Depilacja woskiem cukrowym - Naturalna i skuteczna metoda usuwania włosków
Depilacja pastą cukrową – efekty
Depilacja pastą cukrową pozwala na usunięcie nawet najdrobniejszego owłosienia bez zbędnych podrażnień skóry i alergii. Włosy po każdym zabiegu odrastają coraz cieńsze i jaśniejsze , a skóra staje się rozjaśniona, gładka i delikatna w dotyku.
Efekt poprawnie wykonanej depilacji pastą cukrową utrzymuje się nawet do 3-4 tygodni w zależności od grubości włosów . W przypadku powtarzania zabiegu za każdym razem otrzymujemy lepsze efekty, a sam proces staje się coraz mniej bolesny [4].
- https://depilacja.pl/blog/wszystkie/depilacja-cukrowa-jak-wyglada-i-czy-jest-skuteczna/
- https://kosmetologa.pl/uroda/depilacja-pasta-cukrowa-jak-robic-to-wlasciwie.
- http://www.kosmetykaprofesjonalna-spa.pl/depilacja-past261-cukrow261.html
- https://easywaxing.pl/pl/blog/co-lepsze-depilacja-woskiem-czy-pasta-cukrowa/
- Pschyrembel W., Strauss G., Petri E., Ginekologia praktyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- https://laserdelux.pl/depilacja-dla-nastolatki-jak-moge-usunac-niechciane-owlosienie/
Depilacja PASTĄ CUKROWĄ. Wady i zalety depilacji pastą cukrową
Pasta cukrowa do depilacji była wykorzystywana na Bliskim Wschodzie od stuleci. U nas też ta metoda depilacji zyskuje coraz większą rzeszę zwolenniczek. Jakie są wady i zalety depilacji pastą cukrową? Jak przeprowadzić depilację pastą cukrową w domu?
Spis treści
- Zalety depilacji pastą cukrową
- Metody depilacji pastą cukrową
- Jak przygotować skórę do depilacji pastą cukrową?
- Jak pielęgnować skórę po depilacji pastą cukrową?
- Jakiej długości powinny być włoski, które chcemy wydepilować pastą cukrową?
- Wady depilacji pastą cukrową
Pasta cukrowa od wieków stosowana jest przez Arabki, które do depilacji używały karmelu (roztopionego cukru). Na Bliskim Wschodzie pasta do depilacji nazywana jest halaweh . Dziś stosuje się specjalną masę, która prócz cukru zawiera sok z cytryny i mieszankę łagodzących ziół, choć niektóre z nas preferują pastę cukrową zrobioną własnoręcznie w domu. Depilacja pastą cukrową zapewnia spokój na 2-3 tygodnie i jest idealną metodą depilacji dla alergików i osób zmagających się z problemem żylaków, pękających naczynek krwionośnych.

Depilacja pastą cukrową – zalety
Depilacja pastą cukrową jest zaliczana do najbardziej bezpiecznych i delikatnych metod usuwania owłosienia . Dzięki prostemu i naturalnemu składowi mogą ją stosować:
- alergicy,
- osoby z wrażliwą skórą,
- kobiety w ciąży,
- pacjenci z łuszczycą i egzemą,
- nastolatki (w gabinetach za zgodą rodziców od 15. roku życia),
- osoby z atopowym zapaleniem skóry.
Możesz w ten sposób usunąć nawet krótkie i najcieńsze włoski, nie powodując przy tym zapalenia mieszków włosowych czy wrastania włosków. Do wykonania tego typu depilacji wystarczą składniki dostępne w domu – a zatem jest to metoda prosta i tania [3,6].
Depilacja pastą cukrową często jest porównywana do depilacji woskiem, jednak jest od niej mniej bolesna, ekologiczna i nie powoduje reakcji alergicznych.
Polecana jest zwłaszcza na mniejsze obszary ciała np. bikini, pachy, wąsik [4]. W związku z licznymi zaletami depilacji pastą cukrową zabieg można bezpiecznie wykonywać w najdelikatniejszych miejscach ciała [5].
