Skutki uboczne depilacji IPL - Co warto wiedzieć przed zabiegiem
Co to jest Depilacja IPL?
Kluczowe jest uświadomienie sobie, że promieniowanie elektromagnetyczne, w zależności od parametrów emitującego je urządzenia wywiera zupełnie różny wpływ na nasz organizm. Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach – rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry. Zjawisko nazywamy selektywną fototermolizą – selektywną, ponieważ urządzenie „wie” co ma zniszczyć. Niezwykle istotne są także przerwy pomiędzy impulsami, które emitujemy do cebulki włosowej. Odpowiednie ustawienie aparatu pozwala skórze „odpocząć” i pozbyć się min. 50% energii każdego strzału. Dzięki temu zabieg Depilacji IPL jest bezpieczny – unikamy przegrzania tkanek i tym samym poparzenia skóry.
Fotodepilacja polega na zniszczeniu cebulki włosowej przy pomocy wiązki światła emitowanej przez głowicę urządzenia. Jak to możliwe, że światło dociera głęboko do wnętrza skóry i niszczy wybrany fragment naszego włosa? Światło, to z naukowego punktu widzenia promieniowanie elektromagnetyczne. To samo przyjemne światło, które ogrzewa nasze twarze w słoneczny dzień ma wiele zastosowań technologicznych. Jednym z nich jest bardzo skuteczna metoda trwałej depilacji przy użyciu metody IPL.
Warto przeczytać:
Zabieg laserowego usuwanie owłosienia nie może być przeprowadzony na skórze opalonej, podrażnionej, przesuszonej czy uszkodzonej, a także uwrażliwionej na promieniowanie ultrafioletowe przez niektóre leki czy zioła.
Istnieje też szereg innych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, do których należą:
- ciąża i okres bezpośrednio po narodzinach dziecka (ze względu na wahania hormonalne),
- infekcje na obszarze poddawanym depilacji,
- świeże blizny lub bliznowce w miejscu depilacji,
- choroby pęcherzowe skóry,
- fotodermatozy,
- łuszczyca,
- bielactwo,
- skłonność do powstawania przebarwień skóry,
- niekontrolowana cukrzyca,
- padaczka,
- choroba nowotworowa,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Podczas zabiegu zarówno osoba obsługująca laser, jak i poddawana jego działaniu, powinny nosić specjalne okulary ochronne.
Przeczytaj też:
Laserowe usuwanie włosków nie powoduje uszkodzenia okolicznych tkanek wokół mieszków włosowych, ale może być bolesne i na pewien czas uwrażliwiać skórę, powodować jej podrażnienie, zaczerwienienie czy obrzęk. Podczas zabiegu odczuwane są ukłucia podobne do tych spowodowanych przez prąd, a stopień nasilenia bólu zależy od jakości włosów – przy tych ciemnych i grubych jest większy.
Nowoczesne urządzenia są wyposażone w systemy chłodzenia skóry, dzięki czemu zmniejsza się ich efekt drażniący i poziom odczuwanego bólu. Temperaturę depilowanego obszaru można też obniżać poprzez nałożenie odpowiednio przezroczystego żelu, który nie zakłóca drogi wiązek lasera w głąb skóry.
Ból odczuwany podczas depilacji laserowej jest kwestią indywidualną i w dużej mierze dotyczy najwrażliwszych rejonów, takich jak pachy czy okolice bikini (zwłaszcza przy tzw. depilacji brazylijskiej). By zminimalizować ból, możliwe jest nałożenie na skórę znieczulającego kremu z lidokainą na 30 minut przez zabiegiem.