Dlaczego włosy na nogach rosną tak szybko?
Skąd się bierze nadmierne owłosienie?
Nadmierne owłosienie, czyli inaczej hirsutyzm, dotyka wiele kobiet. Problem ten może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. Sygnałem alarmowym powinny być włosy pojawiające się w dużej ilości na twarzy, po wewnętrznej stronie ud, na piersiach, czy w okolicy pleców. Do przyczyn nadmiernego owłosienia zalicza się również choroby takie jak: zespół policystycznych jajników, przerost kory nadnerczy, czy endometriozę. Tego typu objawy to również skutek uboczny przyjmowania leków na nadciśnienie. Zanim zaczniemy myśleć o wizycie w salonie kosmetycznym, lub o domowych sposobach walki z owłosieniem, warto wybrać się na wizytę do lekarza, który zleci podstawowe badania i postawi diagnozę. Warto mieć również świadomość tego, że nadmierny porost włosów może być też dziedziczny.
Istnieje kilka sposobów na osłabianie włosów na nogach, które możesz wykonać w domowym zaciszu. Ich zadaniem jest osłabienie cebulek włosów. Poniżej przedstawiamy 3 sprawdzone metody depilacji:
- maseczka z jajek – jajka pomagają pozbyć się zbędnego owłosienia z nóg, ale również z okolic bikini czy twarzy. Jeśli zastanawiasz się, jak osłabić włosy na nogach przy pomocy jajek, to w tym przypadku pomocna może okazać się specjalna maseczka wykonana z białek kilku jaj, cukru oraz mąki, której celem jest zagęszczenie masy. Przygotowanie maseczki jest niezwykle proste i można przygotować ją ze składników, które znajdują się pod ręką. Masę należy wetrzeć delikatnie w skórę i pozostawić na kilka minut. Taka mieszanka skutecznie osłabia cebulki włosów, dzięki czemu golenie daje dużo lepsze efekty.
- pasta z kurkumy – do jej wykonania wystarczy przygotować: 3 łyżki stołowe kurkumy, szklankę mleka, śmietany i ciepłej wody, a całość zagęścić mąką z ciecierzycy. Tak przygotowaną masę należy nałożyć na oczyszczoną skórę nóg, a następnie odczekać około 30 minut. Po zastygnięciu całość ściągnąć za pomocą plastikowej szpatułki. W paście powinny znajdować się częściowo rozpuszczone włosy.
- pasta z soczewicy i ziemniaków – dzięki swoim właściwościom ziemniaki potrafią osłabić włoski i sprawić, że są one mniej widoczne na skórze. W jaki sposób samodzielnie stworzyć taką miksturę? To prostsze niż mogłoby się wydawać! Wystarczy namoczyć garść soczewicy i wymieszać ją z dwoma obranymi i posiekanymi ziemniakami. Dodać do niej jeszcze łyżeczkę miodu oraz sok z połowy cytryny. Pasta powinna zostać na skórze na minimum 15 minut, tak aby enzymy ziemniaków i kwasy cytrynowe miały czas na osłabienie struktury włosa.
Depilacja – jak szybko rosną włosy po goleniu?
O szybkości odrostu włosa po depilacji zależy kilka czynników. Przede wszystkim, w jaki sposób zostały one usunięte. Jeżeli zdecydowałaś się na użycie tradycyjnej maszynki, musisz liczyć się z tym, że już za dzień lub dwa będziesz musiała powtórzyć cały proces. Trochę skuteczniejszy może okazać się krem do golenia, dzięki któremu efekt gładkich nóg może utrzymywać się nawet około pięciu dni. Elektryczny depilator to jedna z metod, która na dłużej usuwa zbędne włoski. Golenie jest czasochłonne, ale pozbywa się włosków nawet na cztery tygodnie. Depilacja laserowa oraz IPL sprawi, że trwale pozbędziesz się owłosienia – po serii zabiegów wystarczy raz do roku przeprowadzić zabieg podtrzymujący rezultaty.
Co zrobić, żeby włosy szybko rosły? Po czym włosy rosną jak szalone?
Z wiekiem ludzki organizm działa coraz wolniej, co oznacza, że spada poziom hormonów, a przemiana materii jest coraz wolniejsza. To powody, dla których włosy nie rosną tak intensywnie, jak w młodym wieku. Faza wzrostu włosa jest znacznie krótsza, a dodatkowo pojedynczy włos ma mniejszą średnicę. Gdy wchodzimy w czas menopauzy, ale również nieraz wcześniej, ogólny stan włosów się pogarsza, ponieważ zmniejsza się poziom estrogenów, co przekłada się na to, że pasam stają się cieńsze i rzadsze. Na sam proces starzenia się organizmu nie mamy wpływu – on się po prostu wydarzy, jednak mamy możliwość opóźnienia poszczególnych zmian, dzięki dobrej pielęgnacji i diecie. Na pewno na pogorszenie kondycji włosów wpływają różne zabiegi chemiczne, jakim poddajmy swoją czuprynę – rozjaśnianie, częste korzystanie z prostownicy. Wpływ na wygląd włosów ma również dieta – ta bardzo rygorystyczna i eliminacyjna może doprowadzić do osłabienia cebulek włosów, które nie będą dostawały odpowiedniej ilości składników odżywczych.
