Dlaczego blizna swędzi - Przyczyny i Sposoby Leczenia

Pielęgnacja blizny po cesarce - co na bliznę po cc?

Do procesu gojenia się rany należy podejść indywidualnie. Lekarze i specjaliści dzielą proces gojenia na 4 fazy, a całość procesu może trwać nawet do roku czasu:

  • faza wysiękowa - trwa zwykle 4-7 dni, charakteryzuje się obrzękiem i wypływającą cieczą, której kolor, ilość i zapach należy monitorować. Wysięk to wspomaga proces gojenia się rany.
  • faza oczyszczania - wysięk ustępuje, rana jest oczyszczana z drobnoustrojów.
  • faza naprawcza - w tej fazie zachodzi właściwe gojenie się tkanek i trwa ona od 4-6 tygodni. W tej fazie następuje produkcja fibroblastów (komórek skóry). W tej fazie zaczyna się wytwarzać nowy naskórek.
  • faza przebudowy - ostatnia z faz, która może trwać od 3 tygodni nawet do kilku lat. Jest procesem indywidualnym, który zależy od uwarunkowań genetycznych jak i samego rodzaju rany. W miejscu uszkodzenia tworzy się nowa skóra i może pojawić się blizna.

Blizny - najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi, jakich udzieliła dermatolog lek. Barbara Dziewulska w Grupie LUX MED.

Jak długo blizna jest czerwona? Kiedy blizna blednie?

Blizna powstaje w miejscu ubytku skóry sięgającym poniżej warstwy rozrodczej naskórka, stąd wypełnienie ubytku następuje przez tkankę łączną komórki oraz włókna. Gdy w pobliżu jest nerw, może występować bolesność blizny. Początkowo blizna może być intensywnie czerwona, a następnie przechodzi przez różne etapy gojenia, co zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Czas, jaki potrzebny jest do zmiany koloru blizny na jasny, zależy od wielu czynników, takich jak:

  • rodzaj blizny,
  • genetyka danej osoby,
  • skuteczność procesu gojenia.

Ostateczny wygląd blizny może się stabilizować po około roku.

Dlaczego blizny swędzą?

Swędzenie blizn jest zazwyczaj związane z procesem gojenia i odbudowy kolagenu. To naturalna reakcja organizmu na uszkodzenie skóry. W przypadku intensywnego swędzenia lub trwającego długo warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na reakcję alergiczną, infekcję lub inne problemy z procesem gojenia.

Czy można zrobić tatuaż na bliźnie?

Wykonywanie tatuażu na bliźnie jest możliwe, jednak zaleca się poczekanie, aż blizna całkowicie się zagoi. Przed decyzją o tatuażu warto skonsultować się zarówno z dermatologiem, który oceni stan skóry, jak i z tatuażystą, który może doradzić, czy skóra jest odpowiednio zagojona i gotowa na tatuaż. W niektórych przypadkach konieczne może być odczekanie kilku miesięcy lub nawet roku.

Czy blizny można opalać?

Opalanie blizn może prowadzić do trudniejszego procesu gojenia, a także zwiększyć ryzyko przebarwień skóry. Zaleca się ostrożność, szczególnie na początkowym etapie, gdy blizna jest jeszcze czerwona. Stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych na obszarze blizny pomoże zminimalizować ryzyko niepożądanych efektów.

Dlaczego rany swędzą?

Każdemu z nas zdarzyło się skaleczyć lub zranić ostrym przedmiotem. Ciągłość skóry zostaje nagle przerwana, a w miejscu urazu pojawia się krwawienie i zaczerwienienie. Często towarzyszy temu również ból, a przynajmniej dyskomfort. Rany cięte, płatowe, rąbane, kłute i szarpane – wszystkie one zachowują się w tym kontekście podobnie. Podobne jest również to, co się dzieje wtedy, gdy uszkodzenie zaczyna się goić. Pojawia się swędzenie.

