Depilacja depilatorem - Jak długo efekty utrzymują się na skórze?
Depilacja laserowa: przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, aby podjąć się depilacji laserowej trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:
- opalona skóra,
- przyjmowanie leków światłouczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe (m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądzika czy leki antydepresyjne),
- ciąża,
- nowotwory (przebyte - po konsultacji lekarskiej),
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu,
- stosowanie samoopalaczy, bronzerów, betakarotenu doustnie,
- włosy rude, siwe, blond w miejscu zabiegu - z uwagi na brak lub małą skuteczność depilacji laserowej.
Depilator elektryczny - jak go używać? Wady i zalety depilacji depilatorem
Depilator elektryczny jest skutecznym urządzeniem do domowej epilacji. Depilator używany jest od wielu lat, ale wciąż się zmienia. Efekt golenia depilatorem elektrycznym utrzymuje się nawet do 5 tygodni. Nie jest to jednak idealna metoda dla wszystkich. Dowiedz się, jakie są wady i zalety depilacji depilatorem elektrycznym.
Spis treści
Depilator elektryczny posiada ostrza, które obracają się w bardzo szybkim tempie. Podczas depilacji łapią włos u nasady i wyrywają go razem z cebulką. Końcówka depilatora elektrycznego może mieć różny kształt w zależności od modelu i producenta, co wpływa na wygodę oraz odczuwany ból podczas golenia. Niestety, nie warto liczyć na bezbolesną depilację, bo nawet użycie najlepszego depilatora elektrycznego wiąże się z pewnym dyskomfortem. Na szczęście producenci sprzętu starają się wypracować rozwiązanie tego problemu.
Depilatory nazywane są też damskimi golarkami.Dla osób bardzo wrażliwych na ból stworzono depilatory posiadające elementy masujące i chłodzące, które rzeczywiście umilają golenie. Produkty różnią się od siebie także kształtem. Korzystając z depilatora elektrycznego epilujesz, a nie depilujesz włoski. Epilacja oznacza pozbycie się całego włoska razem z cebulką, z kolei depilacja na goleniu, czyli pozbyciu się jedynie górnej partii włosa. Do użycia na stałe weszło jednak drugie określenie.
Depilacja laserowa: przygotowanie do zabiegu
Do zabiegów depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować. Podobne przygotowania mogą trwać nawet miesiąc, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał depilację i omówić szczegóły. Przygotowania do zabiegu depilacji są z reguły zależne od kondycji zdrowia danej osoby, koloru i jakości włosów. Jest jednak lista przykazań przed zabiegiem, do których musi zastosować się każdy:
- pół roku przed zabiegiem należy zrezygnować z kuracji doustnej retinoidami,
- należy zaprzestać depilacji (usuwania owłosienia) już miesiąc przed planowanym zabiegiem,
- trzy tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania maści z retinoidami,
- dwa przed zabiegiem należy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek,
- przez kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (także solarium),
- w przypadku opalenizny uzyskanej samoopalaczami, depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.