Skutki uboczne depilacji IPL - Co warto wiedzieć przed zabiegiem

Co to jest Depilacja IPL?

Kluczowe jest uświadomienie sobie, że promieniowanie elektromagnetyczne, w zależności od parametrów emitującego je urządzenia wywiera zupełnie różny wpływ na nasz organizm. Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach – rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry. Zjawisko nazywamy selektywną fototermolizą – selektywną, ponieważ urządzenie „wie” co ma zniszczyć. Niezwykle istotne są także przerwy pomiędzy impulsami, które emitujemy do cebulki włosowej. Odpowiednie ustawienie aparatu pozwala skórze „odpocząć” i pozbyć się min. 50% energii każdego strzału. Dzięki temu zabieg Depilacji IPL jest bezpieczny – unikamy przegrzania tkanek i tym samym poparzenia skóry.

Fotodepilacja polega na zniszczeniu cebulki włosowej przy pomocy wiązki światła emitowanej przez głowicę urządzenia. Jak to możliwe, że światło dociera głęboko do wnętrza skóry i niszczy wybrany fragment naszego włosa? Światło, to z naukowego punktu widzenia promieniowanie elektromagnetyczne. To samo przyjemne światło, które ogrzewa nasze twarze w słoneczny dzień ma wiele zastosowań technologicznych. Jednym z nich jest bardzo skuteczna metoda trwałej depilacji przy użyciu metody IPL.

Warto przeczytać:

Zabieg laserowego usuwanie owłosienia nie może być przeprowadzony na skórze opalonej, podrażnionej, przesuszonej czy uszkodzonej, a także uwrażliwionej na promieniowanie ultrafioletowe przez niektóre leki czy zioła.

Istnieje też szereg innych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, do których należą:

  • ciąża i okres bezpośrednio po narodzinach dziecka (ze względu na wahania hormonalne),
  • infekcje na obszarze poddawanym depilacji,
  • świeże blizny lub bliznowce w miejscu depilacji,
  • choroby pęcherzowe skóry,
  • fotodermatozy,
  • łuszczyca,
  • bielactwo,
  • skłonność do powstawania przebarwień skóry,
  • niekontrolowana cukrzyca,
  • padaczka,
  • choroba nowotworowa,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Podczas zabiegu zarówno osoba obsługująca laser, jak i poddawana jego działaniu, powinny nosić specjalne okulary ochronne.

Przeczytaj też:

Laserowe usuwanie włosków nie powoduje uszkodzenia okolicznych tkanek wokół mieszków włosowych, ale może być bolesne i na pewien czas uwrażliwiać skórę, powodować jej podrażnienie, zaczerwienienie czy obrzęk. Podczas zabiegu odczuwane są ukłucia podobne do tych spowodowanych przez prąd, a stopień nasilenia bólu zależy od jakości włosów – przy tych ciemnych i grubych jest większy.

Nowoczesne urządzenia są wyposażone w systemy chłodzenia skóry, dzięki czemu zmniejsza się ich efekt drażniący i poziom odczuwanego bólu. Temperaturę depilowanego obszaru można też obniżać poprzez nałożenie odpowiednio przezroczystego żelu, który nie zakłóca drogi wiązek lasera w głąb skóry.

Ból odczuwany podczas depilacji laserowej jest kwestią indywidualną i w dużej mierze dotyczy najwrażliwszych rejonów, takich jak pachy czy okolice bikini (zwłaszcza przy tzw. depilacji brazylijskiej). By zminimalizować ból, możliwe jest nałożenie na skórę znieczulającego kremu z lidokainą na 30 minut przez zabiegiem.

Nie zmienia to faktu, że z racji działania narzędzia i jego przeznaczenia wypalanie mieszka włosowego, który znajduje się w głębokich warstwach skóry mogą pojawić się pewne, zazwyczaj mało bolesne powikłania.

Czytaj dalej...

Wosk twardy jest najczęściej stosowany na małych, delikatniejszych obszarach, takich jak twarz czy okolice bikni, natomiast wosk miękki idealnie sprawdzi się na dużych powierzchniach jak nogi czy ręce.

Czytaj dalej...

Podczas wyboru metody depilacji laserowej klienci salonów kosmetycznych są zainteresowani kilkoma czynnikami związanymi z laserem Light Sheer Desire cena, bolesność oraz liczba wykonywanych zabiegów.

Czytaj dalej...

Pomimo tego, że zabiegi z kwasem hialuronowym są bezpieczne, minimalnie inwazyjnie i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji, to warto mieć świadomość, że mogą ale nie muszą wystąpić efekty uboczne po zabiegu, które przechodzą w ciągu 1-5 dni.

Czytaj dalej...

Dzięki temu włoski usuwa się razem z cebulkami, co zapewnia efekt gładkiej skóry na dłużej, niż na przykład w przypadku jednorazowej maszynki do golenia, która niweluje tylko włoski z powierzchni skóry, a cebulki pozostawia nienaruszone.

Czytaj dalej...