Depilacja po nacięciu krocza - Jak pielęgnować skórę i zapobiegać infekcjom
Nacięcie krocza (epizjotomia) - szwy, gojenie, jak długo boli
Nacięcie krocza (epizjotomię) wprowadzono do praktyki położniczej 100 lat temu. Od tego czasu epizjotomię wykonuje się coraz częściej, dziś nawet przy co drugim porodzie naturalnym. Jest to zabieg chirurgiczno-położniczy, który ma pomóc dziecku bezpiecznie przyjść na świat, a jednocześnie uchronić rodzącą przed samoistnym pęknięciem krocza - co jest urazem bolesnym, mogącym wywołać liczne powikłania. Nacięcie podczas porodu wykonuje się w różny sposób, najczęściej w linii środkowej i środkowo-bocznej. Podczas zabiegu powinno się stosować znieczulenie miejscowe, lecz dzieje się to rzadko, ponieważ decyzja o epizjotomii często zapada nagle, a zabieg musi być wykonany bardzo szybko. Zwłaszcza w takich sytuacjach istotne jest, aby nacięcie krocza wykonywać w szczytowej fazie skurczu, dzięki czemu ogranicza się ból i utratę krwi. Szycie krocza następuje bezpośrednio po urodzeniu łożyska. Podczas zakładania szwów (najczęściej rozpuszczalnych), bardzo ważne jest, aby odtworzyć naturalne warunki anatomiczne i zabezpieczyć zszytą ranę przed zakażeniem. Dlatego kobiety po epizjotomii powinny szczególnie przestrzegać zasad higieny w pierwszym tygodniu po zabiegu, jak i później, aż do zakończenia połogu. Pamiętaj! Szykując wyprawkę do szpitala, zaopatrz się zarówno w specjalne kosmetyki dla niemowląt z Niezbędnika Młodej Mamy, lecz również preparaty wspomagające higienę intymną w okresie ciąży i połogu!
Nacięcie krocza może nieść pewne korzyści. Przede wszystkim redukuje opór tkanek, dzięki czemu chroni płód przed urazem i skraca czas trwania drugiego okresu porodu, co zmniejsza prawdopodobieństwo niedotlenienia okołoporodowego. Jednak epizjotomię powinno wykonywać się jedynie wówczas, gdy dobrostan matki lub płodu jest zagrożony. Wskazaniem do nacięcia krocza jest:
● poważne wahanie tętna dziecka,
● ułożenie odgięciowe lub pośladkowe płodu,
● dystocja barkowa (zatrzymanie porodu po urodzeniu się główki),
Nacięcie krocza – rodzaje i zalecenia
Aby zrozumieć, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja blizny po nacięciu krocza i jakie powikłania mogą się z jej powstaniem wiązać, warto wskazać na rodzaje cięć oraz przytoczyć zalecenia dotyczące wykonywania zabiegu. Nacięcie krocza wykonywane jest metodą:
- pośrodkową,
- pośrodkowo-boczną,
- boczną.
Nacięcie pośrodkowe wykonywane jest w linii środkowej ciała, w kierunku odbytu. Nacięcie boczne wykonywane jest pod kątem 45 stopni, a nacięcie pośrodkowo-boczne stanowi swego rodzaju półśrodek pomiędzy dwiema pozostałymi metodami. Blizna po nacięciu krocza może wyglądać zatem nieco inaczej w zależności od tego, którą z metod epizjotomii zastosowano.
Warto podkreślić, że zabieg nacięcia krocza jest nadal jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów położniczych , mimo że stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia, a także Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na jego temat ewoluowało w ostatnich latach. Zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów, które świadczą o tym, że nacięcia krocza ma pozytywne skutki, a zatem jego wykonanie powinno uzasadnione szczególnymi okolicznościami .
Do niedawna Polska była jednym z niewielu już krajów europejskich, w których rutynowe nacięcie krocza stanowiło uznany element prowadzenia porodu. W 2010 r. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło tzw. standard opieki okołoporodowej1, który zobowiązuje personel medyczny do stosowania procedur o dowiedzionej skuteczności i zwraca uwagę na konieczność ograniczenia stosowanych dotąd rutynowo, bez istotnych wskazań, interwencji w przebieg porodu. W myśl standardu stosowanie nacięcie krocza ma zostać ograniczone tylko do niezbędnych, medycznie uzasadnionych, przypadków.
