Depilacja w ciąży - porady od mamaginekologa

Metody depilacji polecane w ciąży

  • Najbezpieczniejszym dla przyszłej mamy sposobem usuwania zbędnych włosków jest ich ogolenie, najlepiej za pomocą specjalnie wyprofilowanej golarki dla kobiet. Oczywiście, ten sposób ma wady, bo już po kilku dniach włoski zaczynają odrastać . Jednak, w odróżnieniu od pozostałych sposobów ta metoda niesie za sobą najmniejsze ryzyko podrażnień i ewentualnych powikłań. Golimy się zawsze „pod włos”, uprzednio zmiękczając włoski żelem pod prysznic lub – lepiej – pianką lub żelem do golenia dla kobiet. Jeśli w trakcie golenia zadraśniesz skórę, trzeba ją zdezynfekować Octeniseptem lub wodą utlenioną.
  • Bezpieczna jest także większość kremów do depilacji. Te „normalne” nie powinny zaszkodzić skórze, ale ze względu na to, że podczas ciąży może się ona zrobić wrażliwsza, lepiej używać kremów do depilacji przeznaczonych do skóry wrażliwej, delikatnej. Przed zabiegiem warto zrobić sobie próbę uczuleniową, smarując odrobiną kremu skórę na nadgarstku lub za uchem. Krem nakładamy na czystą i suchą skórę, usuwając po 3-5 minutach za pomocą specjalnej szpatułki. Usunięte w ten sposób włoski odrastają po kilku dniach. Po depilacji nogi trzeba umyć, usuwając resztki preparatu, a potem nałożyć na skórę krem kojący, który złagodzi ewentualne podrażnienia i zapobiegnie wrastaniu włosków lub zapaleniu mieszków włosowych.

Jak depilować nogi, mając przed sobą wielki brzuch?

Na pewno nie po omacku – macając na oślep nie nałożysz dokładnie kremu, a maszynką możesz się pozacinać. Najlepiej usiądź na taborecie przed lustrem, a nogi rozchyl tak, by brzuch znalazł się między nimi – w takiej pozycji sięgniesz nawet do kostki. Jeśli jednak poczujesz dyskomfort, o pomoc przy depilacji poproś partnera albo przyjaciółkę.

Opalanie w ciąży

Już od dawna powszechnie wiadomo o szkodliwym wpływie promieniowania UV na naszą skórę. Kwestia opalania w ciąży jest jednak nadal nie do końca jasna. Wiemy, że witamina D powstająca pod wpływem promieni UV jest niezwykle potrzebna w okresie ciąży, ale z drugiej strony, opalanie prowadzić może np. do powstawania przebarwień, a nawet skutkować rozwojem czerniaka. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby przed kontaktem z promieniowaniem UV, stosować kremy z filtrem. Lekarze zalecają także unikanie słońca w godzinach między 12 a 16, gdy jego natężenie jest największe.

Przyszłe mamy powinny unikać wizyt w solarium. Może dojść do przegrzania, rozszerzenia naczyń krwionośnych, podniesienia ciśnienia krwi, co skutkować mogłoby m.in. krwawieniem czy porodem przedwczesnym. Lepiej zrezygnować na czas ciąży z korzystania z solarium na rzecz spacerów na naturalnym słońcu. Pamiętać należy wtedy o kremie z filtrem UV, odpowiednim nakryciu głowy i adekwatnym nawodnieniu.

Produkty spożywcze zakazane w ciąży

Surowe ryby

W ciąży nie wolno spożywać surowych ryb ze względu na możliwe zatrucie bakteriami Listeria monocytogenes, które wywołują niebezpieczną listeriozę. Pamiętaj, że surowe ryby to nie tylko sushi, ale również ceviche, carpaccio np. z tuńczyka, gravlax.

Surowe mięso

Mię­so, podobnie jak ryby, na­le­ży spo­ży­wać tyl­ko po ob­rób­ce ter­micz­nej, czy­li go­to­wa­ne, pie­czo­ne, sma­żo­ne.

Uwaga! Surowe mięso to nie tylko tatar, ale również niektóre rodzaje wędlin np. szynka parmeńska, chorizo czy salami, które nie podlegają procesowi gotowania, lecz są peklowane i fermentowane.

Spożywanie surowego mięsa może wiązać się z toksoplazmozą i listeriozą, które są przyczyną przedwczesnych urodzeń oraz wielu wad rozwojowych u noworodków.

Surowe jajka

Jedzenie surowych jajek (nie tylko w ciąży) może grozić zarażeniem salmonellą. W ciąży wyeliminuj więc z diety tiramisu czy niektóre serniki.

Przeczytaj więcej o jajkach w ciąży.

Niepasteryzowane mleko i przetwory mleczne

Zaliczają się do nich sery dojrzewające np. parmezan, oscypki, pleśniowe np. camembert i feta. Co ważne, również zsiadłe mleko produkowane jest z niepasteryzowanego mleka, a więc jest zakazane w ciąży.

Dlaczego tych produktów nie powinno się spożywać w ciąży? Podobnie jak w przypadku surowego mięsa i ryb – chodzi o zarażenie listerią.

Wątróbka

Wątróbka ceniona jest ze względu na zawartość żelaza i witaminy B12. Ale uwaga, bogata jest również w witaminę A w formie retinolu, który w dużych stężeniach jest toksyczny dla płodu i może powodować może ciężkie wady rozwojowe.

Niektóre zioła

Picie ziół nie pozostaje bez wpływu na organizm! Nie powinno się ich traktować jak wody – niektóre z nich mają silne działanie lecznicze. Staraj się więc unikać mieszanek i herbatek ziołowych.

Depilacja w ciąży: jakie metody depilacji można stosować w ciąży?

Kwestia depilacji w ciąży zawsze budzi wiele kontrowersji. Szczególnie jeśli chodzi o te bardzie inwazyjne metody depilacji. W ciąży część z nich nie jest zalecana. Czego zatem używać do depilacji w ciąży? Depilacji woskiem, kremu do depilacji czy może depilacji laserowej?

Depilacja w ciąży budzi wiele kontrowersji nie tylko dlatego, że potencjalnie może stanowić zagrożenie dla mamy i dziecka, ale zwyczajnie z powodu utrudnienia jej wykonywania. Duży brzuch, zasłaniający wiele zakamarków naszego ciała czy problem z utrzymaniem równowagi to główne powody tego, że depilacja w ciąży jest znacznie utrudniona.

Spis treści

At Vector Eye Centre, your eye care team including Ophthalmology, Optometry and a Cornea and Ocular Surface specialist are all here for this reason to help determine what treatments meet your dry eye needs.

Czytaj dalej...

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Podczas wyboru metody depilacji laserowej klienci salonów kosmetycznych są zainteresowani kilkoma czynnikami związanymi z laserem Light Sheer Desire cena, bolesność oraz liczba wykonywanych zabiegów.

Czytaj dalej...

Gładka skóra, choć kojarzy się przede wszystkim z kobietami, znacznie ułatwia utrzymanie wzorowej higieny, szczególnie gdy mężczyzna prowadzi aktywny tryb życia, bowiem skóra bez owłosienia o wiele mniej się poci.

Czytaj dalej...