Jak skutecznie usunąć pryszcza z korzeniem?

Pryszcz podskórny: 5 patentów na jego eliminację!

Alfa-hydroksykwasy

Zalicza się do nich: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas winowy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas migdałowy.

Jak działają kwasy AHA: złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.

Beta-hydroksykwasy

Beta-hydroksykwasy mają zdolność rozpuszczania się w tłuszczach. Popularny kwas salicylowy penetruje głęboko w skórę, działając na pryszcze podskórne. To właśnie ten kwas jest niezwykle efektywny w terapii trądziku. Działa on przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Reguluje on pracę gruczołów łojowych, minimalizując powstawanie podskórnych pryszczy. Regularne stosowanie kwasów BHA, w tym kwasu salicylowego przyczyni się do eliminacji bolących pryszczy zlokalizowanych w naszej skórze.

Retinol i pochodne witaminy A

Proces powstawania pryszczy jest wynikiem zmian zachodzących w obrębie gruczołów łojowych. Substancje takie jak retinol pomagają w niwelowaniu zmian. Kosmetyki z retinolem zmniejszają produkcję łoju odpowiedzialnego za powstawanie zmian zapalnych.

Maść cynkowa

Maść cynkowa bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zmian trądzikowych. Ma ona zdolność do wysuszania wyprysków.

Pielęgnacja skóry

Dobrze dobrana pielęgnacja pomoże zmniejszyć zmiany skórne. Zadziała ona kompleksowo na stany zapalne w obrębie skóry. Taka pielęgnacja obejmuje oczyszczanie oraz stosowanie substancji aktywnych, niwelujących pryszcze podskórne. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć substancje opisane powyżej, takie jak kwasy AHA, BHA czy retinol.Etapy pielęgnacji skóry z pryszczami podskórnymi.- dwuetapowe oczyszczanie twarzy,- tonizacja,- kosmetyk z kwasem lub pochodnymi witaminy A,- krem nawilżający,- w przypadku porannej pielęgnacji - krem z filtrem przeciwsłonecznym.<

Pryszcze podskórne – czym są i gdzie powstają?

Pryszcze podskórne są to ropne zmiany skórne, które powstają pod powierzchnią naskórka , a więc w głębszych warstwach skóry. Rozsiane są w różnych miejscach ciała, ale najczęściej pojawiają się w na czole, skroniach, policzkach, szyi, dekolcie czy na plecach. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj przyjmują one postać cyst lub twardych guzków , a czasem stanowią jedynie drobne wybrzuszenia naskórka.

Cysty powstają bezpośrednio pod naskórkiem i charakteryzują się różnym kształtem i wielkością. Głównie są koloru czerwonego lub białego z czerwoną obwódką. Mogą być nabrzmiałe, ponieważ są wypełnione ropą. Guzki są twardsze od cyst, ponieważ powstają w głębszych warstwach skóry. Obie formy pryszczy podskórnych bolą przy dotyku. Nie należy ich wyciskać ani zdrapywać, ponieważ zostawiają po sobie trwałe i ciemne blizny, które trudno się leczy i maskuje [1, 4].

Mój przepis

  • 25 g korzenia rzewienia (rabarbaru)
  • 1/2 szklanki wrzątku
  • sok z 1/2 cytryny
  • 3 łyżki odżywki rumiankowej Herbal Care

Najlepiej wypróbować rozjaśniającą maseczkę najpierw na jednym kosmyku, ponieważ zioła mogą uczulać i wysuszać, a poza tym efekt może Was nie zadowolić. Jeśli po nałożeniu skóra głowy zaczyna na przykład piec, mieszankę należy niezwłocznie zmyć.

Dobrze, jeśli przed zabiegiem na włosach nie ma emolientów, które tworzą na włosach ochronny film. Najlepiej tuż przed rozjaśnianiem rzewieniem oczyścić włosy mocnym szamponem.

Aby uniknąć przesuszenia włosów (szczególnie porowatych) musimy je po zabiegu mocno nawilżyć i natłuścić. Nie polecam farbowania rabarbarem suchych i zniszczonych włosów.

Pamiętajcie też, aby założyć ubrania „na straty”. Ja się na szczęście nie pobrudziłam, ale nigdy nic nie wiadomo. Mieszanka trwale barwi na żółto ubrania, ręczniki itd!

Kosmetyki polecane do pielęgnacji skóry z pryszczami podskórnymi

PHARMACERIS T PURI-SEBOTONIQUE Tonik normalizujący - tonik przywraca fizjologiczne pH skóry trądzikowej i mieszanej. Sprawdzi się w przypadku skóry nadmiernie wydzielającej sebum. Kosmetyk ma działanie oczyszczające i antybakteryjne. Produkt łagodzi zmiany trądzikowe. Zawarta w składzie tamarynda złuszcza i zmniejsza zmiany trądzikowe.

