Dlaczego włosy rosną tylko do pewnej długości?

Genetyczne uwarunkowania długości włosów

Długość włosów jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie. Nasze geny mają wpływ na tempo wzrostu włosów oraz na maksymalną długość, jaką mogą osiągnąć. Każdy z nas ma inny zestaw genów, który określa te parametry.

Włosy mają swoje cykle wzrostu, przejścia w fazę spoczynku i wypadania. Geny decydują o czasie trwania poszczególnych faz cyklu wzrostu włosów, a co za tym idzie, o tym, jak długo włosy będą rosły przed przechodzeniem w fazę spoczynku.

Wpływ genów na długość włosów jest widoczny szczególnie w porównaniu między osobami o długich włosach, a osobami o krótkich włosach w tej samej rodzinie. Często można zauważyć, że długie włosy są cechą genetyczną przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Geny wpływające na tempo wzrostu włosów

Jednym z kluczowych genów wpływających na tempo wzrostu włosów jest gen AR (receptor androgenowy). Gen AR jest odpowiedzialny za normalne funkcjonowanie mieszków włosowych oraz produkcję keratyny – białka, z którego zbudowane są włosy.

Różnice w ekspresji genu AR mogą prowadzić do różnic w tempo wzrostu włosów. Osoby, które mają wysoką ekspresję tego genu, zazwyczaj mają szybszy wzrost włosów niż osoby o niskiej ekspresji tego genu.

Rodzinne wpływy na długość włosów

Jak już wspomniano wcześniej, długość włosów jest często cechą genetyczną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jeśli przyjrzymy się członkom rodziny, często można zauważyć, że mają oni podobną długość włosów.

Osoba Długość włosów
Matka Długie
Ojciec Krótkie
Dziecko Średnie

W powyższym przykładzie dziecko ma średnią długość włosów, co sugeruje, że długość włosów może być dziedziczona w sposób złożony, z udziałem wielu genów.

Podsumowując, długość włosów jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie. Geny wpływają na tempo wzrostu włosów oraz na maksymalną długość, jaką włosy mogą osiągnąć. Długość włosów często jest cechą dziedziczną, która może być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

5 przyczyn, przez które twoje włosy nie rosną. Te błędy powodują też ich wypadanie

Każda próba zapuszczenia włosów kończy się fiaskiem? Twoje pasma wykruszają się na długości i wypadają na potęgę? Za ten stan rzeczy może odpowiadać nieodpowiednia pielęgnacja. Jeśli chcesz zapuścić zdrowe, mocne i gęste włosy, zacznij od wyeliminowania 5 szkodliwych nawyków. Mogą wydawać się niewinne, ale mają decydujący wpływ na tempo rośnięcia włosów.

Włosy rosną średnio 1 centymetr miesięcznie. Łatwo więc policzyć, że startując od długości do ramion, musisz poczekać co najmniej 2-3 lata, aby zamieniły się w spływające kaskadami pasma. Ale nawet tyle czasu może nie wystarczyć, jeśli kosmyki nieustannie wypadają i urywają się na długości. Wtedy zamiast burzy gęstych włosów otrzymujesz słabe, wiotkie pasemka odstające niczym choinka. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy i jak to zmienić? Być może popełniasz kilka z poniższych błędów.

Błąd nr 5: Nie stosujesz kosmetyków z keratyną

Keratyna to białko będące budulcem włosów. Można dostarczać jej pasmom od zewnątrz, w postaci szamponów, odżywek czy masek. Optymalna ilość tego składnika decyduje o zdrowym wyglądzie kosmyków – keratyna potrafi nadać im gładkość, sprężystość i ładny połysk. W przypadku gdy twoje włosy są szorstkie, suche, uszkodzone, związek ten odbuduje ubytki na długości i tym samym zapobiegnie łamaniu się włosów. W procesie zapuszczania, keratyna jest więc niezbędna. Znajdziesz ją na przykład w gamie kosmetyków CHI, Wella SP Luxe Oil czy Schwarzkopf Blondme Restore specjalnie do włosów rozjaśnianych.

Najlepsze odżywki z keratyną odbudowujące zniszczone włosy

Schorzenia owłosionej skóry głowy

Na tempo wzrostu włosów mogą mieć wpływ również schorzenia i choroby owłosionej skóry głowy. Jednym z nich jest na przykład łupież, jedna z najbardziej popularnych keratoz. Szacuje się, że nawet do 50% populacji miało problem z tym schorzeniem skóry głowy. Zmagając się z łupieżem nasza skóra głowy może być atakowana przez grzyby z gatunku Malassezia furfur, które są częstą przyczyną keratoz przebiegających ze stanem zapalnym. Taka osłabiona kondycja skóry głowy wpływa na wypadanie włosów.

Tempo wzrostu włosów jest uzależnione przede wszystkim od stanu naszego zdrowia, ale także od wielu dodatkowych czynników związanych z uwarunkowaniami zewnętrznymi. Aby powalczyć o dobry porost włosów, musimy sprawdzić, na które czynniki mamy wpływ i korzystnie je stymulować. Możemy mobilizować nasze włosy dietą bogatą w substancje odżywcze, regularnymi peelingami skóry głowy oraz przyspieszyć porost włosów stosując na przykład serum zawierającego peptydy biomimetyczne, proteiny czy aminokwasy oraz suplementy diety z proteoglikanami. Wskazane są także domowe, jak i gabinetowe zabiegi poprawiając kondycję skóry głowy i wzmacniające cebulki, które będą sprzyjały porostowi nowych włosów.

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Jednak kiedy wypadanie zamienia się w łysienie lub pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy łupież, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, łojotok, stany zapalne konieczna staje się wizyta u specjalisty, dermatologa lub trychologa.

Czytaj dalej...

zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki.

Czytaj dalej...

Powodem zaburzeń hormonalnych może być zachwiana homeostaza organizmu, wynikająca z nieprawidłowego funkcjonowania tego gruczołu, ale też efekt fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie na przykład pod wpływem menopauzy.

Czytaj dalej...