Depilacja laserowa a ryzyko wystąpienia nowotworu - Fakty, Mity i Badania Naukowe
Zasady działania depilacji laserowej
W zabiegu depilacji laserowej wykorzystuje się zjawisko fototermolizy. Wiązka światła, którą emituje laser, dostaje się przez skórę i jest pochłaniana przez barwnik, czyli melaninę. Jej największe stężenie znajduje się w mieszkach włosowych. Powstała w ten sposób energia cieplna doprowadza do trwałego zniszczenia cebulki włosa. Warto zaznaczyć, że takie działanie jest tylko powierzchowne, a więc nie wpływa na funkcje organizmu. Ponadto laser pracuje zaledwie przez ułamek sekundy. To wystarczający czas, aby usunąć mieszki włosowe.
Jak wspominaliśmy, na początku narzędzia wykorzystywane do depilacji laserowej nie były zbyt skuteczne. Nowocześniejszy laser, który przypominał dzisiejsze urządzenia, wprowadzono do obiegu dopiero około 1983 roku. Naukowcom udało się opracować sprzęt charakteryzujący się odpowiednią długością fal oraz optymalnym czasem trwania impulsu. Wreszcie laser spełniał swoje podstawowe zadanie: usuwał włosy bez uszkadzania skóry.
Przez kolejne lata rozwijano technologię oraz prowadzono wiele badań, które miały przyczynić się do ulepszenia tej metody depilacji. Stosowane dzisiaj urządzenia są jeszcze bardziej efektywne – nie tylko trwale usuwają włoski, ale ich działanie jest komfortowe i bezbolesne.
Depilację laserową zalicza się do zabiegów nieinwazyjnych. Metoda ta nie podrażnia i nie uszkadza skóry, więc można ją wykonywać pod pachami, w okolicach bikini czy na twarzy. Laser wykorzystywany w gabinecie nie emituje szkodliwego promieniowania i nie dociera głębiej niż kilka centymetrów pod skórę.
Depilacja laserowa jest zatem zabiegiem bezpiecznym, o ile pacjent spełni kilka warunków:
- wybór renomowanego miejsca do depilacji laserowej – w dzisiejszych czasach na rynku znajdziemy wiele placówek, w których przeprowadzane są zabiegi depilacji laserowej. Niestety, nie do końca nowoczesny sprzęt i niskie umiejętności kosmetologa stosującego tę technikę mogą mieć przykre konsekwencje. Dlatego warto udać się do sprawdzonych miejsc, cieszących się dobrą opinią. Zaliczamy do nich m.in. gabinety Depilacja.pl , które można znaleźć w całej Polsce,
- konsultacja przed zabiegiem – w renomowanym gabinecie, przed podjęciem terapii, pacjent udaje się na spotkanie z kosmetologiem. Specjalista ocenia stan skóry i przeprowadza wywiad medyczny, który wyklucza przeciwwskazania,
- stosowanie się do zaleceń kosmetologa – przy wstępnej konsultacji specjalista poda listę zaleceń przed zabiegiem, np. odstawienie niektórych leków/ziół. Koniecznie trzeba zastosować się do wszystkich punktów.
Pozostałe choroby tarczycy a depilacja laserowa
Depilacja laserowa a tarczyca? Pamiętaj, że problemy hormonalne nie muszą stanowić przeciwwskazania do depilacji laserowej. Trzeba jednak odpowiednio przygotować się do zabiegu. Podstawą jest tutaj konsultacja ze swoim specjalistą. Podczas depilacji laserowej, tak jak już wspomnieliśmy, dochodzi do zniszczenia mieszków włosowych, tym samym hamując wzrost włosów. Owłosienie ulega usunięciu na stałe, co oznacza, że po prostu już nie odrośnie. Oczywiście, aby osiągnąć tego typu rezultaty, należy odbyć kilka albo nawet kilkanaście wizyt w gabinecie depilacji laserowej. Tylko dzięki temu można usunąć niepożądane włoski, które osiągają różne fazy wzrostu. Laser działa tylko na owłosienie znajdujące się w fazie wzrostu czyli tak zwanym anagenie.
Musisz pamiętać, że hormony pracujące niekoniecznie prawidłowo, mogą powodować powstawanie nowych włosków. Wówczas rezultaty laseroterapii mogą nie być satysfakcjonujące. Oczywiście usunięte owłosienie zniknie na zawsze, ale może szybko pojawić się nowe. Przez co konieczne będzie przeprowadzenie kolejnej serii zabiegów depilacji laserowej. Dlatego tak ważne jest docelowe wyeliminowanie zaburzeń hormonalnych. Oczywiście w większości przypadków nie poradzimy sobie z tym sami – niezbędna będzie profesjonalna terapia. Spokojnie – serię zabiegów depilacji laserowej będziesz mógł rozpocząć w trakcie procesu regulacji hormonów. Czasem konieczne będzie wykonanie większej ilości zabiegów niż u osób, u których poziom hormonów jest w normie.
