Dlaczego Matka Boska ma blizny na twarzy?

Rodzaje blizn

Jak można zauważyć, blizny mogą mieć różne pochodzenie, a co za tym idzie, różnić się wyglądem czy procesem gojenia. Dlatego też, by wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, warto dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia:

  • blizny zwykłe – niewielkie ślady po zadrapaniach, przyjmujące postać jasnych zabliźnień. W pierwszym etapie mogą być twardsze niż niezmieniona skóra i powodować swędzenie. Z czasem ulegają zmiękczeniu i rozjaśnieniu i stają się mniej widoczne (np. blizna na twarzy po zadrapaniu czy blizna na brodzie)
  • blizny przerostowe – powstają w momencie zaburzonego procesu gojenia się rany. Blizny przerostowe są wyraźnie odgraniczone, nieregularne i wyniesione ponad powierzchnię zdrowej skóry. Co więcej, mogą ulegać zgrubieniu i stawać się nieelastyczne,
  • blizny atroficzne (zanikowe) – przyjmują postać niewielkiego zagłębienia na powierzchni skóry. Mają nieregularny kształt, ale ich granice są wyraźnie zaznaczone. Charakterystyczne wgłębienie spowodowane jest najczęściej utratą struktur podtrzymujących naskórek, w tym tkanki tłuszczowej czy mięśni. Ich kolor jest znacznie jaśniejszy od niezmienionej skóry (np. blizny po ospie na twarzy, blizna po trądziku),
  • bliznowce (keloidy) – powstają po zagojeniu się rany. Mogą wystąpić w przypadku osób, których organizm wykazuje predyspozycje do nadprodukcji kolagenu. Bliznowce wykazują tendencje do rozrastania się,
  • blizny pooperacyjne – powstają w wyniku przecięcia skóry skalpelem. Najczęstszym rodzajem blizny pooperacyjnej jest blizna po cięciu cesarskim,
  • blizny pourazowe – powstają w wyniku różnorakich urazów. Przykładem może być blizna po oparzeniu, ugryzieniu zwierzęcia, czy poważnym skaleczeniu.

Jak można zauważyć, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie skąd biorą się blizny, gdyż przyczyny ich występowania są złożone i mogą mieć różne źródło. Innym przykładem często występujących blizn są rozstępy, blizny po strupach czy blizna po szwach na twarzy. Co ciekawe do blizn zaliczamy również bliznę pępowinową powszechnie nazywaną pępkiem.

Jak się pozbyć blizn na twarzy?

Blizny na twarzy, powstałe po szwach i trądziku to ubytki sięgające do poziomu skóry właściwej i do jej dalszych warstw. Z reguły to niechciane pamiątki na twarzy. Łagodne uszkodzenia zwykle znikają, jednak niektóre są trudniejsze do usunięcia. Jakie podjąć działania, aby skutecznie pozbyć się tych nieestetycznych zmian?

  • Blizny na twarzy po szwach i trądziku odbierają pewność siebie i często są powodem do zmartwień. Warto zająć się ich redukowaniem. Medycyna posiada wiele sposobów przeznaczonych dla osób borykających się z tym problemem.
  • Skuteczne metody walki z bliznami pobudzają skórę do regeneracji. Do takich zabiegów należy laseroterapia, mezoterapia mikroigłowa, karboksyterapia lub wypełnianie ubytków kwasem hialuronowym. Warto zasięgnąć rady specjalisty i wybrać najlepszy zabieg dla siebie.
  • Sposoby usuwania blizn na twarzy można wspierać domowymi sposobami. Systematyczne stosowanie takich metod stopniowo redukuje zmiany, regeneruje skórę i przyspiesza proces gojenia.

Jak pielęgnować blizny u dziecka?

Skóra dzieci, w szczególności najmłodszych, jest niezwykle podatna na wpływ czynników zewnętrznych. Jest znacznie delikatniejsza niż skóra dorosłych, przez co o wiele łatwiej ją uszkodzić. Co więcej, blizna na policzku u dziecka lub na innej części ciała to dość częsty widok, czego przyczyną mogą być częste infekcje. Idealnym przykładem będzie tutaj blizna u dziecka na twarzy po przebytej ospie, bostonce czy w przypadku nastolatków – trądziku młodzieńczym.

Co więcej, dzieci bywają mniej uważne i zachowują mniejszą ostrożność w trakcie zabawy, biegania czy jazdy na rowerze, przez co bardzo często narażone są na strupy i zadrapania czy nawet rozcięcia skóry, które mogą powodować blizny. Dlatego też, aby nie dopuścić do powstawania nieestetycznych przebarwień i widocznych blizn na skórze dziecka, warto zabezpieczyć ją poprzez odpowiednią pielęgnację.


Świetnym wyborem okaże się tutaj Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Fluid SPF50+. Chroni naskórek przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UVA oraz UVB. Jest niezwykle odporny na działanie wody, potu czy piasku. Oprócz tego odżywia i nawilża skórę dziecka.

Obraz Czarnej Madonny na Jasnej Górze

Okoliczności związane z powstaniem cudownego obrazu "Czarnej Madonny" na Jasnej Górze owiane są tajemnicą i rozmaitymi legendami. Wiele z nich jest tak fantastycznych, że od razu można je włożyć między bajki.

Starożytne opowieści podają, że ten wyjątkowy wizerunek, nazywany także "Obrazem Czarnej Madonny", miał swoje pochodzenie w XV wieku. Mówią, że sam św. Łukasz, siedząc przy blacie stołu obok Matki Boskiej, miał dokonać tego malarskiego cudu.

Inne przekazy sugerują, że miejsce powstania obrazu to Wieczernik w Jerozolimie, symbolicznie związany z Ostatnią Wieczerzą. Legendy głoszą, że dzieło to początkowo ukrywane było przed Rzymianami w jaskini, a później, w XII wieku, przewiezione na Ruś.

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Jednak kiedy wypadanie zamienia się w łysienie lub pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy łupież, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, łojotok, stany zapalne konieczna staje się wizyta u specjalisty, dermatologa lub trychologa.

Czytaj dalej...

Z trądzikiem radzą sobie również nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy, znajdujące się w składzie wielu kosmetyków na wypryski - można je bowiem stosować nie tylko na twarz, ale i na pupę, choć ten ostatni czasem powoduje lekkie pieczenie.

Czytaj dalej...

Nawet jeśli wydaje się nam, że nasze dłonie nie są brudne, w kontakcie z innymi przedmiotami przenoszą się na nie ogromne ilości bakterii i drobnoustrojów, które w zetknięciu ze skórą mogą wpływać na jej stan.

Czytaj dalej...