Sure, here it is -htmlCopy codeDepilacja po solarium - Jak zadbać o skórę po opalaniu?
Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o wypełnienie krótkiej ankiety, która zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze, aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące. Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).
- gorących kąpieli,
- korzystania z sauny lub basenu,
- podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu,
- przez około 2 tygodnie od zabiegu depilacji laserowej należy unikać złuszczania naskórka i peelingów,
- do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, również stosowania samoopalaczy.
Cena depilacji laserowej zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim d epilowanego miejsca - depilacja nóg będzie droższa niż bikini, ponieważ obejmuje większą powierzchnię. Cena zabiegu zależy również od konkretnego miasta, rodzaju salonu i użytego lasera. Warto jednak dodać, że w przypadku depilacji laserowej często zdarzają się różnego rodzaju promocje - zwłaszcza na pakiety zabiegów.
Depilacja laserowa: przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, aby podjąć się depilacji laserowej trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:
- opalona skóra,
- przyjmowanie leków światłouczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe (m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądzika czy leki antydepresyjne),
- ciąża,
- nowotwory (przebyte - po konsultacji lekarskiej),
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu,
- stosowanie samoopalaczy, bronzerów, betakarotenu doustnie,
- włosy rude, siwe, blond w miejscu zabiegu - z uwagi na brak lub małą skuteczność depilacji laserowej.
Jak przyspieszyć opalanie w solarium?
Na rynku dostępne są specjalne kosmetyki do opalania w solarium, zawierające składniki, które stymulują produkcję melaniny w skórze
- Bronzer: aplikacja bronzerów przed opalaniem może wzmocnić efekt opalonej skóry. Bronzer może być zarówno w formie kremu, jak i sprayu.
- Przyspieszacz opalania: preparat, który działa na zasadzie pobudzenia procesów w skórze odpowiedzialnych za opalanie. Stosowanie przyspieszaczy opalania może skrócić czas potrzebny na uzyskanie pożądanego efektu.
Poza stosowaniem kosmetyków, możesz również skorzystać z innych sposobów na przyśpieszenie opalania, które działa zarówno w solarium jak i podczas kąpieli słonecznych. Należą do nich peeling skóry przed opalaniem, spożywanie produktów bogatych w beta-karoten i likopen oraz głębokiego nawilżania skóry.
Solarium po depilacji laserowej – czy jest dozwolone?
Czy po depilacji laserowej można iść na solarium? Kosmetolog Depilacja.pl jednoznacznie odpowiada, że po zabiegu tego typu bezwzględnie należy unikać wystawiania skóry na słońce, czy to sztuczne, czy naturalne promienie słoneczne (dotyczy to także samoopalaczy).
Zabieg usuwania włosów laserem często doprowadza do powstania delikatnych, ale jednak podrażnień.Oczywiście u każdego wygląda to inaczej. Wielu pacjentów w ogóle nie odczuje dyskomfortu. Zazwyczaj jednak dochodzi do delikatnego pieczenia, skóra staje się minimalnie podrażniona. To wystarczający powód, aby nie opalać skóry, która może te dolegliwości pogłębić. Co się stanie, jeżeli pacjent nie zastosuje się do zaleceń? Może doprowadzić do powstania dużych przebarwień na skórze. – wyjaśnia kosmetolożka
Wielu pacjentów zadaje jednak pytanie, czy po depilacji laserowej nie mogą w ogóle wychodzić na zewnątrz?
Oczywiście nie o to chodzi.– wyjaśnia kosmetolożka – Trzeba unikać typowego opalania się, ale to nie oznacza, że nie możemy przebywać na świeżym powietrzu. Można, a nawet trzeba to robić (dla zdrowia i dobrego samopoczucia). Należy jednak pamiętać, by depilowane fragmenty na ciele zakrywać ubraniem lub pokrywać je kremem do opalania najlepiej z bardzo wysokim filtrem.
Kiedy można iść do solarium po depilacji laserowej?
Najlepiej odczekać minimum kilka tygodni po ostatnim zabiegu z serii. Przed i pomiędzy zabiegami jakiekolwiek opalanie, czy to na świeżym powietrzu, czy w solarium, jest kategorycznie zabronione – podkreśla specjalistka z Depilacja.pl.