TOŁPA Dermo Face Sebio Mikrozłuszczający Tonik-Esencja 3 Enzymy - kosmetyk zawiera trzy złuszczające enzymy: papainę, bromelainę, keratolinę. Jest skuteczny w przypadku skóry z trądzikiem podskórnym. Delikatnie złuszcza i działa antybakteryjnie.

MIYA COSMETICS Tonik Rozświetlający Z Kwasem Glikolowym 5% - tonik reguluje poziom pH. Zawiera w składzie 5% kwasu glikolowego, który złuszcza skórę.

PHARMACERIS T pureRETINOL 0.3 Krem Z Retinolem Na Trądzik Wieku Dorosłego - krem z 0,3% retinolu działa przeciwtrądzikowo, zmniejsza nadmierne wydzielanie łoju. Ponadto retinol działa przeciwzmarszczkowo. Kosmetyk wygładza skórę. Formuła została wzbogacona o: masło Shea, wyciąg z lilii, olej bawełniany, wosk z oliwek, skwalan.

SVR MICROGOMMAGE LIFT Mikrozłuszczająca Maska Z Retinolem - maska o działaniu wygładzającym. Produkt zawiera 0,1% retinolu o działaniu złuszczającym. Kosmetyk pomaga niwelować zmiany podskórne.

Pryszcze – Krosty

Jak wyglądają krosty?

Jeśli można mówić o istnieniu typowego pryszcza, to takim typowym pryszczem jest krostka. Moi znajomi często mówili o tym „zjawisku” – dioda. Też czasem je tak nazywam. Krosty są dość mocno zaczerwienione a w ich punkcie centralnym tkwi biały łepek, pod którym, blisko pod powierzchnią czai się ropa.
Wygląda to tak, że aż trudno powstrzymać się przed wyciśnięciem, ale … mimo wszystko radzę się powstrzymać, bo nigdy nie wiadomo, jakie paskudztwa przy wyciskaniu krosty dostaną się do środka i jakiego bałaganu mogą narobić.

Jak powstają krosty?

To również efekt nagromadzenia się pod skórą zanieczyszczeń (z łojem i różnymi innymi organicznymi śmieciami) oraz działalności bakterii. Tyle tylko, że krostka tworzy się już wtedy, gdy do boju przystąpią białe krwinki. W efekcie ich działalności (i wcześniejszej działalności bakterii) tworzy się ropa, która zbiera się w skórze, jest wypychana ku górze i widać ją tuż pod powierzchnią często bardzo cieniutkiego w tym miejscu, obumarłego naskórka.

Jak postępować z krostami?

Gdy widzę krostę muszę wykazać się ogromną siłą woli, by jej nie wycisnąć. Większość osób tak ma.

A wyciskanie naprawdę nie jest wskazane, bo może uszkadzać skórę, mogą po tym pozostać nieładne blizny i przebarwienia (dorobiłam się takich, a jakże), a poza tym otwiera ono drogę bakteriom, które mogą powodować poważniejsze problemy niż zwykłe pryszcze.

Krosty najlepiej traktować płynami przeciwbakteryjnymi, kremami o takim działaniu lub wspomnianym już wyżej olejkiem herbacianym – on też je ładnie wysusza.

Przy dużej ilości krost wskazane jest typowe trądzikowe leczenie, czyli … warto odwiedzić dermatologa.


Jeśli zmiany dotyczą jedynie brodawki nie ma guza w tkance gruczołowej , można zastosować leczenie oszczędzające, czyli wycięcie w całości lub częściowo otoczki brodawki sutkowej ze zmianą w granicach zdrowych tkanek.

Czytaj dalej...

Kolczyki w nosie tak samo, jak wszystkie inne rodzaje przekłuć są narażone na pewne komplikacje, dlatego ważne jest, aby na piercing nosa wybrać się do profesjonalnego studia piercingu, gdzie pracują wykwalifikowane osoby, które przeszły specjalne kursy i szkolenia w zakresie piercingu i ludzkiej anatomii.

Czytaj dalej...

Jeśli przyczyną wysypki są błędy w kosmetycznej pielęgnacji warg, użycie niewłaściwych środków dekoracyjnych, wszystkie produkty będą musiały zostać zmienione i przyzwyczajeni do ścisłego przestrzegania zasad higieny, zatrzymania gryzienia lub zerwania palców peelingu.

Czytaj dalej...

pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna informuje dermatolożka.

Czytaj dalej...