Domowa depilacja cukrem - Piękno bezboleśnie w zasięgu Twojej ręki

Depilacja cukrowa w domu

Depilacja cukrowa w domu to nic trudnego, o ile przestrzegamy kilku prostych zasad. Za pierwszym razem zabieg może wam zająć trochę więcej czasu, ale z każdym kolejnym powinno iść sprawniej i szybciej. Mamy dwie możliwości usuwania włosków:

  • Depilacja na zimno - ta metoda depilacji jest świetną alternatywą dla osób z kruchymi naczynkami, które nie mogą stosować gorącego wosku. Oderwij kawałek pasty i podgrzej ją suszarką albo umieść porcję w kąpieli wodnej, a gdy trochę zmięknie, zacznij ją ugniatać i rozciągać. Gdy masa zmieni kolor na jasnobeżowy i będzie wystarczająco plastyczna, rozprowadź ją na skórze pod włos. Dociskaj pastę tak, aby pokryła skórę cienką warstwą. Zerwij szybkim ruchem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków.
  • Depilacja na ciepło - podgrzej pastę, a gdy stanie się płynna, rozprowadź drewnianym patyczkiem cienką warstwą na skórze. Przyłóż fizelinowy lub bawełniany pasek i zerwij szybkim, sprawnym ruchem w kierunku wzrostu włosków. Uwaga! Kontroluj temperaturę pasty - jeśli będzie zbyt gorąca podrażnisz albo poparzysz skórę!

Zobacz także: Depilacja czy golenie pach – która metoda jest lepsza?

Jak przygotować się do depilacji cukrowej?

Włoski na depilowanym obszarze powinny mieć minimum 0,5 cm, ale zabieg będzie bardziej efektywny, jeśli włoski będą mierzyć około 1 cm. Niezbędne jest także złuszczenie naskórka. Dokładny peeling ciała pomoże uniknąć nieestetycznie wrastających włosków.

Depilacja pastą cukrową bez pasków

Depilację pastą cukrową możemy wykonać na dwa sposoby: z paskami jak do wosku lub bez. Pierwsza opcja będzie lepsza dla tych z was, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domową depilacją pastą cukrową. Opcja bezpaskowa powiedzie się wtedy, jeśli pasta wyszła dostatecznie gęsta lub gdy korzystamy z gotowej pasty cukrowej.

  1. Na oczyszczoną skórę aplikujemy odrobinę talku. Następnie ciepłą pastę (nie gorącą, pasta ma być elastyczna, ale nie może nas parzyć) aplikujemy w kierunku wzrostu włosów. Pomocne w precyzyjnej aplikacji mogą okazać się specjalne drewniane patyczki. Zanim pasta zastygnie, przykładamy do niej pasek do wosku (możemy użyć także kawałek bawełnianego materiału), a następnie zrywamy go w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
  2. Jeśli mamy pewność, że pasta cukrowa jest odpowiednio gęsta, możemy utworzyć z niej niewielką kulkę, którą zwinnym ruchem rozprowadzimy na skórze, którą chcemy wydepilować. Warstwa pasty powinna być dość gruba, aby zrywanie było prostsze. Po kilku chwilach, gdy pasta ostygnie, zrywamy ją zdecydowanym ruchem w przeciwnym kierunku do wzrostu włosków.

Metody depilacji pastą cukrową

Wyrobioną pastę należy rozciągnąć na fragmencie skóry, aby powstała ok. 3-4 centymetrowa warstwa. Po ułożeniu pasty należy ją od razu energicznie oderwać. Oderwaną pastę można ponownie rozgnieść w dłoniach i ułożyć na innym fragmencie skóry, jest bardzo wydajna. Jedną kulką pasty cukrowej można wydepilować całą łydkę. Zamiast zrywać pastę rękami możemy użyć do tego paska materiału - pasta przyklei się do płótna i odejdzie od skóry równomiernie.

