Depilacja w ciąży - porady od mamaginekologa

Metody depilacji polecane w ciąży

  • Najbezpieczniejszym dla przyszłej mamy sposobem usuwania zbędnych włosków jest ich ogolenie, najlepiej za pomocą specjalnie wyprofilowanej golarki dla kobiet. Oczywiście, ten sposób ma wady, bo już po kilku dniach włoski zaczynają odrastać . Jednak, w odróżnieniu od pozostałych sposobów ta metoda niesie za sobą najmniejsze ryzyko podrażnień i ewentualnych powikłań. Golimy się zawsze „pod włos”, uprzednio zmiękczając włoski żelem pod prysznic lub – lepiej – pianką lub żelem do golenia dla kobiet. Jeśli w trakcie golenia zadraśniesz skórę, trzeba ją zdezynfekować Octeniseptem lub wodą utlenioną.
  • Bezpieczna jest także większość kremów do depilacji. Te „normalne” nie powinny zaszkodzić skórze, ale ze względu na to, że podczas ciąży może się ona zrobić wrażliwsza, lepiej używać kremów do depilacji przeznaczonych do skóry wrażliwej, delikatnej. Przed zabiegiem warto zrobić sobie próbę uczuleniową, smarując odrobiną kremu skórę na nadgarstku lub za uchem. Krem nakładamy na czystą i suchą skórę, usuwając po 3-5 minutach za pomocą specjalnej szpatułki. Usunięte w ten sposób włoski odrastają po kilku dniach. Po depilacji nogi trzeba umyć, usuwając resztki preparatu, a potem nałożyć na skórę krem kojący, który złagodzi ewentualne podrażnienia i zapobiegnie wrastaniu włosków lub zapaleniu mieszków włosowych.

Jak depilować nogi, mając przed sobą wielki brzuch?

Na pewno nie po omacku – macając na oślep nie nałożysz dokładnie kremu, a maszynką możesz się pozacinać. Najlepiej usiądź na taborecie przed lustrem, a nogi rozchyl tak, by brzuch znalazł się między nimi – w takiej pozycji sięgniesz nawet do kostki. Jeśli jednak poczujesz dyskomfort, o pomoc przy depilacji poproś partnera albo przyjaciółkę.

Czy depilacja woskiem w ciąży jest bezpieczna, także w przypadku depilacji bikini?

Depilacja woskiem w ciąży jest uznawana za skuteczną i bezpieczną (choć dość bolesną) metodę pozbywania się niechcianego owłosienia. Warto pamiętać, że odporność na ból oraz wrażliwość skóry na depilację woskiem, w ciąży może się zmieniać, jednak ryzyko ewentualnych podrażnień i dyskomfortu jest mniejsze u kobiet, które korzystały z depilacji woskiem przed zajściem w ciążę.

Depilacja woskiem w ciąży (a także depilacja pastą cukrową) może być przeprowadzona w domu, albo w profesjonalnym salonie kosmetycznym.

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Należy zadbać o zachowanie zasad higieny, a w przypadku salonów kosmetycznych wybierać jedynie te sprawdzone, o nienagannej opinii. Aby zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznej, depilacja woskiem w ciąży najbardziej polecana jest z użyciem preparatów, których ciężarna miała okazję używać przed.

Depilacja bikini w ciąży — czy wosk jest dobrym pomysłem na pozbycie się owłosienia intymnego? Depilacja woskiem w ciąży może być przeprowadzona w okolicy miejsc intymnych. Jednak warto pamiętać o zasadach opisanych powyżej.

Ze względu na powiększający się brzuszek, depilacja woskiem w ciąży w przypadku bikini jest najwygodniejsza w sprawdzonym salonie kosmetycznym. Pamiętajmy, aby depilacja bikini w ciąży była w miarę możliwości wykonana najpóźniej 7 dni przed spodziewanym terminem porodu.

Depilacja w ciąży: jakie metody depilacji można stosować w ciąży?

