Dlaczego pryszcze swędzą - Tajemnice Skóry i jej Reakcji
Swędzące stopy: zapobieganie
Dobre nawyki pielęgnacyjne mogą pomóc zmniejszyć swędzenie stóp i zapobiec niektórym przyczynom, w tym infekcjom takim jak grzybica. Obejmuje to zawsze noszenie wodoodpornych butów, takich jak klapki, we wspólnych prysznicach lub w łazienkach na siłowni.
Inne środki zaradcze:
- powstrzymaj się od zakładania butów i skarpet do całkowitego wyschnięcia stóp
- regularnie myj stopy łagodnym mydłem, zwracając szczególną uwagę na okolice między palcami i nałóż krem nawilżający po zakończeniu kąpieli
- noś bawełniane lub wełniane skarpetki
- noś buty, które zapewniają dobrą wentylację, na przykład te z siateczkowymi otworami.
Jeśli regularnie występują epizody stopy atlety, może być konieczne nałożenie proszku przeciwgrzybiczego na stopy przed założeniem skarpet lub butów.
Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj
Zapalenie skóry a swędzenie i pieczenie stóp
Pieczenie i swędzenie skóry na stopach może wywołać również stan zapalny skóry. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi u alergików. Ulgę mogą przynieść dermokosmetyki, ale też specjalne maści, które zwalczają grzyby.
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli swędzenie stóp nie ustanie dzięki samoleczeniu lub jeśli objawy nasilą się z czasem.
Twój lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z uwzględnieniem historii chorób, a następnie wykona badanie fizykalne, aby zdiagnozować przyczyny swędzenia stóp. Pytania, które może zadać lekarz, to:
- Czy ostatnio zacząłeś przyjmować nowe leki?
- Czy byłeś narażony na potencjalne czynniki drażniące?
- Czy cierpisz na jakieś chroniczne schorzenia, takie jak cukrzyca lub egzema?
- Czy któryś z członków rodziny, przyjaciół lub (jeśli trenujesz) kolegów z drużyny doświadczył ostatnio jakichkolwiek problemów związanych ze skórą?
W razie potrzeby lekarz może zlecić badania, takie jak biopsja czy badania krwi. Niektóre badania mogą też polegać na sprawdzeniu obszarów na skórze pod kątem obecności drobnoustrojów, takich jak grzyby.
Swędzące krostki pod pachami
Swędzące krostki pod pachami stanowić mogą objaw łuszczycy odwróconej (psoriasis inversa), a rozpoznanie takie uprawdopodabnia jednoczesne występowanie podobnych symptomów w innych miejscach ciała, takich jak: pachwiny, zgięcia łokciowe i kolanowe oraz wszelkiego rodzaju fałdy skórne.
W odróżnieniu od łuszczycy pospolitej, w tym przypadku wykwity są silnie zaczerwienione, a na ich powierzchni z rzadka tylko pojawiają się srebrne łuski złuszczonego naskórka. Skóra pod pachami i w innych objętych chorobą miejscach jest skłonna do podrażnień, a krostki i grudki z łatwością pękają.
Pacjenci uskarżają się w związku z tym na dojmujący ból oraz świąd. Łuszczyca odwrócona jest chorobą zapalną, występującą na podłożu genetycznym i immunologicznym, w przebiegu której dochodzi do wzmożonej keratynizacji naskórka oraz nasilonej produkcji cytokin zapalnych.
Dodatkowymi czynnikami ryzyka (środowiskowymi), sprzyjającymi jej rozwojowi, są:
- otyła budowa ciała i związane z tym przegrzewanie, zawilgocenie i ocieranie się skóry w zagłębieniach fałdów,
- obniżona odporność, zły ogólny stan zdrowia, występowanie innych chorób przewlekłych,
- niewłaściwa dieta (tłuszcze nasycone, cukry proste) oraz używki (papierosy, alkohol),
- stres, zmęczenie, depresja, zaburzenia nerwicowo-lękowe.