Depilacja po nacięciu krocza - Jak pielęgnować skórę i zapobiegać infekcjom
Poród bez nacięcia krocza - czy to możliwe?
Poród bez nacięcia krocza jest możliwy, bezpieczny i korzystny, zarówno dla dziecka, jak i jego matki. Każda rodząca, która chce uniknąć zbędnej epizjotomii, powinna to uwzględnić w planie porodu. To ważny dokument, który musi być respektowany przez personel szpitala. Warto przygotować go razem z położną.
Warto zwiększyć szansę na poród bez nacinania krocza także w inny sposób - dowiadując się, jak przygotować krocze do porodu. Dobrym rozwiązaniem jest regularny masaż okolic intymnych, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka pomiędzy pochwą a odbytem. To newralgiczne miejsce, które w trakcie porodu silnie się kurczy i rozkurcza, przez co narażone jest na uraz. Szacuje się, że pęknięcie krocza II stopnia (obejmujące pochwę, krocze i mięśnie dna miednicy) odnotowuje się w około 8% porodów. Aby uniknąć urazu okołoporodowego, można wykonywać masaż krocza przynajmniej przez miesiąc przed planowaną datą porodu. Warto też regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy, a także zadbać o prawidłową masę ciała oraz kondycję fizyczną. Dobrze też znać inne niż nacięcie krocza metody wspomagające wydanie na świat dziecka. Są to:
● śródporodowy masaż krocza, wykonywany przez położną,
● przybranie pozycji wertykalnej,
● parcie spontaniczne (zamiast kierowanego).
Jak długo goi się rana po nacięciu krocza?
Nacięcie krocza podczas porodu nie boli, ale w czasie połogu, gdy rana goi się, a szwy zbyt mocno uciskają tkankę – nacięte krocze może powodować dyskomfort. Dowiedz się, jak należy właściwie dbać o ranę po nacięciu krocza, by nie doprowadzić do zakażenia i co powinno cię zaniepokoić.
Nacięcie krocza goi się zwykle całkowicie w ciągu maksymalnie 8-10 dni. Dzieje się tak, gdy rana po nacięciu krocza jest zszyta prawidłowo. Jednak gdy szew nie był założony poprawnie, gojenie się rany po nacięciu może być bolesne, mogą pojawć się krwiaki i grudki. Na co zwrócić uwagę, co powinno nas zaniepokoić?
Spis treści
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Blizna po nacięciu krocza – kiedy powstaje?
Blizna po nacięciu krocza powstaje po zabiegu epizjotomii, który polega na nacięciu krocza w II fazie porodu . W trakcie zabiegu przecięciu ulega:
- skóra,
- mięsień powierzchowny poprzeczny krocza,
- mięsień opuszkowo-gąbczasty,
- ściany pochwy.
W jakim celu nacinane jest krocze? Zabieg wykonywany jest po to, aby ochronić krocze przed nadmiernym rozciągnięciem i pęknięciem w trakcie porodu . Jako cel nacięcia wskazuje się również ochronę główki płodu ze strony tkanek dna macicy . Coraz częściej podkreśla się jednak, że samoistne, naturalne pęknięcie krocza jest mniej inwazyjnym rozwiązaniem, a rekonwalescencja po nim – znacznie szybsza. Współczesne badania pokazują też, że nacięcie krocza nie chroni przez jego pęknięciem, ale sprzyja dalszym jego urazom.
Nacięcie krocza nadal jest najczęściej stosowanym podczas porodu zabiegiem chirurgicznym, pomimo tego, że jego skuteczność nigdy nie została udowodniona. Wręcz przeciwnie, prowadzone od początku lat 80. badania dostarczają nowych dowodów na szkodliwość tej procedury.
Jak długo trwa połóg po porodzie? Kompleksowy przewodnik
Nacięcie krocza – rodzaje i zalecenia
Aby zrozumieć, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja blizny po nacięciu krocza i jakie powikłania mogą się z jej powstaniem wiązać, warto wskazać na rodzaje cięć oraz przytoczyć zalecenia dotyczące wykonywania zabiegu. Nacięcie krocza wykonywane jest metodą:
- pośrodkową,
- pośrodkowo-boczną,
- boczną.
Nacięcie pośrodkowe wykonywane jest w linii środkowej ciała, w kierunku odbytu. Nacięcie boczne wykonywane jest pod kątem 45 stopni, a nacięcie pośrodkowo-boczne stanowi swego rodzaju półśrodek pomiędzy dwiema pozostałymi metodami. Blizna po nacięciu krocza może wyglądać zatem nieco inaczej w zależności od tego, którą z metod epizjotomii zastosowano.
Warto podkreślić, że zabieg nacięcia krocza jest nadal jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów położniczych , mimo że stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia, a także Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na jego temat ewoluowało w ostatnich latach. Zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów, które świadczą o tym, że nacięcia krocza ma pozytywne skutki, a zatem jego wykonanie powinno uzasadnione szczególnymi okolicznościami .
Do niedawna Polska była jednym z niewielu już krajów europejskich, w których rutynowe nacięcie krocza stanowiło uznany element prowadzenia porodu. W 2010 r. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło tzw. standard opieki okołoporodowej1, który zobowiązuje personel medyczny do stosowania procedur o dowiedzionej skuteczności i zwraca uwagę na konieczność ograniczenia stosowanych dotąd rutynowo, bez istotnych wskazań, interwencji w przebieg porodu. W myśl standardu stosowanie nacięcie krocza ma zostać ograniczone tylko do niezbędnych, medycznie uzasadnionych, przypadków.
„Chroń, nie nacinaj”. Położna o ochronie krocza w czasie porodu
