Skuteczne domowe metody łagodzenia łojotokowego zapalenia skóry twarzy
Podsumowanie
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy należy do schorzeń, które wiążą się nie tylko z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia czy pieczenia skóry, ale też dyskomfortem estetycznym. Na szczęście, z tą chorobą można skutecznie walczyć. Z pomocą przyjdzie leczenie specjalistyczne, a także wdrożenie różnych domowych sposobów – jak stosownie diety, dermokosmetyków, technik relaksacyjnych i ziół. Działanie na wielu frontach jest wskazane, gdyż trudno wskazać jeden czynnik odpowiedzialny za rozwój choroby. Warto wziąć pod uwagę także to, że objawy ŁZS mogą występować nie tylko na samej twarzy, ale również w innych częściach ciała, na przykład na owłosionej skórze głowy, co nie może być pomijane podczas dobierania leczenia i kosmetyków.
Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie domowe wsparciem kuracji u specjalisty
Walcząc z chorobą, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, domowe sposoby należy traktować jako uzupełnienie leczenia. Nie mogą one zastępować specjalistycznej kuracji. To leczenie u specjalisty odgrywa najważniejszą rolę, dlatego przy objawach wskazujących na ŁZS należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby dobrał odpowiednią terapię. Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry, które zostały opisane wcześniej, powinny być tylko dodatkiem do całego leczenia.
Przy chorobie, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, domowe sposoby mogą stanowić skuteczne uzupełnienie leczenia u dermatologa. Zaproponowane w artykule sposoby są w pełni bezpieczne i oparte na naturze. Warto stosować je regularnie, co pozwoli na uzyskanie zadowalających efektów. Sposoby te mogą nawet zwiększyć efektywność terapii zaproponowanej przez lekarza. Opierając pielęgnację skóry głowy z ŁZS na sprawdzonych dermokosmetykach, które pomogą usuwać łuskę i zapobiegać jej narastaniu, z pewnością polepszymy wchłanianie substancji czynnych z leków – dzięki temu będziemy skuteczniej walczyć z uporczywymi objawami.
SEBORH
ŁAGODZENIE ŁZS W DOMOWYCH WARUNKACH KUP TERAZ
Czym jest ŁZS twarzy? To choroba dermatologiczna, która przejawia się zaczerwienieniem i łuszczeniem skóry twarzy. Występuje zarówno u niemowląt (tzw. ciemieniucha), jak i nastolatków czy osób starszych (głównie po 50. roku życia). Choć nie istnieją skuteczne metody całkowitego wyleczenia, to znane są sposoby łagodzenia i wyciszania objawów.
Występowanie niepokojących zmian na skórze jest odpowiednim sygnałem, by udać się na konsultację do dermatologa. Ze względu na specyfikę objawów łzs lekarz zwykle przeprowadza wywiad z pacjentem i obserwuje zmiany chorobowe, Na tej podstawie stawia diagnozę i decyduje o leczeniu – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – w jakich miejscach najczęściej występuje?
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy cechuje się także specyficzną lokalizacją zmian. Najczęściej występują one w pobliżu gruczołów łojowych. Na twarzy będą to miejsca takie jak: okolice powiek, brwi oraz środkowej części twarzy. Ponadto w okolicach małżowiny usznej i przewodu usznego.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy można leczyć przede wszystkim farmakologicznie. Stosuje się wtedy dwie metody: terapię miejscową oraz ogólnoustrojową. Miejscowe leczenie polega na aplikowaniu na skórę kremów lub maści, które działają głównie przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Preparaty delikatnie złuszczają skórę, przez co poprawiają wchłanianie innych składników aktywnych leków. W terapii stosuje się substancje takie jak: pirokton olaminy, ichtiol, siarkę i dziegcie. Niektóre z nich przy długotrwałym stosowaniu mogą powodować działania niepożądane. W związku z tym wszystkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi. Jeśli leczenie miejscowe nie przynosi rezultatów, włącza się leki doustne między innymi antybiotyki i retinoidy.
Wsparciem dla konwencjonalnego leczenia jest przede wszystkim domowa pielęgnacja skóry, która opiera się na dermokosmetykach z naturalnym składem. Leczenie uzupełnia również regularne picie ziół (np. pokrzywy), a także przestrzeganie zasad higieny. Ważna jest również dobrze zbilansowana dieta oraz unikanie cukru, alkoholu i smażonych potraw.