Wróćmy jeszcze na chwilę do tematu przyjmowania leków hormonalnych. To nie stanowi przeciwwskazania do zabiegu, ale trzeba pamiętać, że niektóre z medykamentów mogą zmniejszyć efektywność laseroterapii. I tutaj znowu wracamy do meritum – czyli do konsultacji ze specjalistą.
Depilacja laserowa: skutki uboczne, działania niepożądane i możliwe powikłania
Masz wątpliwości co do tego, czy depilacja laserowa jest bezpieczna? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania: czy depilacja laserowa może sprzyjać powstawaniu nowotworów i czy wpływa ona na płodność. Ponadto wyjaśniamy, skąd biorą się przebarwienia po depilacji laserowej i podpowiadamy, jak im zapobiegać. Sprawdź też, dlaczego niekiedy dochodzi do oparzeń po takim zabiegu i jak sobie z nimi poradzić. Skutki uboczne depilacji laserowej to temat, który warto poznać przed wizytą w gabinecie!
Włosy na ciele sprawiają, że czujemy się mniej pewnie w różnych sytuacjach. Warto się ich pozbyć raz na zawsze, korzystając z epilacji laserowej. Gładka skóra na nogach, w strefie bikini czy nad górną wargą to atrakcyjniejszy wygląd i większy komfort na co dzień. Osoby, które chcą po raz pierwszy zapisać się na zabieg epilacji przy użyciu lasera, często mają jednak wątpliwości co do tego, czy to urządzenie jest bezpieczne dla ich zdrowia.
Czy epilacja laserowa jest bezpieczna? Trzeba podkreślić, że usuwanie zbędnego owłosienia metodą laserową jest bezinwazyjną metodą depilacji. Działań niepożądanych po depilacji laserowej nie należy się obawiać jeśli klient wie jak właściwie przygotować się do zabiegu depilacji i jak zadbać o skórę po sesji zabiegowej. Kosmetolog prowadzący wyjaśnia przed rozpoczęciem laseroterapii wszystkie istotne kwestie dotyczące procesu usuwania owłosienia. Ten nowoczesny zabieg nie powoduje długotrwałych podrażnień ani uszkodzeń skóry. Co ważne, laser można stosować nawet na tak wrażliwe obszary jak pachy i okolice bikini. Podczas zabiegu wiązka światła lasera niszczy cebulki i mieszki włosowe, a skóra pozostaje nienaruszona. Czy depilacja laserowa boli? W trakcie epilacji laserowej osoby o wrażliwej skórze i niskim progu czucia bólu mogą odczuwać pewien dyskomfort w postaci delikatnego szczypania. Zabieg jest niekiedy prawie bezbolesny. U osób z mocnymi i bardzo ciemnymi włosami odczucia podczas zabiegów depilacji są intensywniejsze. Zminimalizować ryzyko bólu w trakcie zabiegu można stosując miejscowo krem znieczulający lub zimny okład.
Depilacja laserowa – dlaczego warto ją stosować?
Plusów depilacji laserowej jest mnóstwo. Zdecydowanie największą zaletą tej metody usuwania niechcianego owłosienia są trwałe efekty. Co to oznacza? Że większość osób korzystających z tego typu zabiegu po zakończeniu całej terapii może cieszyć się gładką skórą na stałe. Włoski zostają bowiem usunięte za pomocą specjalistycznej technologii, która bezpowrotnie niszczy mieszek włosowy, przez co owłosienie już nie odrasta. A to oznacza, że pozbywamy się problemu z wrastającymi włoskami i oczywiście oszczędzamy na co dzień mnóstwo czasu. Gładka skóra na stałe to również ogromny komfort – nie trzeba martwić się podrażnioną czy zaczerwienioną skórą i oczywiście sporymi wydatkami. Regularne kupowanie maszynek do golenia czy np. plastrów z woskiem daje, szczególnie w skali wielu lat, spore sumy pieniędzy.
Wracając jeszcze do tematu trwałych efektów po depilacji laserowej. Trzeba pamiętać, że raczej nie odrosną nam już włoski usunięte. Z czasem jednak, minimum po kilku miesiącach, mogą pojawić się pojedyncze nowe włoski (szczególnie przy nieuregulowanych hormonach, ale o tym więcej niżej). Do takiej sytuacji nie dochodzi zawsze i trzeba pamiętać,że to nowe owłosienie zazwyczaj jest cienkie, słabe i mało widoczne. Specjaliści jednak rekomendują wykonywanie tak zwanych zabiegów przypominających – raz, maksymalnie dwa razy do roku. Dzięki temu można utrzymać gładką skórę w wybranych partiach ciała na długie lata, a w większości przypadków po prostu na zawsze.
