Domowe metody łagodzenia łojotokowego zapalenia skóry - Skuteczne sposoby na pielęgnację

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie ziołami wymaga wiedzy i systematyczności

Zioła na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą być stosowane w formie:

  • herbat, przygotowywanych zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu konkretnych ziół. Pewne gatunki należy pić na czczo, a inne po posiłku. Konieczne jest też zaznajomienie się z przeciwwskazaniami. Niektóre zioła mogą mieć działanie fotouczulające, jak np. dziurawiec. Inne, takie jak np. skrzyp, przy długotrwałym stosowaniu mogą wypłukiwać witaminy z organizmu. Zioła mogą też wchodzić w interakcje z pewnymi lekami, dlatego przed ich zastosowaniem warto zasięgnąć opinii lekarza,
  • masek – przygotujemy je przez zaparzenie sproszkowanych ziół. Następnie, po ostygnięciu, mieszamy zioła z gęstym jogurtem lub śmietanką. Drobinki ziół będą na dodatek wykazywały właściwości delikatnie peelingujące,
  • okładów, które zrobimy przez zanurzenie gazików w naparze ziołowym i przyłożenie ich do skóry. Po upływie kilkunastu minut, gaziki należy zdjąć,
  • wcierek – ziołowy napar możemy wsmarowywać w skórę głowy po umyciu jako wcierkę bez spłukiwania,
  • płukanek – do jej przygotowania będziemy potrzebować około 2 litrów danego naparu. Możemy też zmieszać ze sobą różne zioła. Do ciemnych włosów warto używać płukanek z szałwii i pokrzywy, a do jasnych z rumianku i skrzypu. Płukanki używamy na koniec mycia włosów, tuż po zmyciu odżywki.

Zioła muszą być stosowane systematycznie przez co najmniej kilka tygodni, aby przyniosły widoczne korzyści. Efekty będą jeszcze lepsze, gdy sięgniemy także po inne sposoby na łojotokowe zapalenie skóry.

SEBORH
DOMOWE SPOSÓB NA ŁZS KUP TERAZ

Zacznijmy od tego, że nie istnieje jedna metoda na łojotokowe zapalenie skóry – domowe sposoby to szeroki wachlarz propozycji. Polecane są szczególnie te rozwiązania, które odnoszą się do pielęgnacji skóry. Możemy je ze sobą łączyć, a wtedy ich skuteczność będzie większa.

Jako domowe sposoby na ŁZS warto wypróbować:

  • ocet jabłkowy – pomaga skórze w przywracaniu właściwego pH. Ponadto hamuje rozwój bakterii i grzybów oraz redukuje związany z nimi świąd. Ocet jabłkowy można wcierać w zmienione chorobowo miejsca lub zastosować w formie płukanki – wówczas należy go rozcieńczyć z wodą, w proporcji 2 łyżki octu na litr wody.
  • oliwę z oliwek – omawiając domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry, trudno nie wspomnieć o właściwościach oliwy z oliwek. Jest ona szczególnie polecana na różne dolegliwości skórne, gdyż ma właściwości przeciwzapalne, regenerujące i kojące. Pomaga zmiękczyć łuski i nawilżyć skórę. To jeden z najlepszych sposobów na łagodzenie objawów ŁZS u niemowląt. Należy ją aplikować na skórę głowy przed każdym myciem i pozostawiać na kilka godzin.
  • olejki eteryczne – ich wmasowywanie w skórę głowy może okazać się zbawienne. Szczególnie polecany jest olejek miętowy, rozmarynowy lub z drzewa herbacianego. Są to olejki, który wyróżnia silne działanie przeciwzapalne i odkażające. Zabijają bakterie i grzyby oraz pobudzają regenerację skóry. Olejki eteryczne należy rozcieńczyć przed ich zastosowaniem na skórę, dodając 2-3 krople do ulubionego oleju bazowego (np. oleju ze słodkich migdałów, kokosowego). Zawsze też sprawdzamy przeciwwskazania – niektórych olejków eterycznych nie wolno stosować u dzieci czy kobiet w ciąży!
  • miód – aby skorzystać z jego właściwości, trzeba rozcieńczyć miód w proporcji 9 do 1 z ciepłą wodą i wsmarowywać w zmiany skórne przez 3 minuty. Mieszanka powinna pozostać na skórze przez 3 godziny. Po upływie tego czasu należy ją spłukać ciepłą wodą. Wskazane jest stosowanie takiej kuracji co drugi dzień, przez miesiąc, a następnie profilaktycznie raz w tygodniu, przez pół roku.
  • płukanki ziołowe – na przykład płukanka z rozmarynu, który posiada silne działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwłojotokowe, dzięki czemu skutecznie wpływa na minimalizowanie objawów ŁZS. Płukankę przygotowujemy poprzez sporządzenie naparu z suszonego rozmarynu – na szklankę wody należy wziąć łyżkę suszu. Następnie ostudzonym naparem spłukujemy skórę głowy po umyciu włosów. Płukanki nie zmywamy wodą.
  • specjalne dermokosmetyki – jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry, domowe leczenie nie obędzie się bez odpowiednio dobranych kosmetyków. Powinny być dedykowane problemowi i zawierać skuteczne składniki aktywne, które będą utrzymywać skórę głowy w dobrej kondycji. W szczególności rekomendowane są dermokosmetyki oparte na składnikach naturalnego pochodzenia.

