Depilacja laserowa a sauna - czy to dobre połączenie?
Jakie są lasery do depilacji laserowej?
Jeśli zastanawiasz się nad depilacją laserową, ważne jest, aby zrozumieć różnice między dostępnymi na rynku laserami. Poniżej główne rodzaje:
- Laser aleksandrytowy: Jest to jedna z najstarszych technologii depilacji laserowej. Często stosowany u osób o jaśniejszej karnacji. Ma szybką szybkość impulsu, co sprawia, że jest mniej bolesny, ale równocześnie jest mniej efektywny na ciemniejsze typy skóry.
- Laser Nd:YAG: Jest to laser o najdłuższej długości fali, co pozwala na przenikanie głęboko w skórę. Działa skutecznie na różne typy skóry, ale jest zwykle uznawany za bardziej bolesny.
- Laser diodowy: Jest to najnowsza technologia, która staje się coraz bardziej popularna. Laser diodowy jest uważany za najbardziej uniwersalny, skuteczny i bezpieczny, co sprawia, że jest najczęściej rekomendowany.
- Laser E – LIGHT IPL (Intense Pulsed Light): To technologia, która łączy światło pulsacyjne z technologią laserową. Jest to opcja często wybierana przez osoby, które poszukują wszechstronnego rozwiązania do różnych problemów skórnych, nie tylko do usuwania włosów. Jest uznawany za mniej bolesny i może być stosowany na różne typy skóry.
Warto również wiedzieć, że różne lasery mają różne parametry, takie jak długość fali, energię czy czas trwania impulsu. Te parametry mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb, co znacznie wpływa na efektywność i bezpieczeństwo zabiegu.
Nie zapominajmy również o konieczności konsultacji z lekarzem przed zabiegiem. Na podstawie badania i Twoich oczekiwań specjalista będzie w stanie zalecić najbardziej odpowiedni dla Ciebie typ lasera. Ostateczny wybór zależy od wielu czynników, takich jak typ i kolor skóry, grubość i kolor włosów, a nawet pora roku, gdyż nie wszystkie lasery są zalecane do stosowania na opalonej skórze.
Wiedza o różnych typach laserów do depilacji laserowej może znacząco wpłynąć na Twoją decyzję i poziom zadowolenia z zabiegu. Dlatego zawsze warto dokładnie zorientować się, jakie opcje są dostępne i jakie mają zalety i wady. Więcej informacji można znaleźć na stronie lasery do depilacji.
Depilacja laserowa – na czym polega?
Depilacja laserowa pozwala usunąć trwale nawet do 90% włosów w obszarach poddawanych zabiegowi. By uzyskać pożądany efekt, potrzebna jest seria zabiegów. W zależności od osobniczych cech (odcień skóry, kolor i grubość włosów itd.) oraz wielkości depilowanego miejsca na ciele laseroterapia obejmuje zazwyczaj kilka lub kilkanaście spotkań. Pomiędzy nimi należy zachować kilka tygodni odstępu. Przez to terapia trwa nawet kilka miesięcy. Warto jednak poświęcić ten czas, aby cieszyć się gładką skórą bez podrażnień przez długie lata.
Jak działa laser? Emituje światło monochromatyczne (jednokolorowe), charakteryzujące się ściśle określoną długością mierzoną w nanometrach. Promień lasera charakteryzuje się określonym kierunkiem oraz małą rozbieżnością. Jego energia jest bardzo skoncentrowana, co pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących efektów. Zabieg opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Światło emitowane przez laser wychwytywane przez chromofor (barwnik pochłaniający światło), czyli melaninę znajdującą się we włosach. Światło zamieniane jest w ciepło, a cebulka włosa zostaje usunięta.
Podsumowując – depilacja laserowa niszczy cebulkę włosa za pomocą ciepła. Tym samym włos nie jest w stanie odrosnąć. Ogromne znaczenie w procesie usuwania włosków za pomocą lasera mają fazy wzrostu włosów. Wyróżniamy ich kilka – jedną z nich jest anagen czy faza wzrostu. By laseroterapia przyniosła pożądane skutki, konieczne jest przeprowadzenie jej właśnie w fazie anagenu. Dlatego proces trwa kilka miesięcy.
Depilacja laserowa a sauna
Niektóre zabiegi pielęgnacyjne zdecydowanie warto odłożyć w czasie, gdy ich działanie może kolidować z depilacją laserową. Szczególnie, gdy profity, jakie możecie uzyskać, nie przewyższają tych wynikających z trwałego usunięcia zbędnego owłosienia. Sauna nie jest jedynym zabiegiem, którego należy unikać przed i po depilacji laserowej. Do przeciwwskazań należą również:
- depilacja przy pomocy wosku, depilatorów lub kremów – aby depilacja laserowa zadziałała, w ciele muszą znajdować się podskórne części włosów, które są w trakcie fazy aktywnego wzrostu. Gdy mieszek włosowy jest pusty, promień lasera nie ma możliwości podniesienia temperatury w jego wnętrzu poprzez rozgrzanie cząstek barwnika,
- peelingi chemiczne– substancje peelingujące rozpuszczają martwą i zrogowaciałą warstwę naskórka. Ale to nie wszystko – oddziałują również na żywe komórki i pobudzają je do intensyfikacji produkcji elastyny i kolagenu. Skóra po peelingu jest wrażliwa i pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej, dlatego należy odczekać przed zabiegiem laserowej depilacji,
- solarium – wszelkie formy opalenizny wykluczają wykonanie depilacji laserowej aż do momentu, gdy skóra powróci do swojego naturalnego kolorytu. Nadmiar melanocytów w skórze powoduje, że wiązka lasera zostaje przechwycona przez pigment znajdujący się w tkankach, a nie we włosie. To prowadzi do powstawania przebarwień, poparzeń a nawet wewnętrznych zrostów.
- opalanie natryskowe – w tym przypadku również nie wykonuje się epilacji. Bez względu na pochodzenie opalenizny, czy to pochodzącej od słońca, z solarium, czy samoopalaczy, promienie lasera mogą nie być w stanie rozróżnić barwnika znajdującego się w skórze od tego, który zgromadzony jest we włosie.
- laseroterapia – dotyczy to przede wszystkim stosowania lasera na rozstępy, blizny oraz przebarwienia. Powyższe zabiegi działają na skórę poprzez wywoływanie mikrouszkodzeń, które następnie zastępowane są nowymi komórkami o prawidłowej strukturze. Dopóki tkanki nie zagoją się, nie należy dodatkowo obciążać ich działaniem lasera do depilacji.