Jak skutecznie wyciskać pryszcze?
Czym są pryszcze?
Potocznie nazywane pryszcze to niedoskonałości skórne, które towarzyszą znacznej części osób w okresie dojrzewania, a także w wieku dorosłym. To główny objaw trądziku pospolitego (młodzieńczego), który jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry. Ze względu na to, że są łatwe do zauważenia (mają formę czerwonych grudek lub krost wypełnionych treścią ropną), ich obecność na twarzy w znaczący sposób wpływa na samopoczucie osoby, która zmaga się z tym problemem. Pryszcze mogą być przyczyną problemów z samoakceptacją, a także negatywnie wpływać na naszą psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Stąd tak duża liczba osób decyduje się na ich wyciskanie.
Przyczyny powstawania pryszczy na twarzy są bardzo zróżnicowane. Okazuje się bowiem, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć różne czynniki. Zaliczamy do nich między innymi:
- uwarunkowania genetyczne – jeśli jedno lub oboje rodziców w młodości zmagało się z trądzikiem, jest bardzo prawdopodobne, że choroba ta wystąpi również u dziecka,
- przerost gruczołów łojowych, co bezpośrednio przekłada się na nadmierne wytwarzanie łoju (sebum),
- zaburzenia hormonalne – stąd wypryski są tak powszechne wśród nastolatków, jednak zaburzenia hormonalne, które mogą warunkować powstawanie trądziku hormonalnego , występują także u dorosłych,
- zaburzenia w procesie rogowacenia ujść mieszków włosowych,
- stres,
- różnego rodzaju zanieczyszczenia,
- promieniowanie uv,
- infekcje skórne,
- niewłaściwa dieta – przede wszystkim spożywanie w nadmiernych ilościach produktów przetworzonych, zawierających duże ilości cukrów prostych, tłuszczów trans i soli,
- nieodpowiednia pielęgnacja – korzystanie z produktów, które nadmiernie wysuszają skórę, przez co jej gruczoły zaczynają produkować jeszcze więcej sebum,
- niektóre składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji i makijażu, które posiadają właściwości komedogenne
Dlaczego powstają pryszcze na plecach?
Przyczyny powstawania pryszczy na plecach są takie same jak w przypadku pryszczy na twarzy. Najczęstszą przyczyną powstawania wyprysków są zmiany hormonalne w organizmie, które są nieodłącznym elementem okresu dojrzewania, ale mogą pojawić się również w późniejszym okresie.
Testosteron i pryszcze na plecach
W dużej mierze to testosteron wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych i jest odpowiedzialny za powstawanie pryszczy. Pod wpływem tego hormonu gruczoły wydzielają nadmierną ilość sebum, które zatyka pory. Z kolei one stanowią idealne miejsce do namnażania się bakterii, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych – bolesnych, ropnych pryszczy na plecach, ramionach, dekolcie oraz twarzy.
Inne przyczyny pryszczy na plecach u dorosłego
Zaburzenia hormonalne to nie jedyna przyczyna powstawania wyprysków. U osób dorosłych, po 30 r.ż., pryszcze na plecach mogą być wywołane przez czynniki takie jak:
- przyjmowanie niektórych leków (sterydowych, przeciwpadaczkowych),
- czynniki genetyczne ,
- silny, przewlekły stres ,
- ogólne przemęczenie ,
- nietolerancja glutenu czy nabiału,
- złe nawyki żywieniowe – zbyt częste sięganie po produkty wysoko przetworzone i zawierające duże ilości cukru,
- wysuszenie skóry m.in. przez działanie promieni UV,
- szkodzące skórze kosmetyki – m.in. niektóre kolorowe żele pod prysznic zawierające sztuczne barwniki,
- noszenie ubrań ze sztucznych tkanin nieprzepuszczających powietrza.
Przyczyny pryszczy na plecach u kobiet
Za pryszcze na plecach u kobiet często odpowiadają zaburzenia hormonalne, a dokładniej nadmiar w organizmie androgenów, męskich hormonów. Poza zmianami skórnymi symptomy, które powinny skłonić do zbadania poziomu androgenów, to nieregularne miesiączki i hirsutyzm – nadmierne owłosienie.
Czy warto wyciskać pryszcze?
Choć chwilowa satysfakcja płynąca z pozbycia się widocznych zmian skórnych bywa kusząca, dermatolodzy i eksperci od pielęgnacji skóry zgodnie ostrzegają przed samodzielnym wyciskaniem pryszczy. Manualne usuwanie niedoskonałości w sposób niehigieniczny lub zbyt agresywny może prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii, zwiększenia stanu zapalnego, a nawet powstania blizn czy trwałych przebarwień.
Zamiast podejmować ryzykowne próby wyciskania pryszczy, warto zadbać o kompleksową pielęgnację skóry. W przypadku niedoskonałości świetnie sprawdzają się m.in kosmetyki punktowe, przeznaczone do bezpośredniej aplikacji na zmiany skórne. Efektywnie redukują stany zapalne, przyspieszają gojenie i minimalizują ryzyko powstawania blizn. Często zawierają składniki o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym lub wysuszającym, takie jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu czy kwas hialuronowy.
Inną skuteczną metodą jest stosowanie produktów złuszczających, które pomagają usunąć martwe komórki skóry, odblokowują pory i poprawiają ogólną kondycję skóry. Peelingi chemiczne, toniki czy kremy z kwasami AHA (np. kwas glikolowy) i BHA (np. kwas salicylowy) mogą być tutaj bardzo pomocne. Dzięki regularnemu stosowaniu tego typu kosmetyków skóra staje się bardziej gładka, a ryzyko powstawania nowych zmian skórnych znacznie się zmniejsza.
O poradniku
W naszym poradniku poruszamy istotne zagadnienia, które mogą być pomocne dla naszych Klientów na co dzień. Oferujemy porady dotyczące pielęgnacji skóry, włosów, makijażu, a także zdrowego stylu życia. Znajdziesz tu również wskazówki na temat doboru odpowiednich produktów kosmetycznych i dermokosmetyków.
Serdecznie zapraszamy do lektury.
*Poradnik ma charakter informacyjny i nie zastępuje konsultacji z kosmetologiem ani dermatologiem.