Dlaczego bardzo wypadają mi włosy - Przyczyny i Rozwiązania

Wypadanie włosów po narkozie

Przeglądając dostępne publikacje o współcześnie stosowanych anestetykach nie sposób znaleźć informacji mówiącej o takim powikłaniu. Jednak nie można tego całkowicie wykluczyć – zapewne mogą wystąpić jednostkowe (wyjątkowe) przypadki takiej reakcji organizmu na podane środki, choć prawdopodobieństwo jest bardziej niż minimalne.

Najczęstszym jednak powodem czasowego, wzmożonego wypadania włosów jest stres wynikający ze świadomości pacjenta o zbliżającej się ingerencji chirurgicznej, operacji.

Kolejną z przyczyn może być ułożenie pacjenta na stole operacyjnym. Ma to znaczenie szczególnie przy długich zabiegach. Długotrwały ucisk na tylną część głowy przy ułożeniu pacjenta na wznak może spowodować chwilowe pogorszenie ukrwienia tej okolicy, co bezpośrednio przełoży się na stan włosów. Dlatego podczas wielogodzinnych zabiegów pod głowę pacjenta podkłada się żelową poduszeczkę, która ma za zadanie minimalizować ucisk na potyliczną część głowy.

Utratę włosów możemy zaobserwować u osób w złym stanie ogólnym, z niedoborami wynikającymi ze złego odżywiania lub palenia papierosów. Znaczenie ma także właściwe rozpoznanie i prowadzenie pacjenta z zaburzeniami metabolicznymi (np. cukrzyca, mocznica)

Czy należy zatem obawiać się utraty włosów spowodowanej przebytą narkozą?

Nie. Raczej nie jest to wynik przyjętych anestetyków, a silnego stresu. Zatem zaoszczędzić naszą bujną czuprynę może tylko spokój 😉

3 główne przyczyny wypadania włosów

Niedożywienie Brak odpowiednich witamin i minerałów, które wpływają na strukturę włosów osłabia je
Niedotlenienie Brak dostatecznej ilości tlenu skraca okres żywotności włosów
Wypadanie Niedożywienie i niedotlenienie skutkuje wypadaniem włosów

Wypadanie włosów do pewnego stopnia jest naturalnym stanem – do 100 włosów dziennie, które zakończyły okres życia. Natomiast większa ilość są oznaką, że dzieje się z nimi coś złego. U zdrowej osoby ok. 90% włosów jest w fazie wzrostu, a tylko 10% w fazie spoczynku, które zbliżają się do kresu żywotności.

Aby ten proces przyspieszyć, można zastosować kosmetyki na porost włosów, które posiadają właściwości stymulujące cebulki włosów

Problem natomiast zaczyna się, gdy proporcje te zostają zaburzone. Pierwszym, niepokojącym objawem wypadania włosów jest ich nadmiar na poduszce. Słabe włosy wypadają również podczas czesania i można je zauważyć na szczotce lub grzebieniu. W celu sprawdzenia stanu włosów, można również przeczesać je palcami. Jeżeli między nimi znajdzie się znaczna ilość, to należy podjąć odpowiednie kroki, aby zahamować łysienie. Warto dowiedzieć się,dlaczego wypadają włosy, bo dzięki temu można usunąć przyczynę, np. wyrównać poziom hormonów w organizmie. Natomiast pomocne we wzmacnianiu i przyspieszaniu porostu włosów są domowe zabiegi.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.

Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.

Domowe sposoby na wypadanie włosów i zabiegi

Domowe sposoby na wypadanie włosów mogą pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Popularnym są płukanki z pokrzywy, które należy przygotować z suszonych liści tej rośliny. W tym celu 3 stołowe łyżki, należy zalać 1 l wrzątku i odstawić do przestygnięcia. Takim naparem należy spłukać włosy tuż po umyciu i pozostawić do wyschnięcia. Warto zastosować również zioła na włosy w formie płukanek: skrzyp polny, korzeń łopianu, rozmaryn, liście i kora brzozy, korzeń żeń-szenia, kozieradka, tymianek oraz czarna rzepa.

Doskonale sprawdza się kuracja z jaj, będących źródłem witamin i minerałów wzmacniających włosy. W tym celu należy wymieszać jajo kurze i nałożyć je na włosy. Po 30 minutach, włosy można normalnie umyć szamponem

Natomiast warto stosować sposoby na wypadanie włosów, które mają na celu ich odżywienie od środka. Do popularnych należy picie drożdży. W tym celu łyżeczkę drożdży należy rozpuścić w szklance wody i powoli wypić. Warto stosować również witaminy na włosy: A, C, E, D z grupy B, a także cynk i selen. To kluczowe witaminy i pierwiastki, które wpływają na sprężystość, wzrost oraz zdrową strukturę włosów. Dlatego osoby, których dieta jest uboga w warzywa i owoce, powinny stosować tabletki na włosy z tymi składnikami, aby zapobiegać niedoborom. Natomiast do popularnych zabiegów należy mezoterapia igłowa, podczas której za pomocą cienkich igieł zostają wprowadzone do skóry głowy substancje odżywcze, wzmacniające włosy. Kolejną metodą jest infuzja tlenowa, za pomocą której skóra głowy i cebulki zostają dotlenione. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze i sprężyste. Co na wypadanie włosów może jeszcze pomóc?

Dlaczego wypadają włosy?

Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.

Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.

Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.

Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.

Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Czytaj dalej...

zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki.

Czytaj dalej...

Kosmetyki i metody pielęgnacji włosów Niewłaściwe używanie kosmetyków do włosów lub agresywne metody stylizacji i pielęgnacji włosów mogą prowadzić do uszkodzeń i osłabienia włosów, co wpływa na ich twardość.

Czytaj dalej...