Depilacja przed porodem - Wszystko, co Musisz Wiedzieć
Depilacja przed porodem – jaką metodę wybrać?
Depilacja przed porodem nie powinna być odkładana zbyt długo. Z czasem pozbycie się owłosienia w intymnych miejscach czy na całym ciele może okazać się problematyczne. Warto pomyśleć o tym zawczasu. Kiedy dokładnie? To wszystko zależy od konkretnej metody depilacji.
Depilacja czy golenie miejsc intymnych do porodu – tak czy nie? Jeżeli chodzi o usunięcie owłosienia z całego ciała, to decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Lekarze czy pielęgniarki nie mogą wymagać od Ciebie, że usuniesz włoski z nóg, pleców czy innych części ciała. Inaczej może to wyglądać w przypadku depilacji bikini. Tutaj jednak zdania specjalistów mogą być podzielone. Niektórzy ginekolodzy są zdania, że owłosienie może chronić okolice intymne przed bakteriami. A to oznacza, że włoski należy pozostawić. Zdecydowana większość specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa rekomenduje jednak depilacje intymną przed porodem. Włoski, zwłaszcza te naprawdę obfite, mogą bowiem przeszkadzać nie tylko w trakcie porodu, ale także szycia krocza, które często ma miejsce po porodzie. Bakterie znajdujące się na włoskach mogą też przenieść się do rany, co może grozić infekcją. Depilacja jest szczególnie wskazana przed cesarskim cięciem. Jeżeli jest ono w Twoim przypadku zaplanowane, to musisz usunąć włoski. Pamiętaj też, że depilacja znacznie ułatwi Ci higienę w trudnym okresie połogu. Mniej włosków na ciele, zwłaszcza w miejscach intymnych, zapewni po prostu lepszy komfort i co za tym idzie – samopoczucie.
W przypadku braku pozbycia się owłosienia z miejsc intymnych, może dojść do sytuacji, iż personel medyczny dokona depilacji samodzielnie. Jednak w tym przypadku słowo “depilacja” to spore nadużycie. Zazwyczaj pielęgniarka po prostu ogoli miejsca intymne maszynką, nierzadko na sucho. Taki zabieg może być wstydliwy, bardzo nieprzyjemny, a nawet bolesny.
Depilowanie lub golenie miejsc intymnych przed porodem – kiedy warto się na nie zdecydować?
Depilacja przed porodem – tak czy nie?
Podejmując decyzję, czy depilować się przed porodem, pamiętaj o tym, że musi być ona wyłącznie Twoją osobistą decyzją. Poród to niezwykle trudny i ważny moment, dlatego powinnaś go przeżyć w taki sposób, jaki uważasz za odpowiedni. Jeśli do tej pory depilowałaś miejsca intymne i czujesz się z tym bardziej komfortowo, to depilacja jest jak najbardziej wskazana. Jeśli jednak nie przepadasz za depilowaniem okolic intymnych, to do niczego się nie zmuszaj – nie ma takiej potrzeby.
Zwolenników depilacji miejsc intymnych przed porodem nie brakuje zarówno wśród kobiet, które mają już za sobą doświadczenie porodu, jak i wśród personelu medycznego. Do najczęściej podkreślanych zalet depilacji intymnej należą:
- lepsza widoczność – podczas porodu zbyt długie włosy w okolicach intymnych mogą przeszkadzać zarówno przy wyjmowaniu dziecka, jak i przy ewentualnej konieczności nacięcia krocza. W takim wypadku rana będzie miała również możliwość szybszego wygojenia się, jeśli okolice intymne będą wydepilowane – włoski nie będą podrażniać rany,
- przy wydepilowanym kroczu zdecydowanie prościej jest utrzymać higienę w trakcie połogu – gęste włosy są miejscem, w którym łatwo o rozwój bakterii,
- w trakcie połogu prawdopodobnie nie będziesz miała czasu, aby myśleć o depilacji – dlatego jeśli zwykle się depilujesz i ogolone ciało jest dla Ciebie bardziej komfortowe, warto zdecydować się na to wcześniej.
Mówiąc o wadach depilacji intymnej przed porodem, zwykle wyróżnia się następujące:
- włosy stanowią barierę ochronną dla krocza i macicy przed czynnikami zewnętrznymi,
- depilacja może prowadzić do mikrouszkodzeń warstwy ochronnej naskórka, co sprawi, że krocze po porodzie będzie się goliło wolniej. W dodatku odrastające szybko włoski będą kłujące, co może rodzić znaczny dyskomfort.
