Depilacja IPL a czerniak - Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Po pierwszej fotodepilacji

Po pierwszej fotodepilacji stracimy statystycznie około 20-30% włosków. Zaobserwujemy przerzedzenie lub nawet powstanie czystych plam na skórze. Kolejne 6-7 zabiegów przeprowadzamy w około miesięcznych odstępach. Po zakończeniu całego cyklu pozostaje nam jedynie raz na 6-12 miesięcy zgłaszać się na wizyty podtrzymujące, pozwalające uszkodzić pojedyncze cebulki, które w tym czasie się zregenerują (regeneracja niektórych cebulek nie jest regułą, ale mając na uwadze złożoność naszego organizmu nie możemy całkowicie wyeliminować takiej możliwości). Przestrzeganie takiego schematu zabiegowego zazwyczaj pozwala bardzo długo cieszyć się naturalnie gładką skórą.

Pamiętajmy, że trwała redukcja owłosienia związana jest z regularnym uczęszczaniem na serię zabiegów, trwającą kilka miesięcy. Ostateczny efekt zabiegów zależy w dużej mierze od cierpliwego i konsekwentnego postępowania, w którym wspieramy nasze klientki. Należy również pamiętać, że organizm każdego z nas reaguje indywidualnie i tak jak część klientek kończy swoją serię zabiegów po siedmiu wizytach, tak część potrzebuje większej ich liczby do uzyskania zadowalającego efektu (np. 12-15 zabiegów). Uzbrojone w wiedzę i chęć możemy przystąpić do walki z niechcianym owłosieniem!

Depilacja laserowa a oparzenia

Depilacja laserowa może powodować podrażnienia skóry, ból i pieczenie, a także zaczerwienie. Przeważnie takie dolegliwości utrzymują się krótko i ustępują samoistnie w ciągu kilku godzin lub kilku dni. Bardzo rzadko depilacja laserowa skutkuje powstaniem poważniejszych oparzeń, bąbli, pęcherzy, strupów czy blizn.

Aby zapobiec zaczerwienieniu i obrzękom skóry związanym z zastosowaniem depilacji laserowej, odradzane jest opalanie się przed zabiegiem i po zabiegu. Ponadto ryzyko oparzenia jest większe, gdy występuje mały kontrast między kolorem skóry a owłosienia. Jednak coraz częściej dzięki postępowi technologii osoby z ciemną karnacją mogą bezpieczniej korzystać z depilacji laserowej.

Różnica pomiędzy IPL a laserem

  • Skuteczność. W przypadku epilacji (depilacji laserowej) laserem Light Sheer skuteczność sięga nawet 95%. To znaczy, że może odrosnąć tylko 5% włosków, które są zazwyczaj bardzo jasne, cienkie i nie mają ciemnego barwnika – melaniny. W przypadku metody IPL ciężko oszacować wynik zabiegu.
  • Różnice w zabiegu. Profesjonalny zabieg laserowy wykonywany jest pod okiem doświadczonej kadry, natomiast metodę IPL można stosować nawet samodzielnie, w domu. Niestety, o ile w przypadku profesjonalnego zabiegu w salonie mamy gwarancję bezpieczeństwa, o tyle wykonywanie depilacji IPL na własną rękę pozbawia nas wsparcia profesjonalistów czy konsultacji po zabiegu.
  • Trwałość. Efekty depilacji laserem diodowym utrzymują się trwale. Zabiegi z wykorzystaniem metody IPL nie dają natomiast gwarancji pełnego usunięcia owłosienia. Ponadto wcześniejsze korzystanie z IPL sprawia, że trudniej wykonać depilację laserową.

Jeśli chcemy usunąć owłosienie trwale, zdecydujmy się od razu na zabiegi depilacji laserem diodowym. Dlaczego? Jak wynika z naszego doświadczenia, u Pacjentów korzystających wcześniej z zabiegów urządzeniem IPL, całkowite usunięcie owłosienia jest znacznie utrudnione. Cebulki włosów po naświetlaniu IPL mogą być uszkodzone lub zdeformowane, przez co skuteczna laserowa depilacja (epilacja) laserem diodowym może być trudniejsza. Co więcej, może też wymagać większej liczby powtórzeń.

Wybór pomiędzy depilacją IPL a laserem nie musi być trudny. Wystarczy poznać działanie obu metod, aby wybrać tę skuteczniejszą i lepiej dopasowaną do naszych potrzeb. Jeśli szukamy rozwiązania trwałego i bezpiecznego, które wykonywane jest w sterylnych warunkach gabinetowych przez profesjonalistów – depilacja laserowa to zabieg, o którym warto pomyśleć.

