Depilacja czy solarium - Co powinno być pierwsze?
Lepsza metoda depilacji – IPL a LightSheer
Przede wszystkim zabieg wykonany przez urządzenie IPL nie pozwala trwale usunąć włosków. Często mówi się także, że wiąże się on z większym uczuciem dyskomfortu niż depilacja laserowa diodowym Light Sheer. Trzeba zaznaczyć, że depilacje laserem Light Sheer Duet jest najskuteczniejszą metodą na pozbycie się owłosienia oferowaną obecnie na rynku. Nie daj się „nabrać” na niską cenę. Wybierz klinikę, gdzie stosuje się urządzenia, które posiadają odpowiednie atesty, a zabiegi przeprowadzane są przez wykwalifikowane osoby.
Różnica między IPL a Lightsheer polega głównie na skuteczności usuwania owłosienia oraz ilości zabiegów, które potrzebne są do uzyskania pożądanego efektu. Oba urządzenia działają docelowo na barwnik zawarty we włoskach, nie uszkadzając tkanek dookoła. Skuteczność depilacji laserowej laserem Lightsheer sięga 95% – to oznacza, że włoski, które mogą odrosnąć, są pozbawione barwnika i są cienkie, co sprawia, że w zasadzie niewidoczne.
IPL nie są laserami, choć tak często są nazywane. Pacjent jest poddawany zabiegowi naświetlania lampą xenonową. Wadą urządzeń IPL jest to, że wpływają one na miejsca w okolicach mieszków włosowych, nie działają wybiórczo na włos.
Bolesność obu zabiegów uzależniona jest od wrażliwości pacjenta oraz jakości urządzenia. Co do jakości podczas zabiegu, laser LightSheer posiada chłodzącą końcówkę, dzięki której zabieg jest o wiele bardziej komfortowy.
Podsumowując najważniejsze różnice między oboma produktami, ich skuteczność i ilość zabiegów, jaką należy wykonać, jest różna. Podobo na 1 zabieg z użyciem lasera przypadają 3 zabiegi lampami IPL. Zatem różnica w jakości jest znacząca. Dodatkowo u osób poddających się zabiegowi IPL usunięcie całkowitego owłosienia jest utrudnione z racji tego, że działanie IPL różni się znacznie od działania lasera, który punktowo i bardzo precyzyjnie wpływa na cebulki włosów, uszkadzając je skutecznie.
Solarium a depilacja laserowa – ekspert wyjaśnia
Czy bez obaw można wybrać się do solarium przed i po depilacji laserowej? Kosmetolodzy zawsze poruszają ten temat z pacjentami przed planowaniem serii zabiegów depilacji laserowej. Jest to niezwykle ważne dla pań, które w okresie letnim chcą mieć nie tylko gładkie, ale też opalone ciało. Połączenie tych dwóch kwestii jest możliwe, choć może okazać się nieco problematyczne. Z czego to wynika?
By dokładnie to wyjaśnić, należy wrócić do początku i przypomnieć, na czym polega zabieg depilacji laserowej. W procesie tym najważniejsze jest wyniszczenie komórek macierzystych włosa. Dokonuje się tego podczas kilku zabiegów. W czasie trwania jednej wizyty możemy usunąć ok. 20–30% włosów, gdyż wyniszczeniu ulegają tylko te, które znajdują się w fazie wzrostu. Po kilku razach finalnie wypadną wszystkie włoski, które już później nie odrosną.
Zabieg powinien być przeprowadzany wtedy, gdy w skórze nie rozpoczął się proces melanogenezy. Uruchamia się on podczas pojawiania się na skórze opalenizny. Zastosowany laser zostaje pochłonięty przez melaninę, która przetwarza wiązkę lasera na ciepło – dochodzi wtedy do rozpadu komórek macierzystych.
Bardzo istotne jest jednak to, aby to właśnie melanina włosa pochłaniała wiązkę lasera. Jeżeli skóra pacjenta jest opalona, część wiązki lasera zostaje pochłonięta przez melaninę naskórka. Mówiąc prościej – zbrązowiały naskórek nie przepuści światła lasera do włosa. Proces ten utrudnia depilację i może doprowadzić nawet do pojawienia się poparzeń na skórze.