Depilacja pastą cukrową – wady i zalety
Pasta cukrowa ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, jednak warto zapoznać się ze wszystkimi przeciwskazaniami i minusami, aby uniknąć niemiłego rozczarowania.
Zalety
- Nie uczula – świetnie sprawdzi się dla osób, które nie mogą korzystać na przykład z wosku. Jej skład jest w 100% naturalny, dlatego bardzo rzadko wywołuje reakcję alergiczną.
- Tania – tak jak widać w przepisie, składniki do wykonania pasy cukrowej są ogólnodostępne, a ich koszt nikogo nie powinien przestraszyć. W skali roku na pewno zaoszczędzimy więcej pieniędzy używając pasty cukrowej, niż kupując na przykład tradycyjne maszynki do golenia.
- Praktyczna – aby wykonać zabieg depilacji pastą cukrową, nie musimy czekać tygodnia, aż włoski będą wystarczająco długie. Możemy jej użyć nawet kiedy nasz zarost ma zaledwie kilka milimetrów.
- Łagodna – pasta cukrowa przylega tylko do włosków, dlatego usuwanie ich nie sprawia bólu i nie wywołuje podrażnień na skórze.
- Czysta – pasta cukrowa z łatwością zmywa się z ciała za pomocą ciepłej wody i tyle! Łatwo ją też sprać z ubrań czy wyczyścić po niej blaty.
- Uniwersalna – możemy jej używać jednakowo przy depilacji nóg czy bikini albo pach.
Wady
- Aby efekt utrzymywał się długo, musimy nabrać wprawy przy używaniu pasty cukrowej. Na początku może to zajmować więcej czasu.
- Pastą cukrową nie da się też wydepilować większych powierzchni „na raz” – trzeba poświęcić na to chwilę dłużej.
- Pamiętajmy, że przy metodzie na ciepło temperatura może nie być naszym sprzymierzeńcem i przez gapiostwo może dojść do poparzeń.
- Pasta cukrowa może też rozjaśniać naszą skórę, dlatego radzimy nie używać tej metody do usuwania wąsika czy włosów z twarzy.

Jakiej długości powinny być włoski, które chcemy wydepilować pastą cukrową?
Ich optymalna długość powinna wynosić 50 mm (0,5 cm), ponieważ wtedy można mieć pewność, że z każdej cebulki wyrośnie włos, a każdy z widocznych już gołym okiem włosów będzie wyrwany z cebulką. Jeśli depilowane włosy będą krótsze, włos nie będzie wyrwany, ponieważ pasta go nie zaklei, na skutek czego włosy tkwiące jeszcze pod skórą staną się widoczne po kilku dniach. Włosy dłuższe niż 0,5 cm, podczas nakładania pasty mogą powodować nieprzyjemne uczucia ciągnięcia.
- Depilacja pastą cukrową nie jest metodą idealną i jak każda metoda depilacji ma swoje wady. Pasta cukrowa bywa nieznośna, a przygotowanie jej problematyczne - trzeba znać dobry przepis i odpowiednio dobierać proporcje, a to wymaga nie lada wprawy. Zanim nauczymy się mieszać składniki w odpowiednich proporcjach kilka porcji pasty może wylądować w koszu na śmieci.
- Depilacja pastą jest bardzo skuteczna w przypadku bikini, wąsika na twarzy, depilacji pach. Natomiast depilowanie łydek lub przedramion pastą może okazać zbyt czasochłonne i zbyt bolesne.
- Jedną z wad depilacji pastą cukrową jest również rozjaśnianie skóry. Sok z cytryny potrafi widocznie rozjaśnić koloryt skóry, co często nie jest pożądane w okresie letnim. Pastą cukrową można się również poparzyć. Złym pomysłem jest rozlewanie pasty na skórze. Najlepiej sprawdzić jej temperaturę wykonując test, czyli nakładając jej małą ilość na czystą skórę.