Chcesz poznać doskonałe rezultaty nieinwazyjnej depilacji laserowej? Skorzystaj z usług Skinlogica i ciesz się trwale gładką skórą.

Przygotowanie do fotodepilacji

Aby właściwie przygotować się do trwałej depilacji, powinnyśmy już na 2-4 tygodnie przez zabiegiem zapomnieć o wystawianiu skóry na działanie promieni słonecznych. Opalenizna oznacza gorsze efekty zabiegu, zwiększenie ryzyka powstania podrażnień i przebarwień, a także utrudnienie identyfikacji właściwego fototypu skóry, co jest kluczowe dla dobrania odpowiednich parametrów urządzenia i siły zabiegu. W tym miejscu warto bliżej przyjrzeć się klasyfikacji fototypów skóry, stworzonej przez amerykańskiego lekarza – dra Thomasa B. Fitzpatricka. Poniższa tabelka pokazuje zależność: pomiędzy odcieniem skóry, a reakcją na światło słoneczne. Analizując te dwa parametry, możemy określić fototyp skóry i dzięki temu bezpiecznie oraz efektywnie dobrać dla każdego klienta idealne parametry zabiegu.

Fototyp skóry Wygląd skóry Charakterystyka reakcji na światło słoneczne
I blada, bardzo jasna, włosy blond lub rude, niebieskie oczy, piegi zawsze ulega poparzeniom, nigdy się nie opala
II blada, jasna skóra, włosy rude lub blond, oczy niebieskie, piwne lub zielone zwykle ulega poparzeniom, trudno się opala
III kremowa jasna skóra, dowolny kolor oczu i włosów, często spotykany typ czasem występują lekkie oparzenia, opala się równomiernie
IV skóra brązowa, typowa dla rasy śródziemnomorskiej rzadko ulega poparzeniom, łatwo się opala
V ciemnobrązowa skóra, typ środkowo-wschodni bardzo rzadko ulega poparzeniom, łatwo się opala
VI czarna skóra nigdy nie ulega poparzeniom, bardzo łatwo się opala
Zobacz także Depilacja nóg - poznaj sposób na gładkie nogi!

Ograniczenie opalania dotyczy zarówno kąpieli słonecznych, jak i opalania na solarium oraz stosowania samoopalaczy. Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z przyjmowania wszelkich substancji uwrażliwiających skórę na działanie światła, takich jak niektóre składniki kosmetyków i leki:

Profilaktyka czerniaka

Co zrobić, aby uniknąć czerniaka? Poniższe zasady powinny zastosować przede wszystkim osoby znajdujące się w grupie ryzyka:

  • unikaj przesiadywania na słońcu w godzinach 11:00-16:00 – w tym czasie promieniowanie jest bowiem najsilniejsze, a co za tym idzie – najbardziej szkodliwe,
  • stosuj kremy z wysokimi filtrami UVA oraz UVB na całe ciało. Pamiętaj, aby smarować skórę regularnie, kilka razy w ciągu dnia i od razu po wyjściu z wody,
  • noś okulary przeciwsłoneczne (z certyfikowanymi filtrami),
  • zakładaj czapkę/chustkę/kapelusz na głowę podczas upałów,
  • unikaj solarium,
  • systematycznie sprawdzaj stan swojej skóry. Jeżeli tylko zauważysz podejrzane zmiany, to od razu udaj się na konsultację do dermatologa,
  • regularnie badaj się u dermatologa – przynajmniej raz w roku.

Zmiany dotyczące znamion określane są jako ABCD, gdzie A oznacza asymetrię znamię z symetrycznego staje się niesymetryczne , B brzegi postrzępione brzegi znamienia , C kolor zmiany w kolorze znamienia , D rozmiar większe znamię.

Czytaj dalej...

Podczas wyboru metody depilacji laserowej klienci salonów kosmetycznych są zainteresowani kilkoma czynnikami związanymi z laserem Light Sheer Desire cena, bolesność oraz liczba wykonywanych zabiegów.

Czytaj dalej...

Cały sekret trwałego zniszczenia zbędnego owłosienia tkwi w zastosowaniu fali skutecznej tylko w przypadku melaniny , czyli o długości od 700 do 1000nm w przypadku lasera Vectus emitowane są fale o długości 810 nm.

Czytaj dalej...

Jeśli chcemy uniknąć problemów skórnych, powinniśmy wybierać dobrej jakości wosk i korzystać z usług profesjonalnych kosmetyczek, które potrafią prawidłowo nałożyć wosk i zdejmować go z naszej skóry.

Czytaj dalej...