Dlaczego przed okresem pojawiają się pryszcze?
Czy da się opanować trądziki przed okresem?
Oczywiście z faktem, że jesteś kobietą i przechodzisz menstruację raczej nic nie zrobisz. Jednak aby ograniczyć wypryski możesz wspomagać skórę i traktować ją zgodnie z jej potrzebami.
Produkty punktowe do stosowania na wypryski są bogate w składniki kwasowe, antybakteryjne, wysuszające. Pamiętaj jednak, że podstawą dobrej pielęgnacji jest balans. Działanie drażniące zawsze musi zostać uzupełnione działaniem regenerującym.
Jeżeli najczęściej pojawiają się u Ciebie zmiany z biała treścią, które bardzo proszą się o wyciśnięcie to produkty punktowe zdadzą tutaj egzamin. Oczywiście nie polecam wyciskania zmian ze względu na możliwość powstania blizny i utrudnione gojenie.
Jeżeli jednak pojawiła się u Ciebie podskórna, boląca gula po prostu daj jej spokój. Te zmiany, jeżeli mają zapewnione odpowiednie warunki najczęściej po prostu się goją bez uwalniania żadnej treści. W tym czasie zadbaj o odpowiednią podaż zdrowych tłuszczy np. oleju z wiesiołka, stosuj ochronę przeciwsłoneczną i dbaj o płaszcz hydrolipidowy.
Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć
Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.
Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.
Podsumowanie całego tematu o trądziku przed miesiączką
Zmiany stężeń hormonów to fizjologia. Można uznać za naturalne pojawianie się niedoskonałości przed miesiączką. Ważne aby zadbać o inne aspekty, takie jak pielęgnacja, zdrowe, racjonalne odżywianie, mikrobiom jelitowy, sen i regenerację oraz relaks. Są to bardzo ważne dla organizmu kwestie, które zdecydowanie zbyt często są lekceważone. Dbanie o nie, nie sprawi, że przed miesiączką na pewno nie wyskoczy Ci pryszcz, ale może ograniczyć pojawianie się niedoskonałości i skrócić czas ich gojenia.
Wypryski przedmiesiączkowe możesz traktować jak coś normalnego. Jeżeli jednak zmiany bardzo trudno się goją, a trądzik występuje cały czas to znak aby zacząć szukać przyczyny. Zmian okołomiesiączkowe mogą przerodzić się w postać utrwaloną trądziku. Może to być spowodowane występującym w organizmie stanem zapalnym wywołanym np. przez nadmiar tkanki tłuszczowej lub dietę prozapalną. A taki stan zapalny stymuluje produkcję sebum.
Pryszcze - leczenie
Stosuje się różne metody w zależności od nasilenia i rodzaju trądziku. Terapia jest zwykle długotrwała. Przy łagodnym przebiegu wystarcza stosowanie miejscowych preparatów zawierających retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki (erytromycyna i klindamycyna), kwas azelainowy. W średnio- lub bardzo nasilonym trądziku grudkowo-krostkowym stosuje się doustnie antybiotyki najczęściej z grupy tetracyklin. W cięższych postaciach trądziku, przy przewlekłym przebiegu choroby oraz oporności na inne formy leczenia stosuje się pochodne witaminy A, która działa na łojotok, nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych oraz odczyn zapalny. Uwaga! W związku z działaniem uszkadzającym płód konieczne jest bezwzględne unikanie ciąży przez cały czas trwania leczenia witaminą A oraz po jego zakończeniu.
Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.