Epilacja – rodzaje
Metodą epilacji jest elektroepilacja . W metodzie tej wykorzystuje się prąd o różnej częstotliwości i natężeniu . Wyróżnia się epilację igłową , która polega na wprowadzeniu igły do trzonu włosa i epilacje pęsetową – chwyta się włos pęsetą, przez którą przepływa prąd, co powoduje koagulację i usunięcie włosa. Epilację igłową dzieli się na trzy rodzaje: elektrolizę, termolizę i metodę mieszaną, zwaną blend .
Mikroliza to kolejna metoda wykorzystująca prąd elektryczny powodujący uszkodzenie mieszka włosowego za pomocą wniknięcia w niego specjalnego żelu [1, 3].
Inną metodą epilacji jest fotoepilacja . Jest to metoda tania, popularna, jednak mniej skuteczna niż epilacja laserowa. Wykorzystuje światło pulsacyjne o długości fal 550-1200 nm wytwarzane przez lampę błyskową. Nie usuwa cebulki włosa, jedynie opóźnia jego wzrost [3].
Golenie czy depilacja laserowa?
Depilacja laserowa jest innowacyjną i coraz bardziej popularną metodą usuwania owłosienia, która oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnym goleniem.
Po pierwsze, depilacja laserowa zapewnia trwalsze rezultaty niż golenie. Dzięki zastosowaniu światła laserowego, depilacja jest skuteczniejsza w niszczeniu cebulek włosów, co prowadzi do spowolnienia wzrostu włosów oraz redukcji ich ilości. W efekcie osoby korzystające z depilacji laserowej mogą cieszyć się gładką skórą na dłuższy czas, nawet przez wiele miesięcy.
Po drugie, depilacja laserowa może być mniej podrażniająca dla skóry w porównaniu z goleniem. Podczas golenia istnieje ryzyko podrażnień, zacięć oraz wrastania włosków, które mogą być bolesne i nieestetyczne. Depilacja laserowa eliminuje te problemy, minimalizując ryzyko podrażnień skóry oraz zapewniając gładkie i jednolite efekty.
Ponadto depilacja laserowa może być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie czasowej. Choć początkowe koszty zabiegu mogą być wyższe niż koszty maszynek do golenia, trwałe rezultaty depilacji laserowej mogą ostatecznie zaoszczędzić czas i pieniądze, które należałoby poświęcić na regularne zakupy kosmetyków do golenia.
Wreszcie - depilacja laserowa zapewnia komfort i wygodę, ponieważ osoba poddająca się temu zabiegowi może unikać codziennego golenia i częstych zabiegów pielęgnacyjnych związanych z usuwaniem owłosienia. Dlatego też, dla wielu osób depilacja laserowa stanowi atrakcyjną opcję, oferującą trwałe, skuteczne i wygodne rozwiązanie w usuwaniu owłosienia.
Depilacja laserowa a solarium – komentarz kosmetologa
Jak wygląda kwestia solarium po depilacji i przed zabiegiem? Czy można poddać się opalaniu? Jeśli zastanawiasz się, czy zabieg depilacji laserowej po lub przed solarium jest dobrym pomysłem, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Przedstawiamy w nim najważniejsze informacje dotyczące opalania oraz komentarze eksperta.
Depilacja laserowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nadal jednak zabieg ten wzbudza wiele wątpliwości i pytań. Większość z nich skupia się wokół przygotowań do wizyty w gabinecie kosmetologicznym oraz zaleceń pozabiegowych. Nic dziwnego, że często poruszana jest kwestia opalania, w tym wizyt w solarium. Czy można się opalać w ten sposób przed depilacją laserową? Jeżeli nie, to na jak długo przed zabiegiem należy przestać się opalać? Jak wygląda kwestia wystawiania skóry na działanie słońca i lamp w solarium po działaniu lasera?
Te pytania rodzą się głównie wśród pacjentów, którzy dokonują zabiegu w okresie letnim. Wielu pacjentów wybiera się też na urlop poza sezonem wakacyjnym, gdzie także towarzyszy im promieniowanie słoneczne. Depilacja laserowa wcale nie musi wykluczać opalania, czy to na plaży, czy w solarium. Trzeba jednak wiedzieć, jak podejść do tej kwestii rozsądnie. Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Spieszymy z wyjaśnieniami!