Jak Samodzielnie Wykonać Depilację Woskiem
Dla kogo depilacja woskiem?
Depilacja woskiem polecana jest szczególnie dla osób o szybkim naturalnym tempie wzrostu włosów oraz tych posiadających bardzo wrażliwą skórę, której nie służy golenie. Z depilacji w salonie coraz częściej, poza kobietami, korzystają także mężczyźni. Depilacji woskiem nie powinny stosować osoby borykające się z chorobami skóry, żylakami, problemami z naczynkami. Także różnego rodzaju rany, otwarcia, zapalenia czy świeże blizny uniemożliwiają przeprowadzenie depilacji woskiem. Kobiety w ciąży powinny korzystać z takiej formy depilacji jedynie w pierwszym trymestrze.
Zanim przystąpimy do depilacji woskiem należy odpowiednio się przygotować. Po pierwsze, należy zapuścić włoski. Powinny mieć one długość od 0,5 do 1 cm. Gdy będą krótsze nie przykleją się dokładnie do wosku i depilacja będzie niedokładna. W przypadku dłuższych włosków zabieg może być bardzo nieprzyjemny, pojawi się uczucie szarpania za włosy.
Na kilka dni przed depilacją należy powstrzymać się od opalania, zarówno na solarium jak i na plaży oraz z sauny. Dzień przed wizytą w salonie czy samodzielną depilacją należy zrobić dokładny peeling, aby złuszczyć martwy naskórek pod którym skrywać mogą się włoski. Niewskazane jest używanie balsamów, kremów czy olejków które mogłyby pozostawić na ciele tłustą warstwę. W takiej sytuacji wosk nie będzie mógł przykleić się do skóry i depilacja się nie powiedzie.
Depilacja woskiem - zabiegi na ciało
Depilacja woskiem to zabieg, dzięki któremu można szybko i skutecznie usunąć włosy z prawie każdej części ciała. Najpopularniejsze jej typy to woskowanie pod pachami, woskowanie brazylijskie, woskowanie linii bikini, woskowanie pleców, woskowanie pół- i pełnej nogi oraz woskowanie pół- i pełnoramienne. Jak wykonuje się te działania? O czym należy pamiętać przed i po wykonaniu zabiegu?
Amerykańska agencja Bloomberga przyjrzała się usuwaniu owłosienia wykonywanemu przez Australijczyków. Z raportu stworzonego na podstawie tych badań wynika, że na przestrzeni 10 lat ilość zachorowań mężczyzn na wszawicę intymną spadła o 80%, co ma bezpośredni związek ze zwiększaniem się popularności depilacji intymnej. Jak więc widać, usuwanie włosków to nie tylko wygoda związana z brakiem konieczności regularnego golenia się, ale też pozytywny wpływ na zdrowie.
Te i inne zalety depilacji docenia aż 64% Polek, które wzięły udział w badaniu Ogólnopolski Kwestionariusz Produktów i Usług Acxiom Polska. Przeprowadzono je na próbie wynoszącej aż 1,5 miliona kobiet. Najczęściej wykorzystywane przez nich metody depilacji to kremy do depilacji, depilatory elektryczne oraz wosk. Ten ostatni popularnością cieszy się zwłaszcza wśród pań w wieku 25-29 lat (stosuje go 24 procent badanych w tym przedziale wiekowym). Skąd zainteresowanie tą metodą? Wpływ na to ma na pewno jej dostępność - plastry z woskiem można kupić w praktycznie każdej aptece i drogerii. Druga ogromna zaleta to łatwość stosowania. Plaster wystarczy rozgrzać w rękach, przykleić dokładnie do skóry, po czym oderwać zdecydowanym ruchem wraz z przyklejonymi do niego włoskami. Do tego dodać należy niskie ceny - za jedną paczkę plastrów zapłaci się kilka-kilkanaście złotych. Profesjonalny zabieg woskiem w gabinecie również nie jest drogi - w zależności od okolicy zapłaci się za niego od kilkudziesięciu złotych do nieco ponad stu złotych.
Depilacja woskiem w gabinecie kosmetycznym - jak przebiega?
