Skuteczna i Delikatna Depilacja Przed Wizytą u Ginekologa - Porady i Wskazówki
Jeśli depilować, to jak?
Oczywiście każda kobieta decyduje o sobie i o tym, jak ma wyglądać jej ciało. Jeśli chce pozbyć się włosów łonowych, może to zrobić. Jednak wskazań medycznych do tego nie ma. A usuwanie włosków, zdaniem ginekolożki, powinno się odbywać w bezpieczny i jak najmniej inwazyjny sposób.
Holly W. Cummings podpowiada, że najlepiej jest przycinać włosy łonowe przeznaczonymi do tego nożyczkami. Wtedy zmniejszymy ryzyko podrażnienia skóry lub zakażenia. Mniej bezpieczne metody to: golenie włosków maszynką, usuwanie za pomocą wosku, kremy do depilacji. Jeśli już zdecydujemy się na maszynkę, pamiętajmy, że za każdym razem powinna być nowa i czysta, ponieważ zużyte maszynki do golenia mogą przenosić bakterie. Najbardziej niebezpieczną metodą jest depilacja chemiczna, czyli pozbywanie się włosków za pomocą specjalnych preparatów zawierających składniki rozpuszczające włosy. Substancje w nich zawarte mogą zadziałać podrażniająco na skórę. Natomiast jeśli zdecydujemy się na depilację laserową, udajmy się do sprawdzonego gabinetu.
Lekarka w artykule ostrzega także, aby zaniechać tych czynności na dwa tygodnie przed jakimkolwiek zabiegiem ginekologicznym. Chodzi o to, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia. Jeśli pojawi się potrzeba usunięcia włosów, zrobi to personel szpitalny w sposób bezpieczny dla pacjentki. Także oczywiście ogolenie się przed porodem nie jest obowiązkowe.
Kiedy należy po raz pierwszy udać się na profilaktyczną wizytę do ginekologa?
Według Zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2016 roku pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się pomiędzy 12. a 15. rokiem życia, gdy dziewczyna ma już za sobą pierwszą miesiączkę. Często jednak wiek, w którym ma miejsce pierwsza wizyta, w dużej mierze zależy od potrzeb indywidualnych pacjentki i nie zawsze mieści się w tym przedziale. Niektórzy specjaliści uważają, że z wizytą można poczekać, jeżeli miesiączki są regularne i nie doświadcza się żadnych niepokojących dolegliwości, ani nie planuje współżycia. Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku wizyta ta nie powinna się odbyć później niż przed 25 rokiem życia. O wizycie warto również pomyśleć wówczas, jeśli planuje się rozpoczęcie aktywności seksualnej, a także wtedy, gdy miało to już miejsce – ginekolog powinien pobrać pierwszą cytologię w ciągu roku od momentu pierwszego współżycia. Wiele młodych dziewcząt zastanawia się, czy płeć lekarza ma znaczenie. Szukając najlepszego ginekologa, przede wszystkim powinno się brać pod uwagę dwa aspekty – kompetencje lekarza oraz własne nastawienie (jak będę się czuła komfortowo podczas interakcji?). W przypadku pacjentek poniżej 18. roku życia najlepiej zwrócić się do ginekologa dziecięcego. Należy pamiętać, że to przede wszystkim od naszego poczucia bezpieczeństwa zależy pozytywny przebieg wizyty.
Powiązane produkty
środki higieniczne, wyrób medyczny, wkładka, nietrzymanie moczuJak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?
Jak przebiega pierwsze badanie ginekologiczne dziewicy?
Badanie ginekologiczne dziewicy przebiega odmienne od standardowego badania i zależy od powodu wizyty. Podczas pierwszej wizyty lekarz obejrzy z zewnątrz narządy płciowe i jeżeli nie będzie wskazań, to na tym zakończy badanie. W przypadku gdy koniecznie jest pogłębienie diagnostyki, lekarz może wykonać badanie dwuręczne i USG przez odbyt albo USG przez powłoki brzuszne – wszystko zależy od umiejętności i preferencji specjalisty. Dlatego też na pierwszą wizytę (przed rozpoczęciem pełnoletności) warto umówić się do lekarza, który zajmuje się ginekologią dziecięcą. Z reguły wykonuje on USG przez powłoki brzuszne, co pomaga zredukować poziom stresu i skrępowania towarzyszący badaniu.
Ponadto na wizytę do ginekologa przed ukończeniem 18. roku życia, należy zgłosić się z rodzicem lub opiekunem.
O co można zapytać ginekologa podczas pierwszej wizyty?
Pierwsza wizyta u ginekologa to idealny moment, aby rozwiać wątpliwości dotyczące prawidłowej higieny intymnej, czy też wyboru odpowiednich środków higienicznych na czas menstruacji. W przypadku planowanego lub rozpoczętego już współżycia lekarz doradzi, jaki rodzaj antykoncepcji jest najbardziej wskazany. Ponadto, ginekolog może też wypisać receptę na szczepionkę przeciwko wirusowi HPV. W Polsce dostępne są 3 szczepionki przeciwko HPV – 2-, 4- i 9-walentna. Ponieważ istnieje szczepionka, która chroni aż przed 9 typami wirusa, o szczepieniu warto pomyśleć nawet wówczas, gdy rozpoczęło się już współżycie.
Aby umówić się do ginekologa na wizytę nie potrzeba skierowania i jest ona w pełni refundowana. Ceny wizyt w gabinetach prywatnych zazwyczaj mieszczą się w zakresie 150–350 złotych i jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od rodzaju badań wykonanych podczas wizyty lub miasta, w którym znajduje się gabinet.
Data publikacji: 28.06.2021
Data aktualizacji: 28.12.2023
Student ostatniego roku kierunku lekarskiego
Inne publikacje autora
