Depilacja laserowa Braun - Wszystko, co musisz wiedzieć
Depilacja laserowa – ile zabiegów trzeba wykonać
Po pierwsze, rodzaj skóry ma znaczenie. Skóra jasna z ciemnymi włosami jest najbardziej odpowiednia do depilacji laserowej, ponieważ lasery działają na podstawie różnicy w pigmentacji. Im większa różnica między kolorem skóry a włosów, tym skuteczniejszy może być zabieg. Skóra ciemna może wymagać specjalnych ustawień lasera, aby uniknąć uszkodzenia skóry, co może wpływać na liczbę zabiegów potrzebnych do osiągnięcia pożądanych rezultatów.
Kolejnym czynnikiem jest obszar poddawany depilacji. Niektóre obszary ciała, takie jak wargi sromowe, pachy czy bikini, mogą wymagać więcej zabiegów niż inne, np. nogi czy ręce. Różnice wynikają z różnic w gęstości włosów, ich grubości i cyklach wzrostu.
Sprawdź! Depilacja laserowa bikini – jak wygląda, jak często powtarzać i jak się przygotować?Również indywidualne czynniki, takie jak genetyka, hormony i stan zdrowia, mogą wpływać na skuteczność depilacji laserowej i liczbę zabiegów potrzebnych do osiągnięcia trwałych rezultatów. Niektóre osoby mogą osiągnąć trwałe efekty po kilku zabiegach, podczas gdy inne będą potrzebować większej liczby sesji.
Ważne jest również zrozumienie, że depilacja laserowa usuwa włosy w fazie wzrostu aktywnego, a nie wszystkie włosy rosną jednocześnie w tej fazie. Dlatego konieczne jest wykonanie serii zabiegów, aby objąć wszystkie włosy w różnych fazach wzrostu i osiągnąć najlepsze rezultaty.
Na czym polega depilacja laserowa IPL?
Depilacja IPL to metoda, która wykorzystuje selektywną fototermolizę. W dużym uproszczeniu oznacza to, że impulsy światła emitowane przez urządzenie uszkadzają konkretne struktury – w tym przypadku włosy – z pominięciem tkanek sąsiadujących. Każdy zabieg z depilatorem IPL osłabia mieszki włosowe, dzięki czemu – wykonując zabiegi regularnie – możesz liczyć na ich wolniejsze odrastanie, a ostatecznie – trwałe zmniejszenie ich ilości.
Regularne wykonywanie depilacji laserowej w domu pozwala trwale zmniejszyć ilość niechcianego owłosienia. Skóra depilowanych okolic jest gładka i miękka. Różnicę odczujesz zwłaszcza wtedy, gdy przed depilacją IPL przywykłaś do golenia się maszynką – po jej odstawieniu skóra „odżyje”, będzie przyjemniejsza w dotyku i znacznie mniej podrażniona.
Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o wypełnienie krótkiej ankiety, która zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze, aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące. Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).
- gorących kąpieli,
- korzystania z sauny lub basenu,
- podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu,
- przez około 2 tygodnie od zabiegu depilacji laserowej należy unikać złuszczania naskórka i peelingów,
- do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, również stosowania samoopalaczy.
Cena depilacji laserowej zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim d epilowanego miejsca - depilacja nóg będzie droższa niż bikini, ponieważ obejmuje większą powierzchnię. Cena zabiegu zależy również od konkretnego miasta, rodzaju salonu i użytego lasera. Warto jednak dodać, że w przypadku depilacji laserowej często zdarzają się różnego rodzaju promocje - zwłaszcza na pakiety zabiegów.
Jak zapobiegać żylakom?
Oto kilka znaczących porad, które pomogą Ci uniknąć żylaków:
- jeżeli masz pracę siedzącą, to często wstawaj od stołu, wykonuj lekką gimnastykę. Nie zakładaj nogi na nogę,
- jeżeli odpoczywasz, to staraj się trzymać nogi w górze,
- doprowadź do prawidłowej wagi organizmu,
- biorąc prysznic, puszczaj naprzemiennie ciepłą i zimną wodę,
- rzuć palenie i ogranicz picie alkoholu,
- jeżeli przyjmujesz hormonalne leki doustne (np. antykoncepcję) to nie pal jednocześnie papierosów (i na odwrót). Każda z tych czynności osobno wzmaga ryzyko powstawania żylaków. Jeszcze łatwiej o tę przykrą dolegliwość, gdy te dwie aktywności są utrzymywane jednocześnie,
- regularnie się ruszaj. Wybierz aktywność fizyczną, którą polubisz. Niech będzie to cokolwiek – nawet spacery. Oby były regularne,
- noś wygodne i dobrej jakości buty,
- unikaj obcisłych ubrań i bielizny.
