Co brakuje w organizmie, gdy włosy wypadają?

Czego brakuje w organizmie, gdy wypadają włosy?

Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak stres, hormonalne zmiany, choroby skóry głowy, ale także niedobory żywieniowe. Oto kilka składników, których brak może prowadzić do wypadania włosów:

  • Żelazo: Niedobór żelaza może prowadzić do anemii, co z kolei może wpływać na zdrowie włosów. Żelazo jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do mieszków włosowych.
  • Witamina D: Niedobór witaminy D może prowadzić do osłabienia włosów i ich wypadania. Witamina D jest ważna dla zdrowia skóry i włosów, a jej niedobór może prowadzić do łamliwości i utraty włosów.
  • Witaminy z grupy B: Niedobór witamin z grupy B, takich jak biotyna, niacyna i kwas foliowy, może prowadzić do wypadania włosów. Te witaminy są niezbędne do produkcji keratyny, która jest podstawowym składnikiem włosów.
  • Proteiny: Niedobór protein w diecie może prowadzić do osłabienia włosów i ich wypadania. Włosy składają się głównie z białka, dlatego ważne jest, aby dostarczać organizmowi wystarczającą ilość tego składnika.
  • Cynk: Niedobór cynku może prowadzić do wypadania włosów. Cynk jest niezbędny do produkcji keratyny i utrzymania zdrowej skóry głowy.

Co zrobić, gdy włosy wypadają garściami

Jeśli Twoje włosy zaczęły wypadać garściami, najważniejsze jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, skonsultuj się z lekarzem, by sprawdzić, czy to ich działanie może dawać takie skutki uboczne.

Wizyta u lekarza może być też okazją do tego, by zobaczyć, czy w organizmie nie dzieje się nic złego. Specjalista będzie mógł skierować Cię na odpowiednie badania.

Badania kontrolne krwi

Oprócz standardowej morfologii, w przypadku wypadania włosów garściami warto sprawdzić też poziomy hormonów tarczycy: TSH oraz T3 i T4. Warto oznaczyć również ferrytynę, stężenia żelaza, biotyny, witaminy B12 i cynku. Istotne może być również sprawdzenie parametrów wątrobowych i tych związanych z pracą nerek .

Sen, stres i dieta

Przyjrzyj się również temu, jak funkcjonujesz na co dzień. Odpowiedz sobie szczerze na te pytania:

  • Czy przesypiam przynajmniej siedem godzin na dobę?
  • Czy codziennie jem wystarczającą ilość warzyw i owoców?
  • Czy dostarczam sobie odpowiednią ilość białka i tłuszczów?
  • Czy stosuję restrykcyjne diety odchudzające?
  • Czy wypijam przynajmniej 1,5–2 litry wody w ciągu dnia?
  • Czy często towarzyszy mi stres lub poczucie lęku?

Niezależnie od tego czy Twój styl życia jest przyczyną wypadania włosów, wprowadzenie pozytywnych zmian w tym zakresie z pewnością pomoże Ci w walce o odzyskanie bujnej czupryny.

Co możesz zrobić, by poprawić kondycję włosów (i całego organizmu)?

Wprowadzenie tych zmian przyniesie korzyść nie tylko Twoim włosom, ale całemu organizmowi. Pozytywnie odbije się również na Twoim samopoczuciu .

Wizyta u trychologa

Jeśli z medycznego punktu widzenia wszystko u Ciebie w porządku, a Twoje nawyki żywieniowe są zdrowe, przyczynę wypadania włosów garściami pomoże Ci odnaleźć trycholog, czyli ekspert od problemów ze skórą głowy.

Dlaczego możesz nam zaufać

Dowiedz się więcej w naszym procesie redakcyjnym

Informacja o reklamach

Treści na Natu.Care mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.

Dowiedz się więcej w naszym regulaminie

Codziennie tracisz trochę włosów i to zupełnie normalne zjawisko. Jednak co zrobić, gdy masz wrażenie, że Twoje włosy wypadają garściami?

Aby skutecznie walczyć z wypadającymi w nadmiarze włosami, na początku warto przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska. Dopiero gdy je zdefiniujesz, będziesz mogła wdrożyć skuteczną terapię. Są jednak sposoby, które mogą pomóc niezależnie od tego, czy włosy wypadają na skutek choroby, czy też na przykład niedoborów żywieniowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów.
  • Jakie kroki podjąć, by znaleźć powód utraty włosów.
  • Co może pomóc w walce z wypadającymi włosami.
  • Jaki wpływ ma Twój styl życia i dieta na kondycję pasm.
  • W jakie suplementy diety i kosmetyki warto zainwestować przy wypadających włosach.