Dlaczego rany swędzą? To bardzo ciekawe. Okazuje się, że „praca” skóry nad wygojeniem się pobudza do pracy nerwy. Te z kolei dają do mózgu sygnał, który jest odbierany właśnie jako swędzenie! Uczucie to jest więc bezpośrednim skutkiem procesów leczniczych, które odbywają się w uszkodzonym fragmencie skóry. Ale to nie wszystko. Rana swędzi również dlatego, że w odpowiedzi na uraz wytwarza się w niej histamina. Jej zadaniem jest kompleksowe wspomaganie odnowy komórek. Ale, co ciekawe, może wywoływać reakcje zbliżone do reakcji alergicznych, wśród których najbardziej charakterystyczne jest właśnie swędzenie.

Swędzi również strupek, który pojawia się na ranie wskutek gojenia. Tak powstaje nowa skóra, która jest efektem rozszerzania się włókien kolagenowych. Można więc śmiało powiedzieć, że rana swędzi dlatego, że się goi!

Co ciekawe, swędzenie może być też reakcją układu nerwowego. Nadmierny stres – być może związany właśnie z kontuzją czy uszkodzeniem ciała – może wywołać uczucie swędzenia skóry. Wtedy jednak najczęściej świąd jest znacznie rozleglejszy.

Blizna po cesarskim cięciu

Myśli każdej przyszłej mamy krążą wokół urodzenia zdrowego Maluszka. Emocje po porodzie opadają i wtedy kobiety zaczynają dostrzegać zmiany, które powstały w wyniku cesarskiego cięcia. Główne uczucia towarzyszące młodym mamom to strach, co je czeka po ściągnięciu opatrunku, innym zaś towarzyszy wstyd, że ich brzuch nie wygląda już tak estetycznie jak przed porodem. Mamy! Nie martwcie się! Istnieją sposoby na rehabilitację blizny po cesarskim cięciu, które w łatwy sposób zminimalizują jej kolor i widoczność. Odpowiednia pielęgnacja blizny pozwoli Ci znowu cieszyć się wspaniałym wyglądem. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Wielkość blizny i jej rozmieszczenie zależy w głównej mierze od rodzaju cięcia. Rozróżniamy cięcia majtkowe, klasyczne (przez środek brzucha) i pochwowe.

Wraz z rozwojem medycyny blizny pooperacyjne, również te po cesarskim cięciu, są znacznie mniejsze. Blizna po CC jest blizną o podłużnym kształcie, przypominającą półksiężyc. Blizny są zwykle zaczerwienione, mogą być płaskie bądź delikatnie wypukłe.
Blizna po cesarskim cięciu ma zwykle grubość ok. 3,5 mm, gdyż ma to zapobiec ewentualnemu rozejściu się blizny. Najczęściej wykonywanym cięciem jest cięcie tuż nad wzgórkiem łonowym (cięcie majtkowe), przez co bliznę łatwo możemy zakryć bielizną i staje się ona niewidoczna. Długość takiego cięcia to zwykle od 10 do 15 cm.

Pamiętaj, że higiena blizny pooperacyjnej jest bardzo ważnym elementem. W pierwszej dobie po cesarskim cięciu rana osłonięta jest opatrunkiem, której nie powinno się moczyć. Pozwoli to zasklepić się ranie. Natomiast, po zdjęciu opatrunku, potem szwów, zadbaj by rana i jej okolice były czyste, zapobiegniesz ewentualnemu zakażeniu rany. Dostępne preparaty aseptyczne np. płyny lub spraye antybakteryjne Ci w tym pomogą.

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Jednak kiedy wypadanie zamienia się w łysienie lub pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy łupież, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, łojotok, stany zapalne konieczna staje się wizyta u specjalisty, dermatologa lub trychologa.

Czytaj dalej...

zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki.

Czytaj dalej...

Powodem zaburzeń hormonalnych może być zachwiana homeostaza organizmu, wynikająca z nieprawidłowego funkcjonowania tego gruczołu, ale też efekt fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie na przykład pod wpływem menopauzy.

Czytaj dalej...