Przed wybraniem się na zabieg depilacji woskiem należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwszą z nich jest ta, by zaprzestać golenia danej okolicy na minimum 2 tygodnie. By procedura przyniosła zakładany efekt, włoski muszą mieć minimum 5 milimetrów długości (a najlepiej 8 milimetrów). Z kolei na tydzień przed zabiegiem nie powinno się opalać, stosować kosmetyków podrażniających skórę czy używać mocnych antyperspirantów w okolicach pach (jeśli to w tych rejonach będzie przeprowadzana depilacja). Trzeba też wiedzieć, że do zabiegu istnieją przeciwwskazania. Są nimi stany ropne i zapalne skóry oraz nadwrażliwość na mechaniczne usuwanie owłosienia.
Teraz przychodzi czas na wizytę w gabinecie kosmetycznym. Specjalista oczyszcza skórę w wybranej okolicy, odświeża ją, a następnie dokładnie osusza. Kolejny krok to nałożenie preparatu zwiększającego przyleganie wosku. Zależnie od preferencji, w następnej kolejności pacjentowi zostanie nałożony wosk w postaci gorącej (podgrzanej do temperatury 37-38 stopni) bądź zimnej. W każdym z tych przypadków jego aplikacja musi się odbywać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a po jej wykonaniu należy docisnąć i wygładzić wosk nakładając na niego pasek z bawełny, flizeliny bądź innego naturalnego materiału. Gdy wosk odpowiednio przylega do ciała, można go już usuwać. Wykonuje się to jednym, zdecydowanym ruchem, w kierunku przeciwnym do tego, w którym był nakładany. Ważne, by zrobić to możliwie szybko, gdyż jest to moment dość bolesny. Dla złagodzenia objawów bólowych warto też po zabiegu nałożyć pacjentowi preparatów chłodzących i łagodzących podrażnienia.
Zabieg depilacji woskiem należy powtarzać średnio co 3-4 tygodnie. Jednak po kolejnych jego stosowaniach odstępy będą nieco dłuższe, a sam proces mniej bolesny, gdyż cebulki włosowe zostaną już dość znacznie osłabione. Po procedurze skóra przez ok. 3 dni będzie podrażniona i lekko zaczerwieniona. By zminimalizować te efekty, można stosować kremy łagodzące.
Jakie są przyczyny powstawania truskawkowych nóg?
Na odtłuszczoną skórę nałóż rozgrzany wosk. Po chwili, gdy wniknie on w mieszki włosowe i lekko zastygnie, oderwij go razem z włoskami, przeciwnie do kierunku ich wzrostu. Włosy usuwane są wraz z cebulkami, dzięki czemu efekt depilacji utrzymuje się dłużej, niż w przypadku innych metod. W zależności od naturalnego tempa wzrostu włosa oraz depilowanej części ciała może być to od 3 do 6 tygodni.
Dla większości osób zabieg jest bolesny, jednak systematyczne korzystanie z wosku sprawia, że włoski osłabiają się i przerzedzają. Z czasem depilacja staje się coraz szybsza i łatwiejsza, a także nie powoduje dużego bólu. Za pomocą wosku możemy usunąć owłosienie na nogach, rękach, w okolicach bikini, pod pachami a także wąsik na twarzy, czy nawet wyregulować brwi.
Istnieje kilka metod depilacji woskiem:
- depilacja płynnym woskiem – ten rodzaj depilacji wykonywany jest zazwyczaj w salonach kosmetycznych. Podgrzany płynny wosk rozsmarowywany jest na skórze za pomocą drewnianej szpatułki. Następnie przyklejany do niego jest kawałek materiału lub specjalnego papieru. Energicznie pociągając za pasek kosmetyczka zrywa ze skóry wosk wraz z włoskami.
- Depilacja woskiem twardym – wykonywana przy pomocy plastycznego, stałego wosku. Nie wymaga on tak wysokiej temperatury jak klasyczny, płynny wosk, a dodatkowo nie przykleja się on do skóry, a jedynie do włosów. Kosmetyczka nakłada wosk i po chwili odrywa go bez pomocy pasków.
- Depilacja plastrami z woskiem – najpopularniejsza metoda depilacji domowej. W drogeriach kupić można gotowe paski z warstwą wosku, które wystarczy przed użyciem rozgrzać w dłoniach. Następnie plaster przykleja się do depilowanej partii ciała a następnie szybko odrywa. Taka metoda depilacji jest jednak dużo mniej skuteczna, niż depilacja woskiem w salonie kosmetycznym.