Porady dotyczące depilacji za pomocą depilatora

Depilacja laserowa: przygotowanie do zabiegu

Do zabiegów depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować. Podobne przygotowania mogą trwać nawet miesiąc, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał depilację i omówić szczegóły. Przygotowania do zabiegu depilacji są z reguły zależne od kondycji zdrowia danej osoby, koloru i jakości włosów. Jest jednak lista przykazań przed zabiegiem, do których musi zastosować się każdy:

  • pół roku przed zabiegiem należy zrezygnować z kuracji doustnej retinoidami,
  • należy zaprzestać depilacji (usuwania owłosienia) już miesiąc przed planowanym zabiegiem,
  • trzy tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania maści z retinoidami,
  • dwa przed zabiegiem należy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek,
  • przez kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (także solarium),
  • w przypadku opalenizny uzyskanej samoopalaczami, depilacja jest możliwa po jej ustąpieniu.

Jak wykonywać zabieg depilacji depilatorem?

Podczas depilacji skóra powinna być zawsze napięta, a obszar depilujący urządzenia, który znajduje się pomiędzy wałkami masującymi, powinien zawsze przylegać do skóry. Ruchome nasadki automatycznie dostosowują się do kształtów depilowanej części ciała. Depilator elektryczny powinien być prowadzony ruchem wolnym i płynnym, bez naciskania, pod włos, w kierunku przełącznika. By uzyskać efekt optymalny, urządzenie warto prowadzić w różnych kierunkach, gdyż włosy mogą rosnąć w różne strony. Wibracje wałków masujących stymulują i rozluźniają skórę, w skutek czego depilacja jest delikatniejsza.

Technikę stosowania depilatora należy dostosować do części ciała, na której wykonywany jest zabieg. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zredukować dyskomfort związany z depilacją depilatorem:

  • Stosując depilator do depilacji nóg i rąk pamiętaj, by prowadzić urządzenie od dołu do góry. Bardzo ważne jest, by podczas depilacji łydek noga była wyprostowana. Analogicznie w przypadku usuwania owłosienia z przedramienia. Pamiętaj, że im bardziej napięta skóra, tym mniejsza szansa, że depilator „wetnie” skórę.
  • Używając depilator do bikini staraj się naciągać skórę dłonią. Niektórzy producenci depilatorów do tych części ciała udostępniają specjalne nakładki, które mogą zredukować ból. Wybierając depilator, który chcesz stosować do najbardziej wrażliwych części ciała – warto zwrócić uwagę na to, czy są dostępne do niego tego rodzaju dodatki.
  • Depilując pachę rękę należy trzymać wysoko podniesioną, by skóra była napięta, kierując urządzenie w różne strony. Jest to zdaniem wielu osób obszar, który najtrudniej się depiluje tą metodą, bo można przy nim operować właściwie tylko jedną ręką. Po depilacji skóra może być bardzo wrażliwa, dlatego też nie należy stosować np. dezodorantów z alkoholem.
  • Aby usunąć niechciane włoski z twarzy, stosuje się dodatkowe nakładki precyzyjne zakładane na głowicę. Podczas zabiegu skórę twarzy należy napiąć jedną ręką, drugą wolno przesuwając urządzenie.

Depilacja laserowa: czy boli?

Osoby zastanawiające się nad zabiegiem depilacji laserowej obawiają się przede wszystkim bólu. To, jak go odczuwamy, zależy od naszej kombinacji włosów i melaniny - osoby czarnoskóre mają jej więcej niż białe, a te o ciemniejszej karnacji więcej niż osoby blade. Im ciemniejsze i gęstsze włosy i ciemniejszy odcień skóry, tym odczuwany ból będzie większy.

Wiele zależy też od progu odczuwania bólu przez daną osobę. To, co dla jednych jest "ukłuciem komara", innych może bardzo boleć. Kosmetolożka przykłada laser do ciała punkt po punkcie, laser wydaje specyficzny dźwięk - "strzał", który również może powodować dyskomfort. Kobiety określają ból podczas depilacji laserowej jako pieczenie, szczypanie. Niektóre porównują go do depilacji depilatorem, inne - do wyrywania brwi pęsetą.

dr Ewa Rybicka, lekarz medycyny estetycznej, założycielka kliniki Estetica Nova

- Mediostar Next Pro to laser stosowany m.in. w zabiegach usuwania owłosienia. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego i wysoce wydajnego systemu chłodzenia zabiegi depilacji są praktycznie bezbolesne. To bardzo ważne dla naszych pacjentek, które często bardzo nieprzyjemnie wspominają zabiegi depilacji innymi urządzeniami. Mediostar Next Pro łączy w sobie z wygodę i efektywność zabiegu. Głowica depilacyjna pracuje na 2 długościach fali 808 nm i 940 nm.