Depilacja pastą cukrową na zimno jest bezpieczną metodą dla osób cierpiących na żylaki i pękające naczynka, reakcje alergiczne i podrażnienia.

Depilacja pastą cukrową na ciepło. Depilację należy zacząć od umieszczenia miseczki z pastą w gorącej kąpieli wodnej. W trakcie, gdy pasta będzie się rozpuszczać, przygotuj sobie cienkie paski z materiału, których będziesz potrzebować do zrywania pasty. Gdy pasta całkowicie się rozpuści upewnij się czy nie jest zbyt gorąca, a następnie nabierz jej niewielką ilość drewnianą lub plastikową szpatułką. Rozprowadź pastę na wybranym fragmencie ciała. Najlepiej smarować pastą małe powierzchnie ciała, wystarczy przeciągnąć szpatułkę z pastą na formę niewielkiego prostokąta. Następnie przyklei pasek materiału, wyprasuj go delikatnie palcami i zerwij energicznym ruchem. Pozostałe resztki pasty również możesz zdjąć paskiem materiału delikatnie go dociskając.

Pasty cukrowe dostępne w sklepach przeważnie umieszczone są w specjalnym aplikatorze w formie rolki. Taki aplikator wraz z pojemniczkiem również ogrzewa się w kąpieli wodnej, ale później łatwiej jest rozprowadzić pastę. Wystarczy przejechać rolką po wybranym fragmencie ciała, w tym czasie pasta sama uwalnia się z pojemnika i nie musisz brudzić rąk klejącą mazią.

Domowa depilacja pastą cukrową DIY

Pasta cukrowa jest powszechnie stosowaną i lubianą metodą depilacji owłosienia na Bliskim Wschodzie, gdzie określą się ją halaweh. Pasta cukrowa to inaczej karmel, gęsta i lepka maź, którą można łatwo przygotować na bazie cukru, wody i soku z cytryny. Pasta z cukru przykleja się włosków i w momencie jej odrywania są one usuwane wraz z cebulkami. Po każdej kolejnej depilacji włoski stają się nieco słabsze i jaśniejsze. To niewątpliwa zaleta tej metody usuwania owłosienia. Gładką skórą możemy cieszyć się przez około 2-3 tygodnie.

O depilacji pastą cukrową dowiedziałam się od koleżanki. Ona kupuje gotową ze sklepu. Pomyślałam od razu, dlaczego by nie spróbować domowej pasty cukrowej DIY?

Pastą cukrowa jest naturalną, do tego bardzo tanią i skuteczną metodą depilacji owłosienia. Pasta cukrowa może być stosowana u alergików, u osób ze skórą naczyniową oraz z żylakami. Na początku może nastręczać nieco trudności ale z każdym kolejnym razem jest coraz łatwiejsza.

Przyznam się wam, iż początkowo idealne dobranie proporcji pasty cukrowej nastręczało mi stresu. W Internecie spotkałam się z różnymi przepisami na pastę cukrową. Jedni zalecali gotować pastę tylko kilka minut, inni ponad pół godziny. Zanim udało mi się stworzyć pastę cukrową o właściwej konsystencji, kilka past wylądowało w koszu, a ściślej w zlewie. Potem ciężko było domyć miseczkę. Ostatecznie poniższy przepis na pastę cukrową diy jest przeze mnie kilka krotnie sprawdzony i przetestowany na skórze.

Depilacja pastą cukrową – wady i zalety

Pasta cukrowa ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, jednak warto zapoznać się ze wszystkimi przeciwskazaniami i minusami, aby uniknąć niemiłego rozczarowania.

