"Depilacja miejsc intymnych przed porodem - Czy jest to konieczne?"
Jak przygotować się do porodu cięciem cesarskim?
Przygotowanie do planowej operacji cesarskiego cięcia wygląda nieco inaczej niż w przypadku porodu naturalnego. Wszystkie zalecenia, odnośnie golenia i kąpieli przed operacją pacjentka powinna otrzymać w trakcie wizyty kwalifikującej.
Postępowanie w domu i w szpitalu będą odmienne w zależności od tego czy przyszła mama przyjmowana do szpitala jest w dniu operacji, czy w dniu poprzedzającym. Planowe cięcie cesarskie daje nam tą możliwość by odpowiednio przygotować ciało do porodu.
Jak przygotować się do porodu cięciem cesarskim: golenie przed porodem
Jeśli chodzi golenie krocza przed porodem, pacjentki otrzymują zwykle zalecenie by okolice podbrzusza i wzgórka łonowego ogolić w domu na kilka dni przed planowaną operacją. Golenie powinno odbyć się zgodnie ze wskazówkami wymienionymi przy goleniu krocza. Jeśli golenie nie dojdzie do skutku w domu, owłosienie okolicy nacięcia skóry zostanie skrócone strzygarką w oddziale szpitalnym.
Jak przygotować się do porodu cięciem cesarskim: mycie ciała
Położna, Blok Porodowy i Operacyjny, Instytut Matki i Dziecka
Mycie ciała przed operacją może być wykonane z użyciem zwykłego mydła lecz niektóre szpitale zalecają skorzystanie z konkretnego środka. Ma to miejsce szczególnie, gdy kobieta przygotowuje się do cięcia cesarskiego w szpitalu. Do wycierania ciała przed operacją najlepiej użyć czystego lub jednorazowego ręcznika. Przed cięciem cesarskim kobieta ubiera się w koszulę jednorazową lub bawełnianą, którą otrzymuje w szpitalu. Wszystkie te zabiegi mają na celu ograniczenie ryzyka infekcji rany pooperacyjnej i jej prawidłowe gojenie.
Jak przygotować się do porodu: lewatywa przed porodem
Według najnowszych zaleceń, nie ma wskazań medycznych do wykonywania lewatywy przed porodem. W polskich szpitalach dawno odeszło się od rutynowego stosowania lewatywy w celu przygotowania zarówno do porodu naturalnego jak i planowego cięcia cesarskiego. Jednak wiele kobiet wciąż pyta o to, czy będą miały wykonaną lewatywę, czy jest to konieczne lub możliwe do wykonania w szpitalu.
Położna, Blok Porodowy i Operacyjny, Instytut Matki i Dziecka
Przyszłe mamy obawiają się wypróżnienia w trakcie porodu. W dobie porodów rodzinnych jest to dla nich szczególnie ważne. To prawda, że wypełnione przed porodem jelito opróżni się pod naporem rodzącej się główki, ale ciało kobiety przygotowuje się do porodu, oczyszczając się w sposób naturalny, gdy rozpoczynają się skurcze. W takiej sytuacji w trakcie porodu pojawia się niewielka ilość stolca lub wcale. Jeśli jednak przyszła mama cierpi na zaparcia może wykonać wlewkę doodbytniczą jeszcze w domu.
Wykonanie lewatywy w warunkach domowych
W aptece możliwe są do nabycia zestawy do wykonania domowej lewatywy. Sam zabieg jest łatwy do wykonania, choć u ciężarnej może nie być on aż taki prosty ze względu na ciążowy brzuszek. W ulotce produktu można znaleźć kilka zalecanych sposobów na podanie roztworu do odbytu oraz dokładny opis jak wykonać wlewkę by była ona skuteczna. Jeśli kobieta sama ma problem z wykonaniem takiej lewatywy w domu może zrobić to wspólnie z partnerem lub poprosić o jej wykonanie już w szpitalu.
Warto zwrócić uwagę na to, że niekiedy wykonanie lewatywy może nasilić czynność skurczową macicy. Kobiety rodzące po raz kolejny, jeśli mają takie życzenie, powinny zastosować ją na początku czynności skurczowej.
Depilacja przed porodem – tak czy nie?
Podejmując decyzję, czy depilować się przed porodem, pamiętaj o tym, że musi być ona wyłącznie Twoją osobistą decyzją. Poród to niezwykle trudny i ważny moment, dlatego powinnaś go przeżyć w taki sposób, jaki uważasz za odpowiedni. Jeśli do tej pory depilowałaś miejsca intymne i czujesz się z tym bardziej komfortowo, to depilacja jest jak najbardziej wskazana. Jeśli jednak nie przepadasz za depilowaniem okolic intymnych, to do niczego się nie zmuszaj – nie ma takiej potrzeby.
