Skuteczna i Delikatna Depilacja Przed Wizytą u Ginekologa - Porady i Wskazówki
Czym depilować miejsca intymne przed wizytą u ginekologa?
Odradzamy wykonywanie depilacji intymnej w ostatniej chwili przed wizytą. Skóra potrzebuje czasu na regenerację po zabiegu depilacji, szczególnie gdy wybieramy metody domowe, takie jak golenie maszynką jednorazową. W pośpiechu łatwo o skaleczenia, a także podrażnienia przy mieszkach włosowych . Skaleczenia i krostki mogą dodatkowo zwiększyć dyskomfort związany z badaniem ginekologicznym. Urazy mogą także narazić na zakażenia, a opuchnięcia przyczynić się do odczuć bólowych, pieczenia i swędzenia.
Alternatywą do depilacji mechanicznej jest depilacja za pomocą chemicznych preparatów. Wybierając tę metodę należy pamiętać, że preparaty nie są neutralne zapachowo, a ich woń może być wyczuwalna na skórze przez kilka godzin. Warto wybrać kosmetyk, który będzie nam odpowiadał pod tym kątem lub wykonać zabieg minimum na dzień przed wizytą.
Dla kobiet, które szukają bezinwazyjnych i bezbolesnych metod depilacji intymnej polecamy nowoczesną metodę Super Hair Removal (SHR) . Metoda trwałej depilacji Super Hair Removal nie narusza delikatnej struktury skóry. Zabieg jest szybki i komfortowy dla klienta. SHR bazuje na nowoczesnej technologii IPL . Jak wynika z naszych testów już po pierwszym zabiegu obserwowana jest 30% redukcja niechcianego owłosienia, a pozostałe włosy są cieńsze i jaśniejsze. Zabieg wykonywany jest techniką in Motion, co radykalnie skraca czas depilacji i czyni ją niezwykle łatwą w wykonaniu.
Zobacz także
Depilacja laserowa podczas okresu/miesiączki
Depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy zabieg ten można bezpiecznie wykonywać podczas menstruacji. W tym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące depilacji laserowej w trakcie miesiączki i podpowiemy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zabieg w tym okresie. Czy podczas miesiączki można wykonywać […]
Wizyta u ginekologa – jak się przygotować?
Jeżeli odpowiednio przygotujesz się do wizyty u ginekologa, lekarzowi łatwiej będzie postawić właściwą diagnozę. Dotyczy to m.in. poszukiwania przyczyny dolegliwości ze strony narządów układu rozrodczego, a także pobierania wymazów do badań.
Po pierwsze – przygotuj kalendarzyk menstruacyjny – lekarz zapyta m.in. o datę ostatniej miesiączki. Co więcej, przygotuj odpowiedzi dotyczące twojego samopoczucia w cyklu menstruacyjnym. Nie ukrywaj przed lekarzem swoich objawów, nawet jeżeli uważasz je za wstydliwe.
Wiele kobieta zadaje sobie pytanie: czy konieczna jest depilacja miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa? Nie jest konieczna. Dla lekarza owłosienie łonowe nie jest niczym nowym i dziwnym – część lekarzy wręcz odradza całkowitą depilację ze względów zdrowotnych.
Jeżeli odczuwasz dolegliwości wskazujące na infekcję intymną, nie stosuj redukujących je globulek dopochwowych, które są dostępne bez recepty. Na 2-3 dni przed badaniem ginekologicznym nie wykonuj irygacji pochwy, nie stosuj dopochwowych środków antykoncepcyjnych, a także powstrzymaj się od współżycia.
W dniu badania umyj zewnętrzne narządy płciowe, unikając głębokiego podmywania, by nie wypłukać wydzieliny z ujścia pochwy.
- Jakub Gruszka, Marzena Wrześniewska, Olga Adamczyk-Gruszka: Wizyta u ginekologa – aspekt psychologiczny, diagnostyczny i leczniczy, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 2, 126–130
- Skrzypulec-Plinta, V., Drosdzol-Cop, A., Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – Pierwsza wizyta osoby małoletniej u lekarza ginekologa, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016 tom 1, nr 2, s. 83–85
Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj
Czy depilacja okolic intymnych jest wskazana przed wizytą u ginekologa?
