Depilacja laserowa pleców - Skuteczne usuwanie owłosienia dla gładkiej skóry
Depilacja bikini w domu
W domu można zastosować specjalny krem do depilacji bikini, czyli depilację chemiczną. Jest to sposób bezbolesny, stosunkowo bezpieczny i tani (tubka kremu do przeznaczonego do użycia w okolicach intymnych to wydatek około 20 zł). Krem nakłada się specjalną szpatułką i po upływie kilku minut usuwa się go razem z włoskami. Zabieg ten wystarcza maksymalnie na 2 tygodnie. Włoski odrastają słabsze i bardziej miękkie.
Krem do depilacji bikini podrażnia jednak wrażliwą skórę i może powodować uczulenia, dlatego przed jego zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową. W sklepach kosmetycznych dostępne są też specjalne gotowe plastry do depilacji bikini pokryte woskiem.
W domu można użyć także nowoczesnego urządzenia IPL, który wykorzystuje światło. Wbrew powielanym informacjom nie jest to zabieg laserowy. Niemniej działa skutecznie, choć również głównie u osób z ciemnymi włosami. Markowy depilator IPL można kupić już od ok. 300 zł, choć za wyrób lepszej klasy trzeba zapłacić już ponad tysiąc złotych.
Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o wypełnienie krótkiej ankiety, która zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze, aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące. Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).
- gorących kąpieli,
- korzystania z sauny lub basenu,
- podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu,
- przez około 2 tygodnie od zabiegu depilacji laserowej należy unikać złuszczania naskórka i peelingów,
- do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, również stosowania samoopalaczy.
Cena depilacji laserowej zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim d epilowanego miejsca - depilacja nóg będzie droższa niż bikini, ponieważ obejmuje większą powierzchnię. Cena zabiegu zależy również od konkretnego miasta, rodzaju salonu i użytego lasera. Warto jednak dodać, że w przypadku depilacji laserowej często zdarzają się różnego rodzaju promocje - zwłaszcza na pakiety zabiegów.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej:
- Nie opalaj się co najmniej 4 tygodnie przed zabiegiem – ani na słońcu, ani w solarium. Świeża opalenizna i ciemna karnacja są głównym przeciwwskazaniem do zabiegu – mogłoby dojść do poparzenia i powstania przebarwień lub odbarwień.
- Zrezygnuj z zabiegów, polegających na wyrywaniu włosów (depilacja woskiem, depilatorem, pastą cukrową, pęsetą) na co najmniej miesiąc przed planowaną depilacją laserową. Jeśli niechciane włosy zostaną wyrwane przed zabiegiem, laser do depilacji nie ma możliwości „dojścia” do cebulki włosa i zniszczenia jego macierzy.
- Dzień przed lub w dniu depilacji laserowej musisz dokładnie ogolić ciało na obszarze, który ma zostać poddany depilacji laserowej. Użyj w tym celu zwykłej maszynki do golenia. Dzięki skróceniu włosów laser nie będzie skupiał się na łodydze nad powierzchnią skóry, ale na samym mieszku włosowym. Pozwala to również uniknąć nieprzyjemnych poparzeń skóry. W żadnym wypadku nie usuwaj włosów kremem do depilacji – zawarta w nich chemia rozpuszcza łodygę włosa i może uniemożliwić skuteczną depilację laserową. W przypadku pierwszej wizyty warto zostawić mały fragment nieogolonej skóry, by kosmetolog mógł ocenić typ owłosienia. Kosmetolog przed zabiegiem ogoli pozostawiony fragment włosów.
- W dniu zabiegu nie używaj produktów do pielęgnacji skóry na obszarze, który ma być poddawany depilacji. Dotyczy to wszelkich kosmetyków, takich jak balsamy nawilżające, olejki itp. Nie używaj też antyperspirantów, a perfumy rozpyl na ubraniu, a nie na skórze.
- Odstaw leki i zioła światłouczulające. Dokładną listę środków, które mogą wchodzić w reakcję ze światłem laserowy, przedstawi Ci kosmetolog podczas konsultacji. Specjalista poinformuje Cię również, w jakim czasie po odstawieniu tych leków możesz odbyć pierwszy zabieg depilacji laserowej.
- Skóra w odpowiednim stanie– Przy przystąpieniu do zabiegu skóra nie powinna mieć przerwanej ciągłości naskórka, nie powinna być podrażniona i wysuszona.