"Depilacja światłem podczas ciąży - Bezpieczne metody usuwania włosów"
Czego wymaga depilacja IPL w domu lub w salonie – jak się do niej przygotować?
Chociaż depilacja IPL w domu, dzięki licznym urządzeniom zwanym potocznie depilatorami laserowymi, jest możliwa – niezależnie od tego, czy wykonujemy ją samodzielnie, czy oddajemy się w ręce specjalistów musimy pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim konieczne jest przygotowanie skóry, podczas którego należy zadbać o następujące elementy:
Czysta skóra – depilatory IPL działają na cebulkę włosa, która jest pod skórą. Aby umożliwić najlepsze działanie, przed zabiegiem należy oczyścić skórę ze wszelkiego rodzaju kremów, balsamów, dezodorantów, antyperspirantów i innego rodzaju kosmetyków. W szczególności należy pamiętać przy tym o kosmetykach, które mają w składzie tłuszcze, ze względu na to, że ich podgrzanie może przyczynić się do pojawienia się poparzeń.
Krótkie włoski – bezpośrednio przed zabiegiem należy ogolić włoski lub przyciąć je tak, by miały długość około 1mm lub mniej. Jeśli stosujesz depilator IPL nie wyrywaj włosków poprzez zastosowanie wosku, pasty cukrowej lub pęsety – jeśli nie pozostawisz w skórze cebulki, pulsujące światło lampy nie będzie mogło wychwycić żadnego elementu.
Opalenizna – 3-4 tygodnie przed zabiegiem nie należy się opalać ani stosować różnego rodzaju samoopalaczy.
Leki – należy powstrzymać się przed stosowaniem leków fotouczulających, np. antybiotyków – depilacja IPL jest możliwa po upływie minimum tygodnia od przyjmowania tego rodzaju leków
Zioła – należy powstrzymać się przed piciem herbatek ziołowych, w szczególności zawierających nagietek, dziurawiec, rumianek
Inne substancje – minimum miesiąc przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania kremów zawierających isotretynoinę, retinol, witaminy C.
DEPILACJA w CIĄŻY - które metody są dozwolone, a których lepiej unikać
Jak bezpiecznie depilować skórę podczas ciąży? Ciąża to czas delikatności, również w pielęgnacji. Dlatego nie wszystkie metody depilacji są teraz dozwolone. Które można stosować, a których nie?
Spis treści
Gładka skóra podczas ciąży bywa pielęgnacyjnym wyzwaniem. Nie tylko dlatego, że czas oczekiwania na dziecko bywa ubarwiany nagłymi niespodziankami w postaci podrażnień czy reakcji alergicznych na znane i lubiane dotąd przez skórę kosmetyki. Również z tego powodu, że usuwanie włosków na łydkach czy w okolicach bikini z dużym brzuchem, który wszystko zasłania, jest – delikatnie mówiąc – średnio komfortowe. A depilować trzeba się regularnie ze względu i na swoje dobre samopoczucie, i na comiesięczne wizyty u ginekologa, wreszcie – tuż przed porodem, kiedy brak włosków ułatwia sprawę.
Tyle tylko, że nie wszystkie metody będą teraz odpowiednie. Przyczyna jest prosta – składniki części kosmetyków oraz niektóre metody mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę przyszłej mamy. No i pośrednio zaszkodzić rozwijającemu się maleństwu. Pośrednio – bo ani substancje, ani urządzenia służące do depilacji nie mają z dzieckiem żadnego kontaktu, jednak stres mamy wywołany dyskomfortem podczas zabiegu ma wpływ na dziecko. Choćby dlatego depilując skórę podczas ciąży lepiej zwracać uwagę i na skład kosmetyków, i na rodzaj zabiegów. Co wolno, a czego nie?
Depilacja IPL – jak często trzeba ją powtarzać?
Depilator laserowy IPL nigdy nie będzie w pełni skuteczny, jeżeli nie będziemy go stosować zgodnie z założeniami producenta. Zazwyczaj zaleca się wykonywanie zabiegów co 2-4 tygodnie. Tylko wtedy możliwe jest uzyskanie zadowalających efektów. Wiele użytkowniczek domowych depilatorów narzeka na ich niską skuteczność. Rzeczywiście depilator IPL nigdy nie zapewni takich rezultatów jak profesjonalny laser w salonie. Mimo to całkowity brak efektów z czegoś wynika. Zazwyczaj chodzi po prostu o brak regularności. Skąd takie wnioski? Poznaj szczegóły w dalszej części artykułu.
Depilator IPL- przeciwwskazania
Wykonanie zabiegu depilacji IPL jest możliwe w przypadku, gdy nie występują następujące czynniki:
- Spożycie alkoholu w ciągu 24h przed zabiegiem,
- Świeża opalenizna lub zastosowanie samoopalacza na obszarze przeznaczonym do depilacji IPL,
- Infekcja skóry w miejscu zabiegu (zmiany ropne, opryszczka, itd.),
- Zażywanie leków światłouczulających – zabieg depilacji IPL można wykonać dopiero po 6 miesiącach od zakończenia leczenia retinoidami, etinolem, dziurawcem, nagietkiem, tetracykliną, itd.,
- Stosowanie ziół światłouczulających, tj. nagietek, dziurawiec, rumianek – warto przestać je stosować na 3-4 tygodnie przed zabiegiem,
- Ciąża lub okres karmienia piersią,
- stymulator lub defibrylator serca albo metalowe implanty na depilowanym obszarze,
- przebyte lub trwające choroby nowotworowe lub choroby z osłabieniem układu odpornościowego (AIDS, HIV). W każdym salonie depilacji IPL powinna być możliwość skonsultowania możliwości wykonania zabiegu z kosmetologiem. Przed zabiegiem w domu warto samodzielnie zastanowić się nad tym, czy nie występuje żaden z czynników, który mógłby przyczynić się do ograniczenia bezpieczeństwa zabiegu.