Depilacja IPL – skuteczny sposób na pozbycie się zbędnego owłosienia
Czy laser IPL jest skuteczny?
Zbieg na trwałe pozbycie się owłosienia najczęściej kojarzony jest tylko z zabiegiem depilacji laserowej – IPL również jest zaliczane do tej grupy. Metoda działania laserem a IPL jest bardzo podobna, jednak depilacja metodą IPL dla wielu osób okazuje się bardziej komfortowa. Technologia IPL wykorzystuje system in Motion – czyli w ruchu, dzięki czemu jest on szybki i komfortowy. Podczas emisji błysków, ciepło przekazywane jest do skóry z dużą częstotliwością, co powoduje niszczenie mieszków włosowych. Dla uzyskania trwałych efektów potrzeba ok. 7 – 10 zabiegów oraz kilka zabiegów utrwalających. Co istotne, depilacja IPL jest całkowicie bezbolesna, a dzięki systemowi In Motion można także niszczyć włosy o jasnym zabarwieniu, nie tylko te ciemne. Jest to zatem metoda niezwykle skuteczna w walce z niechcianym owłosieniem, a koszt depilatora IPL jest równy kilku zabiegom w gabinecie kosmetycznym, z tym, że kiedy już taki depilator zostanie zakupiony, można oszczędzić bardzo wiele na powtórnych zabiegach w profesjonalnych gabinetach.
Trzeba sobie uświadomić, że promieniowanie elektromagnetyczne, w zależności od parametrów. wywiera zupełnie różny wpływ na organizm. IPL emituje taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się we włosach – rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry. Zjawisko nazywamy selektywną fototermolizą. Niezwykle istotne są także przerwy między impulsami, które emitowane są do cebulki włosowej. Depilacji IPL jest bezpieczna – unikamy przegrzania tkanek i tym samym poparzenia skóry. Jest również bardzo skuteczna – kilka zabiegów pozwala na usunięcie zbędnego owłosienia z ciała na zawsze, nie powodując przy tym nieprzyjemnych podrażnień ani zaczerwienień skóry, zwłaszcza tej w delikatnych miejscach.
Sposób działania – IPL a laser
Kolejna różnica dotyczy czasu i sposobu przeprowadzania zabiegu. Depilacja laserowa, ze względu na fakt, że do każdego włoska musimy „strzelać” osobno, zajmuje bardzo dużo czasu. Pozbywając się włosów przy pomocy IPL naświetlamy znacznie większe obszary skóry, dzięki czemu zdecydowanie skracamy zabieg. Takie pojedyncze strzały lasera często wywołują u klientek nieprzyjemne odczucia, a w wielu przypadkach nawet bolesność. Wystarczy wyobrazić sobie, że po serii zabiegów laserowych skóra często wymaga takiej pielęgnacji jak po poparzeniu. IPL oddziałuje całą wiązką promieni, co znacznie ogranicza, a najczęściej nawet całkowicie eliminuje uczucie dyskomfortu. Ze względu na mniej inwazyjne działanie IPL pozwala również ograniczyć podrażnienia po zabiegu. Właśnie dlatego metoda doskonale sprawdza się u osób ze skłonnością do podrażnień, pękania naczynek i wrastania włosów .
Ostatecznym argumentem dla wszystkich, którzy nie są jeszcze przekonani o wyższości depilacji metodą IPL nad laserem są kwestie ekonomiczne. Seria zabiegów wykonywanych przy pomocy IPL jest nawet kilka razy tańsza niż podobna seria w gabinetach pracujących na tradycyjnych laserach.
Poniższa tabela zawiera szczegółowe porównanie obu metod:
Działanie | IPL z technologią SHR in Motion | Laser |
---|---|---|
mechanizm działania | spektrum fal o różnych długościach i w różnych kierunkach | wiązka o jednej długości fali |
rodzaj usuwanych włosów (kolor, karnacja) | możemy usuwać włosy rosnące na różnych głębokościach i u osób o różnych karnacjach | skuteczny przy bardzo jasnej skórze i ciemnych włosach |
odczucia podczas przeprowadzania zabiegu | bezbolesne | występuje znaczny dyskomfort oraz bolesność |
typ skóry/dolegliwości po zabiegu | bezpieczny dla skóry wrażliwej i naczynkowej | powoduje podrażnienia, zaczerwienienia, a czasami nawet poparzenia |
czas przeprowadzania zabiegu | krótki czas - naświetlane są kolejne fragmenty skóry, np. pachy – 5 min., bikini – 15 min. | długi czas – każdy włos wymaga osobnego impulsu świetlnego, np. pachy 30-40 min, bikini ok 1 godz. |
koszt depilacji | kilkakrotnie niższy od lasera | kilkakrotnie wyższy od IPL |
ilość zabiegów | większa (7-10) | mniejsza (4-7) |

Na których częściach ciała można stosować depilatory IPL?
