Depilacja woskiem a okres - Czy warto?
Depilacja woskiem czyli skuteczna metoda usuwania niechcianych włosów
Depilacja woskiem to temat, który mógłby Cię nieźle zainteresować. Czym tak naprawdę jest? Jakie zalety przynosi i jakie ewentualne zagrożenia niesie? Właśnie o tym zamierzamy porozmawiać. Niezależnie od tego, czy już jesteś jej zwolennikiem, czy dopiero zastanawiasz się nad jej zastosowaniem, odnajdziesz tu informacje przydatne na każdym etapie. Jak profesjonalnie i bezpiecznie przeprowadzić proces depilacji woskiem i czy jest to naprawdę lepsze niż inne metody usuwania włosów? Już za chwilę poznasz odpowiedź na te pytania.
- Czym jest depilacja woskiem?
- Zalety depilacji woskiem
- Potencjalne zagrożenia i skutki uboczne
- Porady dla osób decydujących się na depilację woskiem
- Kroki w procesie depilacji woskiem
- Porównanie depilacji woskiem do innych metod usuwania włosów
Czy zabieg depilacji woskiem osłabia włosy?
Depilacja woskiem faktycznie osłabia włosy, ponieważ podczas zabiegu usuwana jest cała cebulka włosa, a wraz z nią część komórek, które odpowiadają za jego wzrost. Po każdym kolejnym zabiegu woskowanie włosów ich cebulki są osłabione, co powoduje, że włosy stają się słabsze i cieńsze. Jednakże, nie oznacza to, że włosy nie będą rosły po zabiegu depilacji woskiem. Włosy po prostu potrzebują czasu, aby wyrosnąć z powrotem i odzyskać swoją pierwotną grubość i siłę. W przypadku regularnej depilacji woskiem, włosy z czasem będą rosły wolniej i będzie ich mniej.
Wiele osób zastanawia się, czy usuwanie włosów z cebulkami podczas depilacji woskiem wpływa na tempo ich odrastania. Odpowiedź brzmi tak – usuwanie włosów z cebulkami może spowolnić proces ich odrastania, ponieważ wraz z cebulkami zostaje usunięte źródło odżywiania włosa.
Kluczem do sukcesu w depilacji woskiem jest to, żeby wosk dokładnie przylegał do skóry i zaczął działać na włoski, by po zdjęciu ściągnąć je z cebulkami. W ten sposób usunięcie cebulek skutecznie opóźnia odrastanie włosów, przez co proces depilacji jest coraz łatwiejszy i mniej bolesny.
Jednakże należy pamiętać, że odrastające włosy zawsze będą bardziej delikatne i krótsze niż te, które nie były jeszcze depilowane. Dlatego też, w celu utrzymania gładkiej skóry, konieczne jest regularne wykonywanie zabiegu depilacji woskiem.
Odpowiednie przygotowanie do depilacji
Kluczem do osiągnięcia pożądanych efektów jest odpowiednie przygotowanie nóg do depilacji. Na około dobę przed planowanym zabiegiem, warto wykonać peeling, dzięki któremu pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka. Przed przystąpieniem do golenia nóg, należy dokładnie oczyścić skórę, najlepiej za pomocą mydła oraz wody. Nie stosujmy żadnych nowych kosmetyków, które mogą wywołać reakcję alergiczną.
Następnie skórę delikatnie osuszamy przy pomocy ręcznika. Ważne, aby nie pocierać nim o nogi, co również może prowadzić do podrażnień. Niektórzy radzą, aby depilacji woskiem nie wykonywać w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, jednak jest to związane wyłącznie z bólem, który zazwyczaj jest wtedy nieco bardziej odczuwalny. Z medycznego punktu widzenia nie ma natomiast przeciwwskazań, aby depilacja woskiem miała miejsce nawet w czasie menstruacji.
Długość włosa nie ma znaczenia
Mit! Oczywiście nie będziemy nikogo gonić za to, że nie przyszedł na zabieg z włosami równej długości od 1 do 1,5 cm, nie będziemy ścigać też tych, którym zdarza się mieć włosy ciut dłuższe, ale ostrzegamy lojalnie! – włosy krótsze mogą nie zostać usunięte, bo wosk ich “nie złapie”, a dłuższe mogą się podczas zabiegu pourywać, cebulki nadal zostaną w skórze i sam efekt zabiegu na pewno nie będzie satysfakcjonujący. Po kilku dniach powitają nas dziarskie odrastające włosy, a przecież nie o to chodzi.
Mit . Tych, którzy sieją bzdury o tym, że kobieta w ciąży nie może farbować włosów, depilować się woskiem i kąpać w wannie proponujemy wyjąć z szafy, otrzepać z kurzu i pokazać im, że mamy XXI wiek. Oczywiście WSZYSTKO, ale to ABSOLUTNIE WSZYSTKO zależy od opinii lekarza prowadzącego ciążę i samopoczucia przyszłej mamy. Do 7 miesiąca, jeżeli nie ma przeciwwskazań, można bezpiecznie korzystać z usług wykwalifikowanych kosmetyczek. W końcówce ciąży należy szczególnie uważać na depilację okolic bikini, wykorzystywać do tego delikatny wosk i szczególnie mocno dbać o higienę przed i po zabiegu, nawilżać skórę i niwelować każde, nawet najmniejsze podrażnienie. Koniecznie o swoim stanie – ciąży, doświadczeniach z depilacją należy poinformować osobę wykonującą zabieg!
Pamiętajmy, że depilacja woskiem i golenie maszynką to dwa zabiegi, które polecają położne. Ciężarnym odradza się zabiegi z użyciem kremów do depilacji – ze względu na ich skład, a także wszelkie zabiegi laserowe i IPL, które są w ciąży bezwzględnie zakazane!

Fakty i mity o depilacji woskiem – czyli jak to jest z długością, efektem i mitycznym bólem?
Depilacja woskiem była zawsze jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod usuwania owłosienia na dłużej – usuwa włosy wraz z cebulkami, skóra jest gładka przez kilka tygodni, a sam wosk nie niesie ze sobą ryzyka skutków ubocznych, jest łatwo dostępny i banalny w użyciu. No właśnie… dlaczego, mimo tylu zalet tej metody, wokół depilacji woskiem narosło tak wiele mitów? Które z nich to opowieści z mchu i paproci? Czy są jakieś niezbite fakty na obronę rewelacyjnych właściwości wosku? – ciekawi – startujemy! Poznajcie fakty i mity o depilacji woskiem!
