Badania krwi przy wypadaniu włosów - Klucz do zrozumienia przyczyn i znalezienia rozwiązania
Wypadanie włosów a stan zdrowia
Nadmierne wypadanie włosów prowadzi często do psychicznego dyskomfortu i może być oznaką wielu chorób. Może również być konsekwencją długotrwałego stresu, a także zmian hormonalnych zachodzących w naszym organizmie. Bardzo często bowiem kobiety, które urodziły dziecko, w kilka tygodni lub miesięcy po porodzie skarżą się na nadmierne wypadanie włosów. Jakie badania wówczas warto wykonać, aby dokładnie określić, jaka jest przyczyna tego zjawiska?
Aby znaleźć przyczynę wypadania włosów, należy zacząć od wykonania badań, które pozwolą rozpocząć odpowiednią terapię.
Oto lista badań laboratoryjnych, które należy wykonać :
- Morfologia krwi.
- Poziom żelaza.
- Poziom ferrytyny.
- Witamina B 12.
- Witamina B 7 – kwas foliowy.
- Sód.
- Potas.
- Cynk w surowicy, ilościowo.
- Wapń.
- Ocena funkcji tarczycy : TSH, fT3, fT4, anty – TPO, anty- Tg.
- Ocena hormonalna: prolaktyna (PRL), wolny testosteron, kortyzol, ACTH, progesteron.
- Diagnostyka autoimmunologiczna: przeciwciała ANA 1 (w przypadku wyniku dodatniego rozszerzenie badania o ANA 2).
- Poziom witaminy D.
Warto zbadać także poziom witaminy A, jeśli w organizmie jest jej za dużo, należy przeanalizować przyjmowane suplementy, a także dodatkowo sprawdzić funkcjonowanie nerek badaniami takimi jak :
- mocznik
- kreatynina
- kwas moczowy
Nie tylko niedobór, ale także nadmiar niektórych witamin, minerałów lub hormonów może być przyczyną wypadania włosów.
Może się jednak okazać, że badania krwi nie wykażą żadnych anomalii. Wówczas może pojawić się pytanie: “ skoro cierpię na nadmierne wypadanie włosów, jakie badania mogą pomóc mi w określeniu przyczyny problemu?” W takiej sytuacji zdecydowanie zalecamy wykonanie badania skóry głowy.
Wypadanie włosów – jakie badania skóry głowy wykonać?
Profesjonalne badanie skóry głowy możemy wykonać u specjalisty trychologa. Badanie dermatoskopem lub videodermatoskopem pozwoli ocenić stan cebulek włosowych, ujść mieszków włosowych, wygląd skóry głowy, a często także sprawdzić stan łodygi włosa. W przypadku nieprawidłowości trycholog zleci badania mykologiczne skóry głowy, które wykluczą zakażenia dermatofitami, które również mogą powodować wypadanie włosów.
Wypadanie włosów – łysienie plackowate
Łysienie plackowate jest dość tajemniczą chorobą, która polega na powstawaniu plackowatych łysin i bardzo często dotyka młode osoby. Przyczyny tej choroby nie zostały do końca poznane, ale podejrzewa się, że może ona mieć podłoże autoimmunologiczne. Choćby dlatego, że obecność łysienia plackowatego często współistnieje z takim chorobami jak toczeń rumieniowaty układowy.
W takim przypadku warto wykonać markery laboratoryjne wskazujące na proces autoimmunologiczny:
- OB,
- białko CRP,
- przeciwciała przeciwjądrowe (ANA),
- przeciwciała przeciwko cytoplazmie neutrofili (ANCA).
Pamiętaj, że nadmierne wypadanie włosów nie jest tylko defektem kosmetycznym, ale może świadczyć o poważnej chorobie. Dlatego najlepiej skontaktuj się z dermatologiem i/lub trychologiem w celu dokładniejszej diagnostyki.
Przyczyny wypadania włosów
- predyspozycje genetyczne,
- nieprawidłowa dieta i niedobory składników pokarmowych,
- choroby przewodu pokarmowego,
- zaburzenia hormonalne,
- leki,
- stres psychologiczny,
- choroby grzybicze, bakteryjne lub pasożytnicze skóry głowy,
- choroby autoimmunologiczne,
- nieprawidłowa pielęgnacja włosów.
Jedną z podstawowych przyczyn, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to odpowiednio zbilansowana dieta oraz prawidłowe wchłanianie. Włos do wzrostu potrzebuje określonych składników budulcowych np. aminokwasów oraz substancji, które pośrednio przyczyniają się do ich wzrostu np. witamin i składników mineralnych.
Szczególnie narażone na niedobory niektórych witamin i pierwiastków są osoby na restrykcyjnych dietach. W celu oceny stanu odżywienia organizmu warto wykonać oznaczenie we krwi:
Bardzo powszechne, szczególnie u kobiet w wieku rozrodczym, są niedobory żelaza, dlatego w celu sprawdzenia zasobów tego pierwiastka w organizmie warto wykonać:
- morfologię krwi,
- wolne żelazo,
- ferrytynę,
- całkowitą zdolność wiązania żelaza (TIBC),
- stężenie transferryny.
Inne pierwiastki, które warto zbadać we krwi, to:
Kiedy nadmiernie wypadają nam włosy przyczyną mogą być również niedobory witamin kluczowych dla wzrostu i rozwoju włosów jak:
Nie tylko niedobór, ale także nadmiar niektórych składników jest przyczyną wypadania włosów np. nadmiar witaminy A. Chociaż najczęściej jest on spowodowany nadmierną suplementacją, niektóre choroby, takie jak przewlekła choroba nerek, mogą również przyczyniać się do za wysokiego stężenia tej witaminy.
Dlatego dodatkowo warto sprawdzić funkcje naszych nerek wykonując następujące badania we krwi:
Oprócz podaży w diecie bardzo ważna jest zdolność przyswajania składników pokarmowych, dlatego niektóre choroby przewodu pokarmowego mogą być związane z niedoborami, a tym samy wpływać na nadmierne wypadanie włosów. Przykładami chorób, których objawem może być wypadanie włosów z powodu zaburzeń wchłaniana są: