Czy pryszcze mogą występować w miejscach intymnych?
Czym golić miejsca intymne?
Jak już zostało wspomniane, przed przystąpieniem do usuwania owłosienia warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia zapewniające komfort i bezpieczeństwo.
Czym najlepiej golić miejsca intymne? Do golenia tych okolic najczęściej wybierana jest maszynka.
W drogeriach oferowanych jest wiele maszynek, o różnej liczbie ostrzy, z żelowymi paskami lub bez. Jaka jest najlepsza? Taka, która nie wywołuje podrażnień skóry, a jednocześnie goli gładko, nie pozostawiając krótkich, szorstkich włosów.
Nieprecyzyjna odpowiedź na pytanie wynika z tego, że wybór konkretnego produktu zależy przede wszystkim od wrażliwości skóry i grubości owłosienia.
Jedni chwalą sobie maszynki ręczne, które nie powodują zaczerwienienia, krost ani innych niechcianych skutków. Inni wolą golarki elektryczne, delikatniejsze dla skóry, ale golące mniej gładko.
Maszynka do golenia miejsc intymnych i ich okolic może być jednorazowa lub do użytku wielorazowego - z wymienialnym ostrzem. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku należy dbać, by ostrze nie było nadmiernie zużyte.
Kiedy jest tępe, rośnie ryzyko podrażnień, zabrudzone natomiast przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych.
Czym najlepiej golić się w miejscach intymnych, oprócz maszynki? Alternatywnymi rozwiązaniami są:
- Golenie miejsc intymnych trymerem. Specjalne trymery do okolic intymnych z reguły są delikatne dla wrażliwej skóry. W dodatku umożliwiają precyzyjną depilację, dzięki czemu pozostawionemu owłosieniu można nadać odpowiedni kształt.
- Usuwanie owłosienia depilatorem. Czy depilatorem można golić miejsca intymne? Urządzenie to nie goli, ale wyrywa włoski wraz z ich cebulkami. Zaletą tej metody jest długotrwały efekt i zdecydowanie wolniejsze odrastanie włosków. Wadą jednak - duża bolesność zabiegu. Wyrywanie owłosienia z delikatnych miejsc wymaga wysokiej odporności na ból.
- Golenie miejsc intymnych u kosmetyczki. Osoby, u których samodzielne golenie wywołuje dyskomfort lub kończy się występowaniem efektów niepożądanych, mogą oddać się w ręce specjalisty. Zabieg ten cieszy się coraz większą popularnością, co przyczynia się do wzrostu komfortu psychicznego osoby korzystającej z tego rodzaju usług. Kosmetyczka często potrafi tak dobrać metodę usuwania owłosienia i wykorzystane do niej kosmetyki, że skóra po zabiegu pozostaje gładka i zdrowa.
Czy mężczyźni powinni się golić w miejscach intymnych?
Golenie miejsc intymnych to temat, który budzi wiele kontrowersji i wywołuje wiele pytań. Czy mężczyźni powinni się golić w tych miejscach? Czy jest to tylko kwestia estetyki, czy może ma również wpływ na zdrowie? W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu z różnych perspektyw, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.
Estetyka i higiena
Jednym z głównych powodów, dla których mężczyźni decydują się na golenie miejsc intymnych, jest kwestia estetyki. Dla niektórych osób gładka skóra wydaje się bardziej atrakcyjna i czysta. Golenie może również pomóc w utrzymaniu higieny, ponieważ krótsze włoski są łatwiejsze do utrzymania w czystości.
Jednak warto pamiętać, że preferencje estetyczne są kwestią indywidualną. Niektórzy mężczyźni mogą czuć się bardziej komfortowo z naturalnym owłosieniem, a to również jest w porządku. Ważne jest, aby każdy czuł się swobodnie i akceptował swoje ciało takim, jakie jest.
Wygoda i komfort
Golenie miejsc intymnych może również wpływać na wygodę i komfort. Bez włosków, skóra może być bardziej gładka i mniej podatna na otarcia czy podrażnienia. Dla niektórych mężczyzn może to być szczególnie istotne, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej, takiej jak sporty czy treningi.