Kwestia depilacji w ciąży zawsze budzi wiele kontrowersji. Szczególnie jeśli chodzi o te bardzie inwazyjne metody depilacji. W ciąży część z nich nie jest zalecana. Czego zatem używać do depilacji w ciąży? Depilacji woskiem, kremu do depilacji czy może depilacji laserowej?

Depilacja w ciąży budzi wiele kontrowersji nie tylko dlatego, że potencjalnie może stanowić zagrożenie dla mamy i dziecka, ale zwyczajnie z powodu utrudnienia jej wykonywania. Duży brzuch, zasłaniający wiele zakamarków naszego ciała czy problem z utrzymaniem równowagi to główne powody tego, że depilacja w ciąży jest znacznie utrudniona.

Spis treści

Farbowanie włosów w ciąży- czy jest bezpieczne w ciąży?

Każda kobieta, która lubi i chce korzystać z zabiegów kosmetycznych czy fryzjerskich w trakcie ciąży z większości z nich nie musi rezygnować. Warto jednak wiedzieć, które są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka oraz kobiety ciężarnej, a które lepiej przesunąć na czas po porodzie. Zebraliśmy te zabiegi, z których najchętniej korzystają kobiety.

18 styczeń 2023

  1. Farbowanie włosów w ciąży- czy można?
  2. Czy robienie paznokci hybrydowych w trakcie ciąży jest bezpieczne?
  3. Depilacja laserowa w ciąży
  4. Opalanie w ciąży
  5. Czy można zrobić tatuaż w ciąży?

Opalanie w ciąży

Już od dawna powszechnie wiadomo o szkodliwym wpływie promieniowania UV na naszą skórę. Kwestia opalania w ciąży jest jednak nadal nie do końca jasna. Wiemy, że witamina D powstająca pod wpływem promieni UV jest niezwykle potrzebna w okresie ciąży, ale z drugiej strony, opalanie prowadzić może np. do powstawania przebarwień, a nawet skutkować rozwojem czerniaka. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby przed kontaktem z promieniowaniem UV, stosować kremy z filtrem. Lekarze zalecają także unikanie słońca w godzinach między 12 a 16, gdy jego natężenie jest największe.

Przyszłe mamy powinny unikać wizyt w solarium. Może dojść do przegrzania, rozszerzenia naczyń krwionośnych, podniesienia ciśnienia krwi, co skutkować mogłoby m.in. krwawieniem czy porodem przedwczesnym. Lepiej zrezygnować na czas ciąży z korzystania z solarium na rzecz spacerów na naturalnym słońcu. Pamiętać należy wtedy o kremie z filtrem UV, odpowiednim nakryciu głowy i adekwatnym nawodnieniu.

Można jednak używać depilatory klasyczne w ciąży , trzeba jednak pamiętać, że depilacja w ciąży takim urządzeniem może wydawać się bardziej bolesna niż przed ciążą - skóra kobiet oczekujących dziecka pod wpływem zmian hormonalnych może być wrażliwsza na ból.

Czytaj dalej...

Lasery z serii Light Sheer firmy Lumenis zbierają dobre opinie odkąd się pojawiły, a terapia usuwania zbędnego owłosienia z ich wykorzystaniem od lat przynosi rewelacyjne efekty cenione zarówno przez laseroterapeutów, jak i przez pacjentów, którzy poddają się depilacji tym sprzętem.

Czytaj dalej...

Cały sekret trwałego zniszczenia zbędnego owłosienia tkwi w zastosowaniu fali skutecznej tylko w przypadku melaniny , czyli o długości od 700 do 1000nm w przypadku lasera Vectus emitowane są fale o długości 810 nm.

Czytaj dalej...

Dzięki temu włoski usuwa się razem z cebulkami, co zapewnia efekt gładkiej skóry na dłużej, niż na przykład w przypadku jednorazowej maszynki do golenia, która niweluje tylko włoski z powierzchni skóry, a cebulki pozostawia nienaruszone.

Czytaj dalej...