Skuteczne domowe metody łagodzenia łojotokowego zapalenia skóry twarzy
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy a dieta
Leczenie farmakologiczne stanu zapalnego twarzy warto wspomóc domowymi sposobami, a konkretnie odpowiednią dietą. Zrezygnuj z cukru, alkoholu i białego pieczywa. Ogranicz także kawę i herbatę.
Do codziennego jadłospisu wprowadź chude mięso i ryby - najlepiej ugotowane lub upieczone. Dietę uzupełnij również o kasze (zwłaszcza gryczaną), owoce, warzywa, pestki, orzechy i nasiona.
Nie zapominaj o piciu niegazowanej wody mineralnej (minimum 1,5 l dziennie). Warto stosować także napary ziołowe, najlepiej z szałwii, rumianku i pokrzywy.
Bibliografia
- Marie-Claude Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, 2006.
- Brzezińska-Wcisło L: Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Post Dermatol Alergol 2005, 1: 10-13.
- Braun-Falco O, Plewig G, Wolff HH, Burgdorf WCH: Dermatologia. Tom 2. Czelej, Lublin 2004: 462-467.
- Gary W, Clark, Sara M et al.: Diagnosis and treatment of seborrheic dermatitis. American Family Physician 2015, 91(3): 185-190.
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
ŁZS na twarzy – przyczyny kliniczne
Przy ŁZS trudno wskazać kluczowe przyczyny choroby. W związku z tym specjaliści uznają, że podstawą choroby jest nadmierne wydzielanie sebum wraz z osłabionymi funkcjami układu autoimmunologicznego. Choroba występuje np. częściej u pacjentów z AIDS. Wspomniane czynniki nasilają namnażanie drożdżaka z rodzaju Malassezia.
Kolejne czynniki, tym razem środowiskowe, które mają istotny wpływ na przebieg choroby to:
- wahania nastroju,
- zła dieta,
- zaburzenia hormonalne,
- stres,
- ogólne problemy zdrowotne,
- nadużywanie alkoholu.
Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie domowe wsparciem kuracji u specjalisty
Walcząc z chorobą, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, domowe sposoby należy traktować jako uzupełnienie leczenia. Nie mogą one zastępować specjalistycznej kuracji. To leczenie u specjalisty odgrywa najważniejszą rolę, dlatego przy objawach wskazujących na ŁZS należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby dobrał odpowiednią terapię. Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry, które zostały opisane wcześniej, powinny być tylko dodatkiem do całego leczenia.
Przy chorobie, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, domowe sposoby mogą stanowić skuteczne uzupełnienie leczenia u dermatologa. Zaproponowane w artykule sposoby są w pełni bezpieczne i oparte na naturze. Warto stosować je regularnie, co pozwoli na uzyskanie zadowalających efektów. Sposoby te mogą nawet zwiększyć efektywność terapii zaproponowanej przez lekarza. Opierając pielęgnację skóry głowy z ŁZS na sprawdzonych dermokosmetykach, które pomogą usuwać łuskę i zapobiegać jej narastaniu, z pewnością polepszymy wchłanianie substancji czynnych z leków – dzięki temu będziemy skuteczniej walczyć z uporczywymi objawami.