Jednak należy pamiętać, że golenie może również powodować pewne nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak swędzenie, pieczenie czy wrastające włoski. Dlatego ważne jest, aby stosować odpowiednie metody golenia i dbać o skórę po zabiegu, aby uniknąć tych problemów.
Zdrowie i higiena intymna
W kontekście zdrowia i higieny intymnej, golenie miejsc intymnych może mieć pewne korzyści. Krótsze włoski mogą zmniejszać ryzyko zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych, ponieważ bakterie i grzyby mają mniej miejsca do rozwoju. Ponadto, gładka skóra może ułatwiać utrzymanie czystości i zapobiegać nieprzyjemnym zapachom.
Ospa w jamie ustnej i w miejscach intymnych
Ospa wietrzna to choroba zakaźna, której charakterystycznym objawem są plamki pojawiające się na całym ciele. Z czasem zmieniają się one w pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Najczęściej krostki te występują na skórze, ale mogą pojawić się również na błonach śluzowych np. w jamie ustnej lub w miejscach intymnych u dziewczynek .
Ospa w jamie ustnej występuje zazwyczaj w postaci białych wykwitów z czerwoną obramówką. Leczenie ich polega przede wszystkim na dezynfekcji i łagodzeniu bólu.
Fiolet na ospę w jamie ustnej
Na krosty ospowe w buzi fajnie sprawdza się wodny roztwór filetu gencjanowego. Stosowanie go minimalizuje ryzyko nadkażeń, a właśnie na tym najbardziej nam zależy. Jego działanie polega na osuszaniu wykwitów oraz zapobieganiu rozwojowi mikroorganizmów.
Uwaga 📣 Przed zastosowaniem fioletu gencjanowego w jamie ustnej upewnij się, że jest on w formie roztworu wodnego. W aptece dostępne są także spirytusowe roztwory fioletu gencjanowego, które nie powinny być stosowane na błony śluzowe. |
Preparaty z benzydaminą na ospę w jamie ustnej
Na zmiany ospowe powstałe w buzi możecie też zastosować popularne preparaty z benzydaminą w sprayu (np. Tantum Verde, Uniben, Hascosept). Przeznaczone są one do leczenia objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła, np. w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, a więc nadają się do łagodzenia zmian ospowych powstałych w buzi. Co ważne można stosować je już u najmłodszych maluchów, bo nie mają ograniczeń wiekowych.
Oktenidyna na ospę w jamie ustnej
Popularne preparaty antyseptyczne z oktenidyną (np. Octenisept, Oktaseptal) to środki, które można stosować nie tylko do dezynfekcji skóry, ale także błon śluzowych. Możesz go więc wykorzystać do odkażania zmian ospowych w jamie ustnej oraz w miejscach intymnych. Więcej na temat Octeniseptu przeczytasz w tym wpisie.
Jakie preparaty stosować do golenia?
Najczęściej wybierane do usuwania owłosienia są maszynki, które służą do golenia na mokro. Używanie ich na sucho może wywołać bardzo głębokie podrażnienia i krwawienie poddawanych zabiegowi miejsc.
Oprócz samej wody warto jednak użyć produktów kosmetycznych, które nie tylko nadają maszynce odpowiedni poślizg, ale pełnią inne ważne funkcje:
- zmiękczają włosy,
- przygotowują skórę do zabiegu.
Najpopularniejszymi i szeroko dostępnymi są: krem, pianka oraz żel. Stosowanie tych produktów jest łatwe - zwykle aplikuje się je na zwilżoną skórę w obszarze, z którego owłosienie ma zostać usunięte.
Przed użyciem warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, ponieważ różne mogą być wytyczne co do czasu pozostawienia kosmetyku na skórze.
Zwykle pomiędzy naniesieniem go a rozpoczęciem golenia należy odczekać, by preparat zdążył zmiękczyć włoski oraz nawilżyć i odżywić wrażliwą skórę. Niektóre produkty przeznaczone są dla wszystkich, inne - dla jednej z płci.
Przykładowo krem do golenia miejsc intymnych dla mężczyzn posiada odpowiednie pH oraz składniki odżywcze przeznaczone do pielęgnacji okolic narządów męskich.
Kosmetyki dedykowane mężczyznom i kobietom często różnią się też zapachem, co nie ma jednak większego znaczenia ze zdrowotnego punktu widzenia.