W zależności od fototypu i koloru włosów różny jest procentowy rozkład tych fal w wiązce. Dlatego właśnie laser jest bezpieczny nawet dla wyższych fototypów i skutecznie depiluje jasne włosy. Dodatkowym atutem jest możliwość podpięcia kilku innych głowic zabiegowych. W klinice stosuję również głowicę vaskularną o długości fali 940 nm, bardzo skutecznie zamykającą naczynka zarówno na twarzy, jak i na nogach.

Komfort i bezpieczeństwo zabiegu zapewni pacjentkom laser Motus AX. W przeciwieństwie do innych urządzeń dostępnych na rynku posiada unikatową szafirową głowicę, która schładza skórę do temperatury 15 stopni. Laser świetnie sprawdzi się również na jasnych włosach (z wyjątkiem białych i siwych).

Jak stosować depilator elektryczny, żeby nie bolało? I czy warto?

Usuwanie włosów za pomocą depilatora elektrycznego jest jedną z najczęściej stosowanych metod usuwania zbędnego owłosienia. Na jej popularność wpływa przede wszystkim to, że nie jest ona metodą skomplikowaną – depilację taką można bez problemu przeprowadzić samemu w domu. Niestety nawet najlepszy depilator nie sprawi, że zabieg usuwania włosków tą metodą będzie przebiegał bezboleśnie. Oto garść wiedzy na temat tego, jak działają depilatory elektryczne i w jaki sposób należy z nich korzystać. Podpowiemy także, co jest najlepszą alternatywą dla depilatora – metoda o wiele bardziej skuteczna, bezpieczna i przede wszystkim – właściwie bezbolesna!

Depilacja w domu – porady ogólne

Większość wyżej wymienionych porad można śmiało połączyć w jeden uniwersalny poradnik odnośnie depilacji w domu – bez względu na wybraną metodę. O jakie jeszcze uniwersalne zasady możemy go poszerzyć? Przed depilacją domową dobrze obejrzyj swoją skórę. Czy nie ma na niej drobnych ran, krostek lub innego rodzaju podrażnień? Jeśli są, rozważ przełożenie zabiegu na inny czas. Uszkodzenia naskórka i jego podrażnienia są przeciwwskazaniem do wykonywania właściwie każdego rodzaju depilacji. Chodzi nie tylko o ból i pieczenie, które będzie Ci towarzyszyło podczas zabiegu, ale też o Twoje bezpieczeństwo. Pomyśl np. o składzie kremów do depilacji. Ich silnie działające, chemiczne składniki nie pod żadnym pozorem nie powinny przedostawać się do wnętrza organizmu!

Przed depilacją powinnaś też zadbać… o właściwą długość włosków. Wszystko zależy od metody, którą chcesz się golić. Zwykłą maszynką zgolisz nawet bardzo krótkie włoski, jednak jeśli stosujesz wosk lub depilator, włosy nie powinny być ani za krótkie (trudno je będzie uchwycić), ani za długie (depilacja będzie bardziej bolesna). Optymalna długość to ok. 5 milimetrów. Jeśli włosy są już dłuższe, przytnij je delikatnie nożyczkami. Zwłaszcza, jeśli depilujesz bardzo wrażliwe miejsca porastające przez grube i mocne włosy – pachy bądź bikini.

Peeling przed depilacją czy po niej?

Jak już ustaliliśmy w części poświęconej przygotowaniu do depilacji maszynką do golenia, peeling należy wykonywać przed zabiegiem usuwania włosków, i to najlepiej z zachowaniem 2-3-dniowego odstępu. Peeling przed depilacją służy uniesieniu włosków i przekłada się na wyższą skuteczność zabiegu. Dlaczego więc wciąż pytamy, czy należy wykonywać peeling przed depilacją czy po niej? Bo peeling służy nam nie tylko do przygotowania skóry na zabieg usuwania włosków. Wiele kobiet pyta, kiedy po depilacji mogą ponownie wykonać peeling skóry, np. przed wizytą w solarium albo w ramach swojego regularnego, domowego mini SPA.

Podaż energii w mniejszych ilościach połączona z technologią in Motion umożliwia utrzymanie wyższej temperatury w skórze przez dłuższy czas, a to z kolei czyni SHR skutecznym w walce z jaśniejszym owłosieniem, co do tej pory nie było możliwe przy użyciu innych urządzeń i technologii.

Czytaj dalej...

Co więcej, sprawdza się niemal u każdego różnica będzie polegać jedynie na liczbie zabiegów wymaganych do uzyskania pożądanego efektu oraz ewentualnej potrzebie powtarzania zabiegu co pewien czas o tym, w jakich wypadkach może pojawić się taka konieczność, opowiemy za moment.

Czytaj dalej...

Dzięki temu włoski usuwa się razem z cebulkami, co zapewnia efekt gładkiej skóry na dłużej, niż na przykład w przypadku jednorazowej maszynki do golenia, która niweluje tylko włoski z powierzchni skóry, a cebulki pozostawia nienaruszone.

Czytaj dalej...

Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry.

Czytaj dalej...

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...