Dlaczego po chemioterapii wypadają włosy?

ZESTAW DELPOS
ZADBAJ O DELIKATNE WŁOSY ODŻYWCZYMI SKŁADNIKAMI KUP TERAZ

Włosy po chemioterapii mogą wciąż być piękne. Wiele osób – szczególnie kobiet – nie akceptuje swojego nowego wyglądu i zastanawia się, kiedy odrastają włosy po chemioterapii. Cały proces ich wypadania jest sytuacją tymczasową, która normuje się w momencie zaprzestania leczenia. W związku z tym, około 1-2 miesięcy po zakończeniu chemioterapii włosy stopniowo odrastają. Bardzo często są wówczas grubsze, silniejsze i ciemniejsze, mogą być także bardziej kręcone niż przed leczeniem.

Aby przyspieszyć porost włosów po zakończeniu leczenia należy unikać ekspozycji delikatnej, jeszcze nieowłosionej skóry głowy na słońce. Włosy po chemioterapii – choć odrastają silne – wymagają szczególnej pielęgnacji. Należy korzystać wyłącznie z naturalnych kosmetyków, mogą być dedykowane osobom po leczeniu onkologicznym

Na szybszy porost włosów wpływa odpowiednia dieta, bogata w kwasy omega, witaminy i minerały. Jej celem jest m.in. poprawa ogólnej odporności, to zaś nierozłącznie wiąże się z kondycją włosów. Metodą pomocniczą mogą być regularne automasaże skóry głowy, które poprawiają jej odżywienie i ukrwienie, co stanowi idealną bazę dla wzrostu włosów. Każda osoba może mieć zdrowe włosy po chemioterapii, musi jednak wykazać się cierpliwością i zrozumieniem.

Bibliografia

1. Brzezińska-Wcisło L., Lis-Święty A., Choroby włosów – co nowego?: Dermatologia –co nowego?, Tom 1, Wydawnictw Cornatis, Wrocław, 2009
2. Weller R., Hunter J., Savin J., Dahl M.: Dermatologia kliniczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2011
3. Szmurło A.: Łupież – zaburzenie skóry głowy, Aesthetica, 2015

Włosy po chemioterapii – pielęgnacja i porady

Utrata owłosienia jako skutek stosowania chemioterapii systemowej dotyczy około 65% pacjentów onkologicznych. Wypadanie włosów spowodowane przyjmowaniem chemioterapii oznacza dla wielu chorych na raka poważne obciążenie i źródło stresu. Według badań, aż 47% pacjentek poddawanych leczeniu onkologicznemu uważa łysienie jako najbardziej traumatyczny aspekt chemioterapii. Efekt ten jest na szczęście z reguły odwracalny. Włosy zaczynają odrastać około 3-6 miesięcy po zakończonej terapii.

Co dzieje się z włosami po chemioterapii?

Istotą działania cytostatyków jest niszczenie komórek szybko się dzielących, dlatego włosy po chemioterapii (a dokładnie meszki włosowe) stają się obok komórek nowotworowych, jedną z głównych ofiar chemicznego leczenia przeciwnowotworowego. Około 85% wszystkich komórek macierzy włosa znajduje się w ciągłej fazie podziału, co normalnie prowadzi do wzrostu włosów o około 1/3 mm na dobę. Cytostatyki, włączając się w ten cykl, rozpoczynają około dwóch do czterech tygodni później mniej lub bardziej nasilone odpadanie włosów od cebulek.

Włosy po chemioterapii mogą wypadać stopniowo lub masowo. Uszkodzone przez chemię włosy stają się cienkie, suche i ułamują się tuż przy skórze głowy. Przy niskodawkowej chemioterapii wypadanie włosów może przebiegać wolniej lub może być słabiej nasilone. Utrata owłosienia może dotyczyć nie tylko głowy, ale również zarostu na twarzy, owłosienia kończyn, pach oraz włosów łonowych.

Efekt ten jest na szczęście z reguły odwracalny. Włosy zaczynają odrastać 1-2 miesiące po zakończeniu terapii. Zazwyczaj po odrośnięciu włosy mają ciemniejszą barwę, są silniejsze, grubsze i bardziej kręcone niż przed rozpoczęciem chemioterapii.

Pielęgnacja włosów po chemioterapii

Włosy to nie tylko ozdoba naszej głowy, lecz także element, który odzwierciedla tożsamość i stan zdrowia. Dlatego też, podczas ich utraty na skutek chemioterapii podejmujemy także emocjonalne i psychologiczne wyzwanie. Na szczęście po okresie intensywnego leczenia i walki z chorobą, nadchodzi moment, kiedy życie zaczyna wracać do normy, a my pragniemy przywrócić swoje włosy i poczucie pewności siebie. Pielęgnacja włosów po chemioterapii to proces, który nie tylko przywraca tożsamość wizualną, ale także symbolizuje siłę i determinację, przejawiającą się w walce z chorobą. To historia o odrodzeniu, w której włosy odgrywają istotną rolę.

W poniższym artykule przyjrzymy się głębiej temu trudnemu, ale pełnemu nadziei procesowi. Dowiemy się, jakie wyzwania stawia przed nami utrata włosów w wyniku chemioterapii, jakie korzyści niesie ze sobą ich pielęgnacja, oraz jakie kroki możesz podjąć, aby włosy odrosły silniejsze, zdrowsze i piękniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Jednak kiedy wypadanie zamienia się w łysienie lub pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy łupież, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, łojotok, stany zapalne konieczna staje się wizyta u specjalisty, dermatologa lub trychologa.

Czytaj dalej...

zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki.

Czytaj dalej...

Powodem zaburzeń hormonalnych może być zachwiana homeostaza organizmu, wynikająca z nieprawidłowego funkcjonowania tego gruczołu, ale też efekt fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie na przykład pod wpływem menopauzy.

Czytaj dalej...