„Chroń, nie nacinaj”. Położna o ochronie krocza w czasie porodu

Poród bez nacięcia krocza - czy to możliwe?
Poród bez nacięcia krocza jest możliwy, bezpieczny i korzystny, zarówno dla dziecka, jak i jego matki. Każda rodząca, która chce uniknąć zbędnej epizjotomii, powinna to uwzględnić w planie porodu. To ważny dokument, który musi być respektowany przez personel szpitala. Warto przygotować go razem z położną.
Warto zwiększyć szansę na poród bez nacinania krocza także w inny sposób - dowiadując się, jak przygotować krocze do porodu. Dobrym rozwiązaniem jest regularny masaż okolic intymnych, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka pomiędzy pochwą a odbytem. To newralgiczne miejsce, które w trakcie porodu silnie się kurczy i rozkurcza, przez co narażone jest na uraz. Szacuje się, że pęknięcie krocza II stopnia (obejmujące pochwę, krocze i mięśnie dna miednicy) odnotowuje się w około 8% porodów. Aby uniknąć urazu okołoporodowego, można wykonywać masaż krocza przynajmniej przez miesiąc przed planowaną datą porodu. Warto też regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy, a także zadbać o prawidłową masę ciała oraz kondycję fizyczną. Dobrze też znać inne niż nacięcie krocza metody wspomagające wydanie na świat dziecka. Są to:
● śródporodowy masaż krocza, wykonywany przez położną,
● przybranie pozycji wertykalnej,
● parcie spontaniczne (zamiast kierowanego).
Masaż krocza - jak uniknąć nacięcia krocza?
Jak masować krocze przed porodem? Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań (np. Infekcji intymnych) regularny masaż krocza dobrze jest rozpocząć pod koniec II trymestru ciąży, wykorzystując specjalne preparaty ginekologiczne na bazie substancji tłustych (naturalnych olejków) bądź wody (balsamy z witaminą E). Do masażu można też zastosować olejki naturalne dla dzieci - bardzo korzystny wpływ na skórę ma olej z wiesiołka, który jest bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych tak ważnych dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Tłoczony na zimno olej z wiesiołka oraz witamina E to główne składniki maści Linoeparol Intensive - jednego z produktów do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt.
Masowanie krocza przed porodem polega na wykonywaniu kciukiem okrężnych ruchów, zgodnych z ruchem wskazówek zegara, wokół pochwy i wewnątrz jej. Ważne jest uciskanie palcem dolnej ścianki pochwy w ten sposób, aby stymulować odbyt aż do uczucia pieczenia. Lekkie „podszczypywanie” oznacza, że masaż działa, trzeba jednak przy tym pamiętać, że w jego trakcie nie powinien pojawiać się ból. Takie przygotowanie krocza do porodu sprawia, że skóra w okolicy intymnej jest lepiej nawilżona i ukrwiona, a także bardziej sprężysta i podatna na rozciąganie. Dzięki temu wyraźnie zmniejsza się ryzyko wystąpienia urazu okołoporodowego, wymagającego założenia szwów. Skuteczność masażu krocza zależy w dużej mierze od jego regularności, dlatego poleca się, aby wykonywać masaż przez kilka minut codziennie, od około 32.-34. tygodnia ciąży do dnia rozwiązania.

About the procedure
Correction of scars after an episiotomy or tear is a non-invasive procedure that aims to smooth, shallow and lighten the scar. If, as a result of natural childbirth, the perineal wound has not healed properly, the resulting scar may not only look unsightly, but also hinder proper functioning. To remedy this, the patient may opt for a laser treatment. The desired effects of scar correction are usually obtained after several treatments, and the exact number is determined by the doctor during previous consultations.
Correction of scars after episiotomy is a procedure aimed at people who struggle with an unsightly scar that makes everyday functioning difficult. Such a scar is most often the result of inaccurate suturing or a disturbed wound healing process, caused by infection or suture separation. A direct indication for laser scar correction after episiotomy is the feeling of numbness or pulling and pain during intercourse.
