guzków czy brodawek może być oznaką różnych schorzeń skóry, takich jak brodawki wirusowe, łuszczyca, czy nawet rak skóry.
  10. Łuszczenie się skóry. To często spotykany objaw wielu chorób skóry, takich jak łuszczyca, egzema, grzybica, a także reakcji alergicznej.

Choroby skóry na nogach: przyczyny i objawy czerwonych plam

Zmiany skórne są częstym problemem, który pacjenci zgłaszają lekarzom. Szczególnie niepokojące mogą być czerwone plamy na nogach. Dermatologia wskazuje na wiele potencjalnych przyczyn tych objawów. W tym artykule omówimy najczęstsze choroby skóry na nogach powodujące pojawienie się czerwonych plam, a także możliwości diagnostyki i terapii. Niektóre takie choroby to choroby skóry zakaźne.

bliznowca keloidu zbudowane z tkanki łącznej włóknistej, mają postać wypukłych i ciemnych zgrubień, nie ma w nich też mieszków włosowych, gruczołów potowych ani łojowych; bliznowce nie zmniejszają się nawet z upływem czasu;.

Czytaj dalej...

cyklosporyna A to silnie działający lek immunosupresyjny skuteczny we wszystkich postaciach łuszczycy, jednak ze względu na nefrotoksyczność wskazany jest głównie w przypadkach łuszczycy szczególnie rozległej i opornej na inne metody leczenia; podawanie wiąże się z koniecznością monitorowania parametrów laboratoryjnych oraz ciśnienia tętniczego krwi.

Czytaj dalej...

Domowe zabiegi z wykorzystaniem kremów do depilacji są łatwe i nie wymagają wprawy, jednak silny, chemiczny zapach kosmetyków może zniechęcać, a substancje chemiczne wywoływać podrażnienia wrażliwej skóry.

Czytaj dalej...

Dostępne w aptekach maści na uczulenie wysypkę na policzkach, czole czy brodzie mogą zawierać leki przeciwhistaminowe, które blokują receptory H1 i tym samym ograniczają reakcję alergiczną, a także łagodne glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym , które pomagają zmniejszyć obrzęk i świąd.

Czytaj dalej...