Zabieg depilacji z wykorzystaniem depilatora IPL może być wykonywany na wszystkich obszarach ciała i zgodnie z danymi sprzętowymi spotykanymi na stronach różnych salonów pozwalają na wykonywanie zabiegów na wszystkich fototypach skóry według klasyfikacji Fitzpatricka, która wyróżnia 6 typów w zależności od ilości melatoniny. Im ciemniejsze są włosy, tym wyższe jest w nich stężenie melaniny, przez co energia świetlna jest łatwiej przez nie wchłaniana – umożliwia to skuteczniejsze usuwanie owłosienia.
Przez odpowiednie dostosowanie fal świetlnych do typu włosów oraz skóry możliwe jest usuwanie także jasnych włosów, nie powinny być one jednak jaśniejsze niż skóra. Zabieg pozwala usunąć włoski znajdujące się w aktywnej fazie wzrostu zwanej fazą anagenową. Aby całkowicie pozbyć się owłosienia z danego obszaru, konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów . Odstępy między nimi różnią się w zależności od depilowanego obszaru, typu skóry i włosów i zazwyczaj wynoszą około 4 – 6 tygodni.
Depilacja IPL – jak często trzeba ją powtarzać?
Depilator laserowy IPL nigdy nie będzie w pełni skuteczny, jeżeli nie będziemy go stosować zgodnie z założeniami producenta. Zazwyczaj zaleca się wykonywanie zabiegów co 2-4 tygodnie. Tylko wtedy możliwe jest uzyskanie zadowalających efektów. Wiele użytkowniczek domowych depilatorów narzeka na ich niską skuteczność. Rzeczywiście depilator IPL nigdy nie zapewni takich rezultatów jak profesjonalny laser w salonie. Mimo to całkowity brak efektów z czegoś wynika. Zazwyczaj chodzi po prostu o brak regularności. Skąd takie wnioski? Poznaj szczegóły w dalszej części artykułu.
Depilator IPL- przeciwwskazania
Wykonanie zabiegu depilacji IPL jest możliwe w przypadku, gdy nie występują następujące czynniki:
- Spożycie alkoholu w ciągu 24h przed zabiegiem,
- Świeża opalenizna lub zastosowanie samoopalacza na obszarze przeznaczonym do depilacji IPL,
- Infekcja skóry w miejscu zabiegu (zmiany ropne, opryszczka, itd.),
- Zażywanie leków światłouczulających – zabieg depilacji IPL można wykonać dopiero po 6 miesiącach od zakończenia leczenia retinoidami, etinolem, dziurawcem, nagietkiem, tetracykliną, itd.,
- Stosowanie ziół światłouczulających, tj. nagietek, dziurawiec, rumianek – warto przestać je stosować na 3-4 tygodnie przed zabiegiem,
- Ciąża lub okres karmienia piersią,
- stymulator lub defibrylator serca albo metalowe implanty na depilowanym obszarze,
- przebyte lub trwające choroby nowotworowe lub choroby z osłabieniem układu odpornościowego (AIDS, HIV). W każdym salonie depilacji IPL powinna być możliwość skonsultowania możliwości wykonania zabiegu z kosmetologiem. Przed zabiegiem w domu warto samodzielnie zastanowić się nad tym, czy nie występuje żaden z czynników, który mógłby przyczynić się do ograniczenia bezpieczeństwa zabiegu.

Jak działa depilator IPL?
Depilator IPL wykorzystuje metodę selektywnej fototermolizy, która uszkadza komórki macierzyste mieszków włosowych poprzez podniesienie temperatury. Wysłane przez niego impulsy światła z założenia mają trwale zatrzymać proces ponownego wzrostu włosa. Niestety fale, które są wykorzystywane w tym rodzaju depilacji, nie działają precyzyjnie i w wielu przypadkach mimo przeprowadzenia serii zabiegów włoski ponownie odrastają, a komórki macierzyste włosa są uszkodzone tak, że przeprowadzenie w przyszłości najbardziej nowoczesnej metody depilacji , jaką jest depilacja laserem diodowym – jest utrudnione. Depilator IPL, jak mówią opinie spotykane na licznych forach, działa trochę jak puder na kobiecej twarzy. Potrafi przykryć problem, jakim w przypadku pudru mogą być przebarwienia, a w przypadku depilacji – pojawiające się włoski. Nigdy jednak nie stanie się trwałym rozwiązaniem.
Każdy zabieg IPL osłabia mieszki włosowe, jednak – jak można stwierdzić na podstawie licznych opinii dotyczących tej metody depilacji: po jakimś czasie włoski odrastają. Oznacza to, że macierz włosa przy wykorzystaniu depilatora IPL jest usypiana, jednak nie następuje jej faktyczna degradacja. Jeśli chcemy uzyskać trwały efekt – powinniśmy pomyśleć o depilacji laserowej . Depilatory IPL dzięki wykorzystaniu fal światła o zmiennej długości, mogą zadziałać na jaśniejsze włoski. Jeśli na pewno chcesz skorzystać z tego rozwiązania – najlepiej najpierw pozbądź się trwale ciemniejszych włosków stosując magię lasera diodowego, a dopiero później zacznij korzystać z depilacji IPL, aby uśpić cebulki jasnych włosów, które mogą się pojawiać na Twojej skórze po przejściu serii zabiegów.