Zalety

  • Nie uczula – świetnie sprawdzi się dla osób, które nie mogą korzystać na przykład z wosku. Jej skład jest w 100% naturalny, dlatego bardzo rzadko wywołuje reakcję alergiczną.
  • Tania – tak jak widać w przepisie, składniki do wykonania pasy cukrowej są ogólnodostępne, a ich koszt nikogo nie powinien przestraszyć. W skali roku na pewno zaoszczędzimy więcej pieniędzy używając pasty cukrowej, niż kupując na przykład tradycyjne maszynki do golenia.
  • Praktyczna – aby wykonać zabieg depilacji pastą cukrową, nie musimy czekać tygodnia, aż włoski będą wystarczająco długie. Możemy jej użyć nawet kiedy nasz zarost ma zaledwie kilka milimetrów.
  • Łagodna – pasta cukrowa przylega tylko do włosków, dlatego usuwanie ich nie sprawia bólu i nie wywołuje podrażnień na skórze.
  • Czysta – pasta cukrowa z łatwością zmywa się z ciała za pomocą ciepłej wody i tyle! Łatwo ją też sprać z ubrań czy wyczyścić po niej blaty.
  • Uniwersalna – możemy jej używać jednakowo przy depilacji nóg czy bikini albo pach.

Wady

  • Aby efekt utrzymywał się długo, musimy nabrać wprawy przy używaniu pasty cukrowej. Na początku może to zajmować więcej czasu.
  • Pastą cukrową nie da się też wydepilować większych powierzchni „na raz” – trzeba poświęcić na to chwilę dłużej.
  • Pamiętajmy, że przy metodzie na ciepło temperatura może nie być naszym sprzymierzeńcem i przez gapiostwo może dojść do poparzeń.
  • Pasta cukrowa może też rozjaśniać naszą skórę, dlatego radzimy nie używać tej metody do usuwania wąsika czy włosów z twarzy.

➥ Podsumowanie

Pasta cukrowa to ciekawa metoda depilacji, przede wszystkim naturalna. Na początku bywa nieco kłopotliwa i trochę czasochłonna. Jednakże jest skuteczna. Włoski pozostają wyrwane z cebulkami, podobnie jak w przypadku depilatora. Gładką skórą możemy cieszyć się przez około 2-3 tygodnie. Jeśli nie chcecie same robić pasty cukrowej, możecie kupić gotową ze sklepu.

Kiedy nabierzecie wprawy, depilacja przebiega wówczas sprawnie. Powstałe po goleniu zaczerwienienie skóry warto posmarować łagodzącym olejkiem czy kremem. Z tego względu depilację pastą cukrową polecam przeprowadzać wieczorem, by na rano skóra się zregenerowała.

Co sądzicie o depilacji pastą cukrową? Miałyście z nią styczność? A może stosowałyście taką gotową ze sklepu?

K.Hebda, Ziołowy Zakątek, Kosmetyki, które zrobisz w domu, Warszawa 2014.

Kultowy krem Nivea

Kosmetyki w czasach PRL-u

Powiązane Wpisy

Krople żołądkowe na włosy

Antyperspirant bez aluminium – czy jest skuteczny?

Skrobia (mąka) ziemniaczana na włosy

Problemy z cerą – jak pokonałam trądzik i kruche paznokcie

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem , należy zmieszać oba składniki ilość zależy od własnych preferencji do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę.

Czytaj dalej...

mikrodermabrazja diamentowa , wykorzystująca głowicę pokrytą opiłkami naturalnego diamentu; głowice mogą różnić się średnicą, a także wielkością ziarenek diamentu; tego typu zabieg umożliwia delikatne złuszczanie naskórka, jest zatem dedykowany skórze wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień,.

Czytaj dalej...

Jeśli jednak nie chcemy samodzielnie robić pasty cukrowej do depilacji, możemy kupić ją w drogeriach internetowych - za opakowanie, które wystarczy na co najmniej kilka aplikacji zapłacimy około 15 zł.

Czytaj dalej...

Możecie użyć preparatu do mikrodermabrazji Vita C Infusion marki Mincer Pharma, peelingu do mikrodermabrazji z korundem Bandi Pro Care bądź maski oczyszczającej Ziaja Pro z glinką zieloną i kryształkami tlenku glinu.

Czytaj dalej...