Depilacja laserowa a okres - Wpływ zabiegu na cykl menstruacyjny
Jakim laserem wykonywana jest depilacja laserowa?
Do depilacji laserowej używa się laserów diodowych lub laserów aleksandrytowych . W gabinetach kosmetologicznych można spotkać urządzenia rozmaitych producentów, które różnią się następującymi parametrami:
- mocą urządzenia,
- rodzajem głowicy,
- długością wiązki laserowej,
- systemem chłodzenia.
Z depilacją laserową kojarzone są także urządzenia IPL (ang. Intensed Pulsed Light ) sprzedawane w sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Nie są one jednak laserami w sensie technicznym. Ich zaletą jest łatwość w użytkowaniu oraz szeroka dostępność, dlatego chętnie wybiera się je do samodzielnej depilacji laserowej w domu . Pamiętaj jednak, że nie wykazują takie skuteczności jak lasery diodowe lub aleksandrytowe.
Termoliza – na czym polega ten zabieg i czym różni się od depilacji
Co to jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to metoda usuwania owłosienia za pomocą specjalnych urządzeń, których działanie opiera się na emisji wiązki światła . Ta „wychwytuje” znajdującą się we włosach melaninę, związek chemiczny odpowiadający za ich kolor. Emitowane przez laser światło zostaje wchłonięte przez włos i zamienione w energię, która prowadzi do trwałego uszkodzenia jego struktury na całej długości. W konsekwencji wypada, a jeśli zabieg wykonany był we właściwym momencie fazy wzrostu (o czym poniżej), nie powinien już odrosnąć.
Zabieg depilacji laserowej przeprowadzany jest w gabinecie kosmetologicznym. Zabiegom najczęściej poddawane są:
- nogi (łydki i uda),
- pachy,
- okolice bikini,
- miejsca intymne, w tym okolice odbytu,
- twarz (wąsik, bródka).
Depilacji laserowej może być poddana tak naprawdę każda partia ciała (brzuch, plecy), poza okolicami oczu.
Depilacja laserowa a miesiączka – wszystko, co musisz wiedzieć
Laser to jedna z najwygodniejszych metod depilacji – jest bezpieczna i niemal bezbolesna, a do tego nie powoduje podrażnień i pozwala uniknąć uciążliwych wrastających włosków oraz bolesnych zapaleń mieszków włosowych. Można ją wykonywać na całym ciele, a więc zarówno na rękach, pachach, nogach czy dłoniach, jak i w okolicach bikini. O ile dyskomfort związany z menstruacją nie przeszkadza Ci w zabiegu, usuwanie zbędnego owłosienia z reszty ciała nie powinno być problemem – nieco bardziej skomplikowaną kwestią może być depilacja bikini w czasie okresu, jednak i na to mamy odpowiednie rady.
Na początku chcemy zaznaczyć, że nie ma medycznych doniesień, jakoby okres stanowił istotne przeciwwskazanie do wykonania depilacji laserem. Należy przy tym pamiętać, że medycyna to jedno, ale w tym wypadku to własna ocena i samopoczucie niejednokrotnie wskazują odpowiednie rozwiązanie. Oczywiście laser w żaden sposób nie jest szkodliwy dla organizmu, zaś okres a depilacja laserowa bikini to nie tak straszny duet. Musisz jednak mierzyć siły na zamiary i pamiętać, że podczas miesiączki zdarzają się mocne skurcze w podbrzuszu, a i same krwawienia powodują nieraz silny dyskomfort. Jeśli okres przechodzisz lekko i w miarę bezboleśnie, konieczność przełożenia zabiegu nie powinna nadejść – aby komfortowo skorzystać z depilacji okolic intymnych, wystarczy założyć tampon lub kubeczek menstruacyjny, a cała procedura przebiegnie właściwie bez zmian.
Depilacja laserowa a miesiączka
Depilacja laserowa a okres – wśród kobiet marzących o gładkiej skórze w okolicach bikini na długo temat, ten budzi wiele kontrowersji. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Rozwiewamy wątpliwości!
Depilacja okolic bikini staje się coraz częściej wykonywanym zabiegiem. Panie doceniają komfort gładkiej skóry w miejscach intymnych – daje to nie tylko wysokie poczucie estetyki, ale przede wszystkim komfort, np. na basenie czy plaży. Owłosienie, które po tradycyjnej depilacji czy goleniu często błyskawicznie odrasta, może być widoczne po rozebraniu się do stroju kąpielowego, o widocznych podrażnieniach skóry nie wspominając. Depilacja laserowa to sposób, który pomoże zażegnać te problemy.
Jeżeli decydujesz się na depilację laserową pach, nóg czy innych miejsc na ciele poza strefą intymną, śmiało możesz poddawać się zabiegowi podczas okresu. Miesiączka nie ma tu nic do rzeczy. Inaczej temat wygląda w kwestii depilacji laserowej okolic intymnych. Ten temat wzbudza wiele wątpliwości. Nic dziwnego. W końcu “te dni” raz w miesiącu nie są synonimem miłego czasu. Zazwyczaj (choć nie zawsze) wiążą się z bólem i niemałym dyskomfortem – nie tylko fizycznym, ale także psychicznym.
Co jednak z zabiegiem depilacji laserowej? Jeżeli planujesz usunąć włoski z okolic intymnych, to musisz zdecydować się na serię zabiegów – jeden nie da Ci oczekiwanego efektu. Oczywistym jest, że ten pierwszy możesz umówić w momencie, gdy nie będziesz mieć miesiączki. Co jednak z kolejnymi zabiegami z serii albo niespodziewanym okresem? Czy wówczas musisz przełożyć wizytę w gabinecie kosmetologicznym? A może jednak zabieg depilacji laserowej podczas okresu Ci nie zaszkodzi?

Dlaczego włosy po depilacji laserowej odrastają?
Aby zrozumieć odpowiedź na pytanie, czy depilacja laserowa jest na zawsze , trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak rosną włosy. Wyróżnia się trzy fazy życia włosa:
Laser działa jedynie na włosy w fazie wzrostu. Jeśli wiązka światła trafi na włos w fazie przejściowej lub w fazie spoczynku, nie uszkodzi go, przez co zabieg nie będzie skuteczny. Nie da się jednak określić „na oko”, w której fazie wzrostu znajduje się włos .
Ponadto w tym samym czasie i na tej samej partii ciała (np. nogach, bikini) poszczególne włosy będą w różnych fazach wzrostu. Zatem, żeby depilacja laserowa przyniosła oczekiwane efekty, potrzeba od 6 do 8 zabiegów wykonywanych co 6-12 tygodni . Po zakończonej serii zabiegów raz w roku warto wykonać zabieg przypominający , który usunie nowe, pojedyncze włosy pojawiające się na ciele.
Depilacja woskiem – jak wykonać ją w domu