Zwolenników depilacji miejsc intymnych przed porodem nie brakuje zarówno wśród kobiet, które mają już za sobą doświadczenie porodu, jak i wśród personelu medycznego. Do najczęściej podkreślanych zalet depilacji intymnej należą:
- lepsza widoczność – podczas porodu zbyt długie włosy w okolicach intymnych mogą przeszkadzać zarówno przy wyjmowaniu dziecka, jak i przy ewentualnej konieczności nacięcia krocza. W takim wypadku rana będzie miała również możliwość szybszego wygojenia się, jeśli okolice intymne będą wydepilowane – włoski nie będą podrażniać rany,
- przy wydepilowanym kroczu zdecydowanie prościej jest utrzymać higienę w trakcie połogu – gęste włosy są miejscem, w którym łatwo o rozwój bakterii,
- w trakcie połogu prawdopodobnie nie będziesz miała czasu, aby myśleć o depilacji – dlatego jeśli zwykle się depilujesz i ogolone ciało jest dla Ciebie bardziej komfortowe, warto zdecydować się na to wcześniej.
Mówiąc o wadach depilacji intymnej przed porodem, zwykle wyróżnia się następujące:
- włosy stanowią barierę ochronną dla krocza i macicy przed czynnikami zewnętrznymi,
- depilacja może prowadzić do mikrouszkodzeń warstwy ochronnej naskórka, co sprawi, że krocze po porodzie będzie się goliło wolniej. W dodatku odrastające szybko włoski będą kłujące, co może rodzić znaczny dyskomfort.
Jak depilować miejsca intymne?
Depilacja miejsc intymnych w domu teoretycznie nie jest niczym skomplikowanym. Każda z nas ma przecież spore doświadczenie w goleniu nóg albo pach. Trzeba jednak pamiętać, że tak zwane miejsce intymne jest znacznie trudniej dostępne niż inne części ciała. Precyzyjna depilacja może więc okazać się nie tak łatwym zadanie, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, skóra w tych częściach naszego ciała jest znacznie delikatniejsza i przez to również bardziej podatna na wszelkiego typu podrażnienia czy skaleczenia. Jest ona też dość wrażliwa, dlatego sporo kobiet narzeka, że depilacja okolic intymnych sprawia im duży ból, zwłaszcza jeśli wybierają metodę usuwania włosków wraz z cebulkami. Ale tak naprawdę zastosowanie jakiejkolwiek techniki depilacji miejsc intymnych może powodować dyskomfort, dlatego dobór tej najlepszej jest kwestią indywidualną.
Niezwykle istotna jest także pielęgnacja skóry już po depilacji. Aby uniknąć nieprzyjemnych podrażnień warto zabezpieczyć ją preparatami o właściwościach kojących i regenerujących, które można bez problemu kupić w drogerii lub aptece. W ich składzie powinny się znaleźć takie składniki, jak na przykład alantonina, witaminy B i E, olej jojoba, czy też masło shea. Skórę po depilacji trzeba też odpowiednio nawilżyć, aby uniknąć jej napięcia i bardzo nieprzyjemnego uczucia suchości. Warto więc wybierać preparaty o silnym działaniu nawilżającym, zawierające na przykład aloes. Najlepiej jeśli będą to kosmetyki stworzone właśnie do pielęgnacji delikatnej skóry miejsc intymnych.
Golenie krocza przed porodem – czy można to robić?
Opinie na temat golenia krocza przed porodem są podzielone. Depilacja przy użyciu maszynki powoduje powstanie drobnych ranek na skórze i może zwiększać ryzyko zakażenia, więc jest szczególnie odradzana przed planowym cięciem cesarskim. Najczęściej jednak jest to indywidualna decyzja pacjentki. W niektórych szpitalach personel medyczny w przypadku nadmiernego owłosienia może poprosić o zgodę na depilację przed porodem, ponieważ może ono utrudniać przebieg porodu – przykładowo wywoływać ból podczas zakładania wziernika czy przeszkadzać podczas szycia krocza . Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji położna użyje jednorazowej szpitalnej maszynki, a samo golenie może być bardziej niekomfortowe dla kobiety, niż samodzielna depilacja przed porodem.
Nadmierne owłosienie może być także źródłem zakażenia po porodzie, szczególnie gdy utrudnia ono higienę podczas obfitego krwawienia. Łatwiej jest ją utrzymać, gdy depilacja miała miejsce przed porodem. Poza tym w przypadku szycia krocza rana łatwiej się zagoi, gdy zapewnimy jej dostęp do świeżego powietrza, co nadmierne owłosienie mogłoby utrudniać.