Dlaczego Shih Tzu tracą sierść?
Psy z włosami – co je wyróżnia?
Sierść obficie linieje w okresie wiosennym i jesiennym – to właśnie wtedy czworonogi zmieniają ją na nową, co wiąże się z dopasowaniem do warunków pogodowych. Ten typ okrywy ma wiele zalet – świetnie chroni przed czynnikami atmosferycznymi, a poza tym nie wymaga strzyżenia.
Pies z włosami natomiast potrzebuje codziennego czesania. W innym przypadku mogą powstać u niego kołtuny. Co kilka miesięcy trzeba podcinać włosy, a zimą większość zwierzaków potrzebuje ubranka. Pies pozbawiony typowej, dwuwarstwowej sierści nie ma bowiem podszerstka lub ma go bardzo mało, a to właśnie on chroni przed zimnem. Małe rasy psów z włosami będą więc potrzebowały bluz i kurtek w garderobie.
Psy z włosem można obcinać samodzielnie, jednak pamiętaj, że wymaga to nieco wprawy. Być może warto skorzystać z pomocy psiego fryzjera, jeśli nie masz odpowiednich narzędzi i umiejętności. Profesjonalny groomer obetnie zwierzę w taki sposób, żeby fryzura pasowała do rasy i była zgodna z Twoimi oczekiwaniami. Zwróć uwagę na to, żeby nie ścinać włosów zbyt krótko na zimę, a latem nie odsłaniać w pełni brzucha zwierzęcia, bo może to grozić poparzeniem, jeśli czworonóg dotknąłby tą częścią ciała asfaltu.
Pies z włosami – dla kogo będzie najlepszym towarzyszem?
Zastanawiając się nad wyborem psa, weź pod uwagę nie tylko to, czy ma dwuwarstwową sierść, czy włosy, lecz także, a może przede wszystkim charakter rasy. Zwierzak powinien być dopasowany do Twojego stylu życia. Zastanów się więc, jak spędzasz wolny czas. Czy psiak ma Ci towarzyszyć w aktywnościach na dworze, czy chcesz, żeby w weekendy leżał z Tobą na kanapie? Weź też pod uwagę, czy mieszkasz w domu, czy mieszkaniu – niektóre rasy potrzebują ogrodu. Jeśli masz dzieci, sprawdź, jakie rasa ma do nich podejście. Czy potrafi zachować cierpliwość względem najmłodszych?
Małe czy duże psy z włosami mogą okazać się lepszym rozwiązaniem dla alergików. Pamiętaj jednak, że wbrew powszechnej opinii nie jest tak, że taki zwierzak będzie idealny dla każdego alergika. Uczula przecież nie wyłącznie sierść, ale też ślina. Ważne jest jednak, że psy, które mają włosy, nie zostawiają ich wszędzie. Dzięki temu łatwiej utrzymać w domu porządek, a to ważne dla osób cierpiących na alergię.
Wybierając rasę psa dla alergika, nie kieruj się tylko opiniami w Internecie. Nawet jeśli hodowca zarzeka się, że pies nie uczula, musisz samodzielnie to sprawdzić. Każda alergia jest inna. Przed zakupem czy adopcją psa umów się na kilka wizyt, by po pierwsze sprawdzić swoją reakcję na włos psa, a po drugie poznać pupila. Im lepiej poznasz przyszłego domownika, tym jego wychowanie będzie prostsze. Pamiętaj, aby wypytać hodowcę o szczegóły i potrzeby psa. Wybieraj mądrze, czyli nie pod kolor, a pod tryb Twojego życia.
Niezależnie od tego, na którą z ras się zdecydujesz, potrzebujesz produktów, które ułatwią Ci pielęgnację pięknych włosów. Dzięki odpowiednim kosmetykom będą łatwiejsze do rozczesania oraz błyszczące. Zapomnisz więc o problemie z kołtunami. Możesz zdecydować się na zestaw zawierający szampon i odżywkę, na przykład Over Zoo dla psów o białej sierści. To produkt, który doskonale sprawdzi się dla maltańczyków. Utrzymuje naturalne pH skóry, dzięki czemu nie dochodzi do jej wysuszenia, a dodatkowo zawiera proteiny wełny kaszmirskiej ułatwiające rozczesywanie. Produkt zawiera ekstrakt z cytryny, który pozwala usunąć przebarwienia z włosów.
Objawy utraty włosów u psa
Objawy utraty włosów mogą obejmować sierść kruchą łamliwą lub suchą w dotyku, utratę większej ilości włosa niż normalnie i miejsca bez sierści, które mogą być okrągłe lub nieregularne. Do utraty włosów może też dochodzić w określonym miejscu lub na całym ciele.
Bardzo częstą przyczyną utraty włosów u psów jest zakażenie pasożytami, takimi jak roztocza, wszy lub pchły. Zwłaszcza gdy pies traci włosy na szyi i ogonie, bardzo prawdopodobne jest, że przyczyną jest obecność pcheł. Te niewielkie pasożyty mogą łatwo zakazić psa i powodować podrażnienie skórę, prowadzi to do intensywnego świądu lub drapania, co z kolei powoduje utratę włosów.
Każde schorzenie skóry psa, w tym wyprysk lub łupież, może ostatecznie doprowadzić do utraty włosów. Jeśli pies czuje dyskomfort lub stan jego skóry powoduje u niego zaniepokojenie, próbuje je złagodzić drapaniem i lizaniem. Z czasem może to prowadzić do utraty włosów, ponieważ partie skóry zostają osłabione, a sierść wyrwana.
Utrata włosów u psa może wystąpić w konsekwencji niedoborów składników pokarmowych koniecznych do rozwoju zdrowej skóry i sierści. Do prawidłowej syntezy keratyny stanowiącej podstawowy składnik włosa niezbędna jest siarka. Jej brak powoduje spowolnienie wzrostu włosa, który może być łamliwy, a ostatecznie utratę włosów. Biotyna jest kolejnym podstawowym składnikiem koniecznym dla zdrowia skóry i włosa — chroni przed jego utratą.
Utrata włosów przez psa może być także objawem bardziej złożonego problemu. Guzy jajników lub jąder, szczególnie u starszych psów, mogą powodować miejscową utratę włosów — guz wydziela hormony, które zaburzają naturalny cykl płciowy i wzrost zdrowych włosów.
Włosy wypadają garściami? Zobacz, dlaczego i co wtedy zrobić
Sprawdź, co zrobić, gdy włosy zaczynają wypadać garściami.
Tekst Emilia Moskal
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Recenzja Ilona Krzak
Zweryfikowane przez eksperta
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Redakcja Bartłomiej Turczyński
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Fact-checking Nina Wawryszuk
Nina Wawryszuk specjalizuje się w suplementacji sportowej, treningu siłowym i psychosomatyce. Na co dzień, oprócz pisania artykułów dla Natu.Care, jako trenerka personalna pomaga sportowcom poprawić ich wyniki poprzez trening, dietę i suplementację.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Dlaczego możesz nam zaufać