Warto pamiętać o tym, że strach przed badaniem ginekologicznym nie powinien powstrzymywać nas przed wizytą w gabinecie. Do zadań lekarza należy m.in. to, aby zapewnić pacjentce jak największy komfort i dyskrecję podczas badania. Dla wielu kobiet kluczowe może okazać się znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy golenie okolic intymnych przed wizytą u ginekologa jest wymagane. Warto być świadomym tego, że depilacja miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa nie jest konieczna. Owłosienie znajdujące się w okolicach intymnych nie jest traktowane przez lekarza jako zaniedbanie, a decyzja o ich usunięciu lub nie jest kwestią indywidualną i powinna pozostać w gestii pacjentki.
Przed podjęciem decyzji o usunięciu włosów łonowych, warto posiąść wiedzę na temat tego, jaka jest ich funkcja. Owłosienie w miejscach intymnych chroni delikatną skórę przed podrażnieniami, a także przed wnikaniem bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych. Co więcej, włosy łonowe wydzielają feromony produkowane przez gruczoły potowe rozmieszczone u podstawy mieszków włosowych.
Warto pamiętać jednak o tym, że długie i gęste owłosienie tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia higiena miejsc intymnych. Decyzja o depilacji włosów łonowych jest w dużej mierze uwarunkowana kwestią estetyki. Kobiety decydują się bowiem na usuwanie owłosienia z tej części ciała głównie ze względu na preferencję. Należy pamiętać o tym, że jest to indywidualna kwestia każdej kobiety i nie ma ona żadnego wpływu na przebieg wizyty u ginekologa.
Wizyta u ginekologa – jak się przygotować i czego nie robić?
Regularne wizyty u ginekologa pozwalają monitorować stan zdrowia układu rozrodczego i wykryć schorzenia we wczesnym stadium rozwoju. Wyjaśniamy, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa, jak często odwiedzać lekarza i jak przygotować się do badania.
Każda kobieta powinna pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa. W celach profilaktycznych trzeba odwiedzać lekarza raz w roku. Jeżeli kobieta z twojej najbliższej rodziny chorowała na raka szyjki macicy, raka piersi i inne nowotwory kobiece, to poinformuj o tym lekarza, bo możesz potrzebować częstszych konsultacji. Ma związek z większym ryzykiem rozwoju nowotworów kobiecych.
Dbając o stan zdrowia układu rozrodczego, można uniknąć wielu powikłań i wykryć poważne choroby na wczesnym etapie rozwoju. To poprawia rokowania i ułatwia leczenie. Nowotwory kobiece rozwijają się nawet przez kilkanaście lat –niestety, nadal większość pacjentek trafia do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, co bywa równoznaczne z brakiem możliwości skutecznego leczenia.
Badania ginekologicznego nie trzeba się wstydzić! Warto dowiedzieć się, w jaki sposób się do niego przygotować, aby nie utrudnić pracy lekarza oraz czego nie robić, by móc uzyskać fachową pomoc. Typowa wizyta u ginekologa średnio trwa 15-20 minut. Więcej czasu może zająć pierwsza wizyta w przypadku ciąży.

Regularne wizyty u ginekologa od momentu rozpoczęcia współżycia
Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne, powinna regularnie odwiedzać ginekologa oraz wykonywać badania przesiewowe np. badanie cytologiczne, które pozwala wykryć stany przedrakowe i raka szyjki macicy.
Pierwszą cytologię należy wykonać w ciągu 3 lat od momentu rozpoczęcia współżycia. Od momentu ukończenia 20. roku życia trzeba także wykonywać co miesiąc badanie piersi (samobadanie piersi), dlatego warto zapytać lekarza, jak powinno ono przebiegać.
Wizyta u ginekologa uwzględnia m.in.:
Niekiedy lekarz wykonuje także inne badania, które są niezbędne ze względu na wiek lub stan zdrowia kobiety oraz występowanie objawów konkretnego schorzenia.
Profilaktyczne badania ginekologiczne powinny odbywać się raz w roku. Jednak występowanie objawów chorób ginekologicznych oraz dolegliwości ze strony narządów płciowych, są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
