Jak się przygotować do depilacji depilatorem?
Przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej w 5 krokach
Depilacja laserowa jest jedynym znanym obecnie sposobem na trwałe zmniejszenie lub wyeliminowanie wzrostu włosków na wybranych obszarach skóry. Usuwanie niepożądanych włosów z twarzy, szyi, pach, klatki piersiowej, pleców, okolicy narządów płciowych, ramion, nóg, stóp i dłoni zyskuje coraz większą grupę zwolenników, wśród osób dbających o swój wygląd.
Przed udaniem się na zabieg warto dobrze się przygotować. Poznajcie 5 kroków, które warto wykonać przed wizytą w salonie, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia niechcianych skutków ubocznych oraz przyczynić się do zoptymalizowania czasu i efektów zabiegu.
Krok 2 – Zadbaj o jasność swojej skóry
Unikaj opalania i używania samoopalaczy przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem. Pamiętaj, że laser wychwytuje ciemny kolor włosków, który pochodzi z obecnych w nich pigmentów zwanych melaninami. Podczas opalania wzrasta poziom melaniny w skórze. Dzieje się tak dlatego, że przy opalonej skórze poziom melaniny jest większy. Wiązka lasera będzie wychwytywana nie tylko przez włos, ale także przez melaninę znajdującą się w skórze. Promień lasera ulegnie rozproszeniu, co może osłabić efektywność zabiegu. Spędzając czas na świeżym powietrzu pamiętaj, aby obszar, który chcesz poddać depilacji laserowej nie był narażony na działanie słońca – staraj się osłonić ten obszar odzieżą lub skorzystaj balsamu z wysokim filtrem. Świeża opalenizna jest przeciwskazaniem do wykonania zabiegu, ponieważ może dojść do podrażnienia i poparzenia skóry.
Powstrzymaj się od depilacji pastą cukrową lub woskowania przez co najmniej 6 tygodni przed depilacją laserową . Nie używaj też pęsety oraz depilatora do usuwania zbędnego owłosienia. Golenie jest w porządku, ale inne techniki usuwania włosów mogą zdeformować i osłabić cebulki włosków. Wiąże się to ze zmniejszoną skutecznością depilacji laserowej. Aby skutecznie zadziałać na włos musi on po prostu znajdować się w skórze. Powstrzymaj się też przed samym zabiegiem od różnego rodzaju peelingów– złuszczanie naskórka może przyczynić się do wzrostu podatności skóry na podrażnienia podczas zabiegu. Jeśli Twoja skóra jest sucha, koniecznie zadbaj o jej nawilżenie. Peeling skóry dobrze jest wykonać tydzień przed zabiegiem.

Depilacja laserowa bikini – rodzaje
Depilacja laserowa bikini może być wykonana na kilka sposobów. Wybór zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać, tzn. czy niechcianego owłosienia chcemy pozbyć się jedynie z okolic pachwin, czy np. także z pośladków i szpary pośladkowej [1]. Znane są następujące rodzaje depilacji okolic bikini:
- Klasyczna (inaczej podstawowa) – depilacja wykonana do linii klasycznej bielizny, czyli usunięcie owłosienia z boków wzgórka łonowego i pachwin [4],
- Kalifornijska – depilacja owłosienia do linii bielizny typu stringi,
- Francuska (inaczej french lub średnia) – ten rodzaj obejmuje depilację górnej części okolic bikini, tzn. wzgórka łonowego. Istnieje możliwość pozostawienia dowolnego paska włosków. W tym rodzaju zabiegu depiluje się także pachwiny i wargi sromowe większe. Nie depiluje się natomiast miejsc między pośladkami,
- Hollywoodzka – polega na całkowitym usunięciu wszystkich włosków z okolic miejsc intymnych, włączając w to pośladki, a także miejsc między pośladkami. Nie zostają żadne niewydepilowane miejsca – jest to najpełniejszy rodzaj depilacji,
- Brazylijska (inaczej brazyliana) – polega na całkowitej depilacji okolic intymnych, poza cienkim paskiem na wzgórku łonowym.
Depilacje brazylijska i hollywoodzka są najczęściej wybieranymi sposobami usuwania zbędnego owłosienia z tych miejsc. Mężczyźni również mogą zdecydować się na zabieg usunięcia laserem włosów z miejsc intymnych. Do wyboru mają następujące metody depilacji:
- Brazylijska – polega na usunięciu owłosienia miejsc intymnych bez worka mosznowego i okolicy międzypośladkowej,
- Hollywoodzka – całkowita depilacja owłosienia z miejsc intymnych [1, 4].
Jak depilować laserem w domu, aby zabieg był bezpieczny?
Depilację laserową w domu wykonuje się przy pomocy tzw. urządzeń IPL (Intense Pulse Light), które emitują pulsujące światło o szerokim spektrum. Epilatory te są skonstruowane w taki sposób, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Są również łatwe w obsłudze i nie wymagają specjalnego przygotowania. Nie oznacza to jednak, że można pominąć pierwszy i najważniejszy krok, czyli zapoznanie się z instrukcją użytkowania przygotowaną przez producenta. Jest to niezmiernie ważne, gdyż intensywne światło skierowane z bliskiej odległości może uszkodzić wzrok. Z tego też względu lasera IPL nie powinniśmy używać w obecności małych dzieci. Po skończonym zabiegu bezwzględnie należy przechowywać go poza zasięgiem małych rączek.
Do serca musimy wziąć sobie konieczność ogolenia depilowanej powierzchni. Unikniemy w ten sposób przypalenia wystających części włosa i możliwego poparzenia skóry. Będzie to szczególnie ważne w przypadku twarzy oraz tych części ciała, które ocierają się o siebie - oparzenia termiczne są trudne do wyleczenia i niestety często zostają po nich blizny. Nie należy depilować skóry z aktywnym zakażeniem bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym, jak również używać urządzenia IPL w trakcie antybiotykoterapii. Przed zabiegiem zapoznajcie się też z listą kosmetyków, leków i suplementów - być może będziecie musieli odłożyć depilację laserową w domu o kilka dni lub tygodni.