Depilacja czy solarium - Co powinno być pierwsze?
Czy laser IPL jest skuteczny?
Zbieg na trwałe pozbycie się owłosienia najczęściej kojarzony jest tylko z zabiegiem depilacji laserowej – IPL również jest zaliczane do tej grupy. Metoda działania laserem a IPL jest bardzo podobna, jednak depilacja metodą IPL dla wielu osób okazuje się bardziej komfortowa. Technologia IPL wykorzystuje system in Motion – czyli w ruchu, dzięki czemu jest on szybki i komfortowy. Podczas emisji błysków, ciepło przekazywane jest do skóry z dużą częstotliwością, co powoduje niszczenie mieszków włosowych. Dla uzyskania trwałych efektów potrzeba ok. 7 – 10 zabiegów oraz kilka zabiegów utrwalających. Co istotne, depilacja IPL jest całkowicie bezbolesna, a dzięki systemowi In Motion można także niszczyć włosy o jasnym zabarwieniu, nie tylko te ciemne. Jest to zatem metoda niezwykle skuteczna w walce z niechcianym owłosieniem, a koszt depilatora IPL jest równy kilku zabiegom w gabinecie kosmetycznym, z tym, że kiedy już taki depilator zostanie zakupiony, można oszczędzić bardzo wiele na powtórnych zabiegach w profesjonalnych gabinetach.
Trzeba sobie uświadomić, że promieniowanie elektromagnetyczne, w zależności od parametrów. wywiera zupełnie różny wpływ na organizm. IPL emituje taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się we włosach – rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry. Zjawisko nazywamy selektywną fototermolizą. Niezwykle istotne są także przerwy między impulsami, które emitowane są do cebulki włosowej. Depilacji IPL jest bezpieczna – unikamy przegrzania tkanek i tym samym poparzenia skóry. Jest również bardzo skuteczna – kilka zabiegów pozwala na usunięcie zbędnego owłosienia z ciała na zawsze, nie powodując przy tym nieprzyjemnych podrażnień ani zaczerwienień skóry, zwłaszcza tej w delikatnych miejscach.
Solarium a depilacja laserowa – ekspert wyjaśnia
Czy bez obaw można wybrać się do solarium przed i po depilacji laserowej? Kosmetolodzy zawsze poruszają ten temat z pacjentami przed planowaniem serii zabiegów depilacji laserowej. Jest to niezwykle ważne dla pań, które w okresie letnim chcą mieć nie tylko gładkie, ale też opalone ciało. Połączenie tych dwóch kwestii jest możliwe, choć może okazać się nieco problematyczne. Z czego to wynika?
By dokładnie to wyjaśnić, należy wrócić do początku i przypomnieć, na czym polega zabieg depilacji laserowej. W procesie tym najważniejsze jest wyniszczenie komórek macierzystych włosa. Dokonuje się tego podczas kilku zabiegów. W czasie trwania jednej wizyty możemy usunąć ok. 20–30% włosów, gdyż wyniszczeniu ulegają tylko te, które znajdują się w fazie wzrostu. Po kilku razach finalnie wypadną wszystkie włoski, które już później nie odrosną.
Zabieg powinien być przeprowadzany wtedy, gdy w skórze nie rozpoczął się proces melanogenezy. Uruchamia się on podczas pojawiania się na skórze opalenizny. Zastosowany laser zostaje pochłonięty przez melaninę, która przetwarza wiązkę lasera na ciepło – dochodzi wtedy do rozpadu komórek macierzystych.
Bardzo istotne jest jednak to, aby to właśnie melanina włosa pochłaniała wiązkę lasera. Jeżeli skóra pacjenta jest opalona, część wiązki lasera zostaje pochłonięta przez melaninę naskórka. Mówiąc prościej – zbrązowiały naskórek nie przepuści światła lasera do włosa. Proces ten utrudnia depilację i może doprowadzić nawet do pojawienia się poparzeń na skórze.

Golenie nóg - o czym jeszcze warto pamiętać?
Aby golenie przebiegało sprawnie i skutecznie, istnieje kilka kluczowych zasad, których należy przestrzegać konsekwentnie. Po pierwsze, unikaj golenia na sucho i pośpiechu, ponieważ może to prowadzić do podrażnień, skaleczeń i zaczerwienień. Przed rozpoczęciem golenia należy dokładnie umyć skórę wodą z żelem lub mydłem, aby usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Zaleca się spędzenie kilku minut pod prysznicem lub w kąpieli, co pomoże rozgrzać, zmiękczyć i przygotować skórę do depilacji.
Aby zminimalizować ryzyko podrażnień, warto używać specjalnych kosmetyków do golenia, takich jak żel lub krem, oraz przesuwać maszynkę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Można także wzbogacić żel do golenia kilkoma kroplami oleju, na przykład arganowego, kokosowego lub z pestek malin.
