Skuteczna i Delikatna Depilacja Przed Wizytą u Ginekologa - Porady i Wskazówki
Kiedy umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa?
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się po rozpoczęciu miesiączkowania, jednak czasami zachodzi konieczność wcześniejszego skorzystania z porady specjalisty. Wskazaniem do wizyty u ginekologa dziecięcego są m.in. wady budowy anatomicznej narządów płciowych, a także objawy infekcji intymnej i symptomy przedwczesnego dojrzewania. Pierwsza miesiączka pojawia się najczęściej u dziewcząt pomiędzy 12. a 15. rokiem życia.
Dziewczynki i nastolatki, w których rodzinach kobiety regularnie badają się u ginekologa i nie wstydzą się o tym mówić, mają mniejsze opory psychiczne przed pierwszą i kolejnymi wizytami w gabinecie ginekologicznym. W zależności od celu wizyty u ginekologa lekarz udziela porad medycznych, które dotyczą m.in. higieny intymnej oraz wykonuje badania ginekologiczne. Ich zakres dostosowany jest do wieku pacjentki oraz występujących u niej objawów, które mogą wskazywać na chorobę. Do często wykonywanych badań ginekologicznych zaliczamy USG narządu rodnego i dwuręczne badanie ginekologiczne.
Za zgodą rodzica lub opiekuna dziewczyny, która osiągnęła dojrzałość płciową, lekarz ginekolog może udzielić porad dotyczących antykoncepcji przed rozpoczęciem współżycia.
Do momentu ukończenia 18. roku życia rozpoczęcie leczenia odbywa się po uzyskaniu zgody rodzica lub opiekuna prawnego.
O co może zapytać lekarz podczas pierwszej wizyty? Lekarz zapyta m.in.: kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka, jakie dolegliwości występują podczas okresu oraz jak przebiega cykl menstruacyjny. Od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki, warto prowadzić kalendarzyk cyklu menstruacyjnego oraz notować intensywność krwawienia, a także towarzyszące miesiączce objawy.
Jak golić się do ginekologa?
Jeśli podjęłaś decyzję o usunięciu owłosienia z okolic intymnych – zarówno ze względu na komfort, jak i planowaną wizytę u ginekologa – to warto zastanowić się, jaka metoda będzie najlepsza. Czy tradycyjne metody golenia to dobre rozwiązanie, a może lepiej wybrać coś trwalszego?
Wiele kobiet decyduje się na golenie maszynką jednorazową, co nie jest najlepszym pomysłem. Ta metoda może powodować bowiem liczne podrażnienia, a także zwiększa ryzyko skaleczenia. Stosowanie tej samej maszynki kilkukrotnie może doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii gronkowca złocistego lub paciorkowca ropnego, czego skutkiem jest zapalenie mieszka włosowego – powierzchowne lub głębokie zakażenie skórne.
W miejscach intymnych lepiej unikać również stosowania kremów do depilacji mających w składzie silne i drażniące substancje. Skóra w miejscach intymnych jest wyjątkowo delikatna, dlatego nie zaleca się również stosowania plastrów z woskiem, które dodatkowo mogą przysporzyć wiele bólu. Jedyną sprawdzoną metodą, pozwalającą uniknąć wrastania włosków, czy podrażnień, a do tego zapewniającą trwałe rezultaty, jest depilacja laserowa. Stosowanie lasera w miejscach intymnych jest w pełni bezpieczne i komfortowe, a do tego pozwala rozprawić się z owłosieniem na długi czas.
Już wiesz, że depilacja przed wizytą u ginekologa nie jest wymagana. Najważniejsze jest Twoje dobre samopoczucie i komfort, a kwestia usunięcia owłosienia (bądź nie), pozostaję kwestią wyboru. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby dowiedzieć się, w jaki sposób pozbyć się włosów ze szczególnie wrażliwych okolic, to zachęcamy do zapoznania się z artykułem: jak golić miejsca intymne bez podrażnień. Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu!
Czy ten post był pomocny?
Bądź pierwszym który oceni!
Wizyta u ginekologa – jak się przygotować i czego nie robić?
Regularne wizyty u ginekologa pozwalają monitorować stan zdrowia układu rozrodczego i wykryć schorzenia we wczesnym stadium rozwoju. Wyjaśniamy, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa, jak często odwiedzać lekarza i jak przygotować się do badania.
Każda kobieta powinna pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa. W celach profilaktycznych trzeba odwiedzać lekarza raz w roku. Jeżeli kobieta z twojej najbliższej rodziny chorowała na raka szyjki macicy, raka piersi i inne nowotwory kobiece, to poinformuj o tym lekarza, bo możesz potrzebować częstszych konsultacji. Ma związek z większym ryzykiem rozwoju nowotworów kobiecych.
Dbając o stan zdrowia układu rozrodczego, można uniknąć wielu powikłań i wykryć poważne choroby na wczesnym etapie rozwoju. To poprawia rokowania i ułatwia leczenie. Nowotwory kobiece rozwijają się nawet przez kilkanaście lat –niestety, nadal większość pacjentek trafia do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, co bywa równoznaczne z brakiem możliwości skutecznego leczenia.
Badania ginekologicznego nie trzeba się wstydzić! Warto dowiedzieć się, w jaki sposób się do niego przygotować, aby nie utrudnić pracy lekarza oraz czego nie robić, by móc uzyskać fachową pomoc. Typowa wizyta u ginekologa średnio trwa 15-20 minut. Więcej czasu może zająć pierwsza wizyta w przypadku ciąży.