Profilaktyka łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS)

Profilaktyka nawrotów choroby polega na stosowaniu szamponów leczniczych o działaniu przeciwgrzybiczym zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zobacz także

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona dotyka w Polsce około 60-70 tys. osób. Z powodu starzenia się społeczeństwa jej częstość będzie rosła.

Padaczka Padaczka jest przewlekłą chorobą mózgu, polegającą na występowaniu powtarzających się napadów padaczkowych.

Łojotok - przyczyny, objawy, leczenie Skłonność do łojotoku jest cechą genetyczną, ale zależy także od wpływu hormonów płciowych. Jest szczególnie nasilony w okresie pokwitania i przekwitania, przy zaburzeniach hormonalnych i zaburzeniach przemiany materii.

Wybrane treści dla Ciebie

Liszaj prosty przewlekły Liszaj prosty przewlekły to przewlekły wyprysk w postaci zlokalizowanej blaszki, powstały w wyniku nawykowego drapania lub pocierania.

Choroba Haileya-Haileya Choroba Haileya-Haileya jest rzadką genetycznie uwarunkowana chorobą skóry, która przebiega pod postacią zmian nadżerkowo-pęcherzowych.

Linijna IgA dermatoza pęcherzowa Linijna IgA dermatoza pęcherzowa (LABD) to autoimmunologiczna przewlekła choroba pęcherzowa, która łączy w sobie cechy kliniczne i histologiczne pemfigoidu i opryszczkowatego zapalenia skóry. Dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

ŁZS – domowe sposoby: dermokosmetyki Seborh

Dermokosmetyki Seborh z pewnością przypadną do gustu osobom wierzącym, że naturalne sposoby są najlepsze. To trzy preparaty, bazujące na naturalnych składnikach aktywnych: szampon, emulsja i płyn, które uwzględniają specjalne potrzeby skóry głowy z ŁZS.

Szampon dokładnie ją oczyszcza, skutecznie ograniczając rozwój wywołującej problemy, patologicznej mikroflory. Zmniejsza też świąd i przywraca równowagę hydrolipidową. Emulsja dba o intensywne nawilżenie skóry głowy i wspomaga złuszczanie naskórka, zapobiegając tworzeniu się strupów. Eliminuje dyskomfort związany ze swędzeniem. Płyn pomaga utrzymać proces złuszczania naskórka pod kontrolą, jak również świetnie nawilża.

Do przykładowych składników aktywnych, jakie można znaleźć w tych preparatach, należą:

  • ekstrakt z rozmarynu – działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Ma silne właściwości antyoksydacyjne i poprawiające mikrokrążenie. Wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu,
  • kwas jabłkowy – normalizuje proces odnowy naskórka, zmniejszając jego łuszczenie. Przywraca równowagę pH skórze głowy. Hamuje rozwój bakterii i grzybów,
  • olej z czarnuszki – zmiękcza łuskę i nawilża skórę głowy. Łagodzi stany zapalne. Przyśpiesza gojenie. Stymuluje porost włosów,
  • pirokton olaminy – zwalcza łupież, dzięki działaniu hamującemu rozwój grzyba Pityrosporum ovale,
  • siarka – ma właściwości przeciwgrzybicze i złuszczające.

Oprócz czynników genetycznych to także zaburzenia gospodarki hormonalnej zwłaszcza hormonów płciowych , zła dieta, uboga przede wszystkim w witaminy z grupy B i cynk, nieprawidłowa higiena oraz zanieczyszczenia środowiska.

Czytaj dalej...

Czasami wymaga się jedynie diagnostyki różnicowej ze względu na podobieństwo do niesztowicy, choć zmiany skórne spowodowane przez tę chorobę występują przede wszystkim na kończynach dolnych i pośladkach.

Czytaj dalej...

Na Twoim talerzu powinny więc zacząć gościć takie produkty, jak podroby, a zwłaszcza wątróbka, czerwone mięso, jajka, nabiał, brokuły, fasola szparagowa, kasza jaglana, jęczmienna i gryczana niepalona, owoce sezonowe oraz orzechy.

Czytaj dalej...

Jeśli miałaś włosy kolorowe fiolet, róż, niebieski , usunięcie takiej farby może przeprowadzić Cię przez pośrednie odcienie, dlatego lepiej zrobić to w salonie wtedy będziesz pewna, że nie skończysz z odcieniem brudnego beżu, albo zwiędłego fiołka.

Czytaj dalej...