Należy regularnie sprawdzać czystość ostrzy maszynki, unikając rdzy i pozostałości żelu. Zaleca się również regularną wymianę maszynek do golenia, aby uniknąć infekcji i zacięć. Maszynka powinna być ostra i czysta, a użycie silikonowych osłonek może dodatkowo zapewnić komfort depilacji.
Po goleniu warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, szczególnie jeśli pojawiły się podrażnienia lub krostki. W tym celu można sięgnąć po nawilżający balsam, mus do ciała lub naturalny olejek, które pomogą zregenerować skórę. W razie potrzeby można również sięgnąć po preparat łagodzący zawierający panthenol lub wyciąg z aloesu.
Depilacja IPL a Light Sheer – przeciwwskazania
Zarówno zabieg depilacji IPL, jak i Light Sheer charakteryzują się niezwykłą skutecznością, jednak tak jak w przypadku każdego zabiegu wyróżniamy przeciwwskazania do przeprowadzania tego typu przedsięwzięcia:
- kologenozy, choroby tkanki łącznej,
- epilepsja (padaczka) -zabiegi laserowe emitują błyski światła, które mogą wywołać atak,
- skłonność do przerostowych keloidów – blizny przerostowe,
- porfiria,
- nadwrażliwość na płomienie słoneczne,
- nowotwory i inne choroby skórne,
- ciąża,
- uszkodzenia naskórka w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzany zabieg,
- protezy metalowe i implanty w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzony zabieg,
- rozrusznik serca.
Występują również pewne ograniczenia co do wykonywania zabiegów laserowych, te ograniczenia nie powodują wyłączenia z zabiegu, jednak jeśli występuje u Ciebie któreś z poniższych, wówczas nasz specjalista w czasie konsultacji podejmie decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu, bądź też przełożeniu go na inny termin.
Jakie to są ograniczenia?
- Żylaki
- Cukrzyca
- Łuszczyca
- Przyjmowanie leków fotouczulających, również ziół – musi być odstęp około 2 tygodni pomiędzy zakończeniem przyjmowania leków, a zabiegiem
- Karmienie piersią
- Świeza opalenizna – podrażniona skóra
- Czerniak w rodzinie
- Aktywne infekcje
- Przeprowadzona w miejscu zabiegu wcześniejsza depilacja woskiem – zalecana jest rezygnacja z używania wosku w okresie 4 tygodni przed zabiegiem
- Brak pełnoletniości – zabieg przed 18 rokiem życia może być wykonywany tylko za zgodą rodziców
- Zażywanie leków rozrzedzających krew

Epilacja laserowa – co to jest?
Epilacja laserowa to procedura powodująca trwałą redukcję owłosienia, czyli taką, kiedy włos nie odrasta po upłynięciu pełnego cyklu wzrostu włosa oraz dodatkowo do sześciu miesięcy po wykonanym zabiegu [1, 3]. Zabieg epilacji laserowej można przeprowadzić w przypadku hirsutyzmu i hipertrychozy, ale także zmiany płci czy po przeszczepach skóry. Zabieg usuwania owłosienia za pomocą lasera można łączyć z terapią farmakologiczną w przebiegu zaburzeń hormonalnych (głównie nadprodukcji testosteronu), wówczas osiąga się bardzo dobre i trwałe efekty [1].
Zabiegi epilacji wykonywane są przy użyciu laserów:
- diodowego (800 nm) – specjalny system chłodzący skórę, skutki uboczne są minimalne,
- aleksandrytowego (755 nm) – emituje czerwone światło, jest bardzo szybki, nie podrażnia skóry,
- rubinowego (694 nm) – emituje czerwone światło, jest bezpieczny, mocno nagrzewa skórę, dlatego podczas zabiegu można poczuć dyskomfort, penetruje włosy do głębokości 5 milimetrów, usuwa ok. 25% odrostów,
- Nd-YAG (1064 nm) – wnika głęboko w skórę, ale nie powoduje podrażnień, oparzeń ani martwicy w miejscu działania [2].
Na skuteczność epilacji wpływa kilka czynników:
Działanie lasera opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy . Promieniowanie laserowe absorbowane jest przez melaninę i wówczas energia świetlna zamieniana jest w energię cieplną. Zniszczenie melaniny znajdującej się w opuszce włosa powoduje termiczne uszkodzenie macierzy włosa razem z brodawką. Włosy jasne zawierają mniej melaniny, dlatego laseroterapia jest w tym przypadku mało skuteczna.
Niezależnie od koloru włosów i skóry oraz od zastosowanego lasera, zabieg epilacji laserowej po wykonanej serii należy powtórzyć z chwilą pojawienia się odrostów [2-3].