Zobacz też:

Intensywne wypadanie włosów po umyciu jako efekt błędów w pielęgnacji

Jeżeli to, ile włosów wypada nam przy myciu, niepokoi nas ze względu na ich wyjątkowo dużą ilość, bardzo prawdopodobną przyczyną takiego stanu jest ich nieprawidłowa pielęgnacja. Co zatem warto wiedzieć? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób je myjemy. Czy nie robimy tego zbyt agresywnie? Poprawne wykonanie tej czynności polega na delikatnym masażu skóry głowy szamponem rozrobionym z wodą. Nie trzemy i nie szarpiemy pasm, bo wtedy dochodzi do ich uszkodzenia. Kluczowe jest to, aby pozbyć się zanieczyszczeń, które zbierają się u nasady – nie potrzebujemy zatem mycia pasm na całej długości.

To, dlaczego wypadają włosy, może być również spowodowane nieodpowiednio dobranym szamponem wywołującym reakcję alergiczną. Jeżeli mamy delikatną skórę głowy, nie zaleca się stosowania kosmetyków o zbyt silnym działaniu. Kolejnym czynnikiem jest mycie w nadmiernie gorącej wodzie. Należy pamiętać, że wysoka temperatura szkodzi naszym kosmykom. Co ciekawe – przyczyną wypadania włosów przy myciu okazuje się także w niektórych przypadkach pielęgnacja olejem. Aby temu zapobiec, nie powinniśmy pozostawiać emolientu na naszych pasmach na dłużej niż dwie godziny. Dzięki krótszemu olejowaniu unikniemy niedotlenienia skóry głowy.

Jak dbać o włosy – co zrobić, żeby nie wypadały?

Oprócz właściwej pielęgnacji nasze włosy potrzebują również substancji odżywczych dostarczanych w pożywieniu. Kluczowa jest zatem dieta bogata w witaminy oraz makro i mikroelementy. Kiedy wypadające włosy stają się dużym problemem, warto rozpocząć suplementację składników, takich jak biotyna, cynk, kwasy omega 3 i witamina D3. Co robić, żeby dodatkowo dbać o kondycję swoich kosmyków? Dobrym pomysłem jest wykonywanie masażu skóry głowy przy użyciu peelingów bądź wcierek. W ten sposób pobudzamy krążenie, wzmacniając cebulki i stymulując porost nowych kosmyków. Ponadto, w przypadku peelingu pozbywamy się obumarłych włosów wciąż zalegających w mieszkach. W ten sposób dajemy możliwość wzrostu nowym, które pojawią się na ich miejscu.

Na pytanie: „Dlaczego wypadają mi włosy?” odpowiedzi może być wiele. Nie tylko niewłaściwa dieta czy pielęgnacja są w stanie wywołać taki efekt. Można wymienić liczne przyczyny znacznej utraty włosów. Należą do nich m.in.:

  • Zabiegi fryzjerskie – zbyt częsta i silna ingerencja w strukturę włosów może prowadzić do ich wypadania. Najbardziej niebezpieczne dla naszych kosmyków są prostowanie, rozjaśnianie, koloryzacja, a także suszenie gorącym powietrzem czy tapirowanie.
  • Stres – pod jego wpływem może dojść do tzw. łysienia plackowatego charakteryzującego się tym, że rejony wypadania włosów są rozłożone nieregularnie. Za przyczynę takiego stanu wskazuje się fakt, iż stres zaburza gospodarkę hormonalną, a to z kolei przekłada się na osłabienie mieszków.
  • Choroby – nadmierne wypadanie kosmyków może być spowodowane anemią, ponieważ niedobór żelaza skutkuje niedotlenieniem aparatu włosowego. Za ten stan odpowiedzialne bywają również schorzenia skóry głowy, takie jak łuszczyca czy grzybica.

Co ciekawe – częstą przyczyną utraty włosów nie jest dolegliwość, lecz leki, które stosujemy. Czytając ulotki, można przekonać się, że taki skutek uboczny występuje przy zażywania wielu medykamentów.


Każdy zabieg depilacji laserowej powinna poprzedzić konsultacja u dermatologa , który oceni typ skóry, stan włosów i sprawdzi, czy nie występują żadne przeciwwskazania, które mogłyby wykluczyć danego pacjenta.

Czytaj dalej...

Co więcej weź pod uwagę i to, że nałożenie maseczki na czoło jest naprawdę banalnie proste wystarczy odgarnąć włosy z twarzy, zabezpieczyć je spinką lub opaską i voila pole do nakładania maski gotowe.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...

Garnier krem BB, Rimmel krem BB Beauty Balm Cream, DiorSkin Nude BB Cream, PUPA krem BB baza pod makijaż, MISSHA M Signature Real Complete BB Cream, The Balm nawilżający BalmShelter SPF 18 oraz Collistar Magica BB absolutna perfekcja energia blask SPF 20.

Czytaj dalej...