Jak przygotować się do porodu: lewatywa przed porodem
Według najnowszych zaleceń, nie ma wskazań medycznych do wykonywania lewatywy przed porodem. W polskich szpitalach dawno odeszło się od rutynowego stosowania lewatywy w celu przygotowania zarówno do porodu naturalnego jak i planowego cięcia cesarskiego. Jednak wiele kobiet wciąż pyta o to, czy będą miały wykonaną lewatywę, czy jest to konieczne lub możliwe do wykonania w szpitalu.
Położna, Blok Porodowy i Operacyjny, Instytut Matki i Dziecka
Przyszłe mamy obawiają się wypróżnienia w trakcie porodu. W dobie porodów rodzinnych jest to dla nich szczególnie ważne. To prawda, że wypełnione przed porodem jelito opróżni się pod naporem rodzącej się główki, ale ciało kobiety przygotowuje się do porodu, oczyszczając się w sposób naturalny, gdy rozpoczynają się skurcze. W takiej sytuacji w trakcie porodu pojawia się niewielka ilość stolca lub wcale. Jeśli jednak przyszła mama cierpi na zaparcia może wykonać wlewkę doodbytniczą jeszcze w domu.
Wykonanie lewatywy w warunkach domowych
W aptece możliwe są do nabycia zestawy do wykonania domowej lewatywy. Sam zabieg jest łatwy do wykonania, choć u ciężarnej może nie być on aż taki prosty ze względu na ciążowy brzuszek. W ulotce produktu można znaleźć kilka zalecanych sposobów na podanie roztworu do odbytu oraz dokładny opis jak wykonać wlewkę by była ona skuteczna. Jeśli kobieta sama ma problem z wykonaniem takiej lewatywy w domu może zrobić to wspólnie z partnerem lub poprosić o jej wykonanie już w szpitalu.
Warto zwrócić uwagę na to, że niekiedy wykonanie lewatywy może nasilić czynność skurczową macicy. Kobiety rodzące po raz kolejny, jeśli mają takie życzenie, powinny zastosować ją na początku czynności skurczowej.
Depilacja przed porodem w salonie
Okolice bikini są bardzo wrażliwe na ból (i trudno dostępne, bo zasłania je duży brzuszek), dlatego zabieg ten najlepiej wykonywać w specjalistycznym salonie, gdzie depiluje się włoski za pomocą pasty cukrowej lub wosku twardego (miękki jest w ciąży niezalecany, bo powoduje większy ból i dyskomfort).
Obie metody wyrywają włoski, dzięki czemu efekty utrzymują się nawet przez kilka tygodni.
Przed porodem dozwolona jest zarówno klasyczna depilacja bikini, jak i bikini brazylijskie, czyli całkowite usunięcie owłosienia z okolic intymnych. Ważne jedynie, by było przeprowadzone jak najmniej bolesnymi sposobami.
Do najmniej bolesnych metod depilacji przed porodem należą:
Zawiera naturalne składniki: cukier, wodę, sok cytrynowy.
Kosmetyczka nakłada ją w taki sposób, by przylegała do włosków, ale nie do skóry. Po nałożeniu pasta zasycha – wtedy zdejmuje się ją ze skóry razem z włoskami, które zdążyły się do niej przykleić, a następnie resztki zmywa ciepłą wodą (w razie potrzeby zabieg od razu można powtórzyć na tym samym fragmencie ciała).
Ponieważ w ciąży zmienia się wrażliwość na ból, przed zabiegiem kosmetyczka na małym odcinku skóry sprawdzi, czy poziom dyskomfortu, jaki odczuwasz, jest dla ciebie akceptowalny.
To wosk kosmetyczny, który rozgrzewa się do temperatury około 45 st C, a następnie nakłada na skórę. Szybko na niej zasycha i robi się elastyczny. Ta metoda nie wymaga użycia pasków fizelinowych – wosk zdejmuje się ze skóry razem z włoskami, które okleja. Tu również, podobnie jak w przypadku depilacji pastą cukrową, wskazana jest ocena dyskomfortu odczuwalnego w trakcie zabiegu.