Czy wiesz, że…
po włosie można poznać człowieka, a w szczególności po tym, co znajduje się wewnątrz włosa. To ono opowie nam historię człowieka. Przebadanie włosa o długości 6 cm daje nam odpowiedź, jak żyliśmy przez ostatnie pół roku. Jak to możliwe? Skład chemiczny włosa zmienia się pod wpływem wielu czynników, a same włosy są bardzo czułe na wszelkie zawirowania w naszym organizmie. Z włosów można czytać nawet lepiej niż z fusów, a na pewno pozyskane informacje są faktami, a nie magicznymi sztuczkami. Po analizie składu chemicznego włosa można dowiedzieć się, jakie leki przyjmowaliśmy i czy stosowaliśmy używki.
Ostatnio mówi się również głośno o tym, że włosy będą mogły być wykorzystywane w wykrywaniu chorób. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario dowiedli, że określenie poziomu kortyzolu we włosach może pomóc wyznaczyć ryzyko zawału serca, a eksperci z Australii pracują nad rozwiązaniem, pozwalającym na wczesne wykrycie raka piersi za pomocą badania struktury włosa.
Jak szybko rosną włosy na głowie? Budowa i 3 fazy wzrostu włosa
Na pytanie, jak szybko rosną włosy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ szybkość wzrostu zależy od wielu czynników. Na jedne mamy wpływ, na drugie niestety nie. Tymi ostatnimi są predyspozycje osobnicze, czyli geny, które odziedziczyliśmy po rodzicach. Czynniki, na które mamy wpływ, to przede wszystkim dieta, styl życia oraz pielęgnacja włosów i skóry głowy. O tym, jak dbać o włosy i jakich składników poszukiwać zarówno w kosmetykach, jak i w produktach spożywczych, aby nasze włosy rosły zdrowo, opowiemy w dalszej części artykułu. Zanim jednak przejdziemy do porad, dowiemy się co nieco o budowie włosów i o tym, jak one rosną.
Z jaką prędkością rosną włosy? W miesiącu włosy rosną o około 1 – 1,5 cm. Zdarza się również tak, że jednym kosmyki rosną szybciej, a innym wolniej w 30 dni. Mówi się o tym, że u dorosłych dzienny przyrost włosa to około 0,35 mm. Włosy rosną, ale również naturalnie wypadają. Mniej więcej tracimy codziennie około 50 – 100 włosów. Gdy utrata kosmyków jest większa, warto zwrócić na to uwagę i podjąć odpowiednie środki, w postaci wprowadzenia do pielęgnacji preparatów wspierających porost nowych włosów lub wybrać się na wizytę do trychologa.
Warto wiedzieć, że włosy najszybciej rosną w dzieciństwie i jest to około 0,4 do 0,6 mm dziennie. Eksperci twierdzą również, że w sezonie letnim włosy rosną z większą prędkością, są bardziej gęste i witalne z uwagi na wysokie temperatury i brak okrycia głowy.
Cykl wzrostu włosa i jego budowa
Ludzkie włosy to nic innego jak zrogowaciały naskórek, który powstaje z komórek będących w mieszku włosowym. Należą do nich: keratyna, która jest budulcem włosa bardzo odpornym na uszkodzenia oraz melanina, która odpowiada za kolor włosa.
Zrozumienie cyklu wzrostu włosa będzie istotne przede wszystkim dla osób, które pragną zapuścić długie włosy. Sprawdźmy zatem, jakie fazy rozwojowe włosów posiadamy:

NAJCIEKAWSZE WPISY
- Masaż twarzy Kobido – japoński lifting twarzy (bez skalpela)
- Kamień gua sha – efekty stosowania masażu w 8 krokach
- Co to jest laminowanie włosów? Uzyskaj taflę włosów
- Olejowanie włosów – wszystko o olejowej pielęgnacji
- Kaszka na twarzy: jak się jej pozbyć? (SKUTECZNE SPOSOBY)
- Retinol – jak stosować? 10 pytań i odpowiedzi – nasz poradnik
- Jak szczotkować ciało na sucho? Pobudź swoją skórę do życia
- Metoda OMO – 3 etapy mycia włosów. Czy warto?
- Usuwanie wągrów w domu – jak to zrobić? 4 skuteczne kosmetyki
- Najlepsze szczotki do włosów – zobacz nasze top 5!
Cześć! To my, dziewczyny z drogerii horex.pl 🙂 Specjalnie dla Ciebie testujemy, sprawdzamy, opisujemy i weryfikujemy wszystko, co związane z…
