"Skuteczne maseczki przeciw pryszczom z twojej kuchni"

Co stosować na trądzik?

Na rynku dostępnych jest wiele leków i kremów, które mają wysoką skuteczność działania, ale w przypadku niewielkich zmian trądzikowych warto wypróbować naturalne metody, które mogą pomóc złagodzić objawy i nie wywołują skutków ubocznych.

Zioła na trądzik

Zioła to naturalny i skuteczny sposób na walkę z trądzikiem. Dzięki swoim właściwościom leczniczym mogą pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego, oczyszczaniu skóry i przywracaniu jej równowagi. Wśród sprawdzających się przy walce z trądzikiem warto wyróżnić:

  • rumianek – ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, które mogą pomóc w walce z trądzikiem. Można go stosować zewnętrznie jako tonik,
  • szałwia – jest silnym antyoksydantem, który pomaga w zwalczaniu wolnych rodników. Ma również właściwości przeciwzapalne i ściągające, które pomagają zmniejszyć obrzęk i stan zapalny skóry,
  • lawenda – ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Woda lawendowa na trądzik pomaga zwalczać bakterie i stan zapalny,
  • olejek z drzewa herbacianego – stosowany punktowo ma bardzo silne działanie antybakteryjne, przy wrażliwej skórze może być wykorzystywany do aromaterapii.

Maseczka na trądzik

Maseczki na trądzik mogą być niezwykle skuteczne w zwalczaniu niechcianych wyprysków i stanów zapalnych skóry. Można je łatwo przygotować w domu, używając naturalnych składników, które są delikatne dla skóry, ale mają dużą skuteczność działania.

  • Maseczka z glinki i olejku z drzewa herbacianego – glinka jest doskonała do oczyszczania skóry i usunięcia nadmiaru sebum, natomiast olejek z drzewa herbacianego jest silnym środkiem antybakteryjnym. Wystarczy połączyć glinkę z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego, nałożyć na twarz i pozostawić na 10-15 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą.
  • Maseczka z miodu i cynamonu – miód ma silne właściwości antybakteryjne i nawilżające, a cynamon działa przeciwzapalnie. Połączenie tych dwóch składników może dać silną, naturalną maseczkę na trądzik. Wystarczy wymieszać równą ilość miodu i cynamonu, nałożyć na skórę i pozostawić na kilka minut, a następnie dokładnie zmyć.
  • Maseczka z awokado i aloesu – awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze i witaminy, które pomagają nawilżyć skórę. Aloes działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację naskórka. Maseczkę przygotowaną z dojrzałego awokado z łyżką soku z aloesu należy nałożyć na twarz na 10-15 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą.

Domowe maseczki na trądzik– 10 sprawdzonych przepisów

Domowe sposoby na pielęgnacje skóry są wciąż bardzo doceniane. Nie wymagają dużych nakładów finansowych, poza tym powodują mniej reakcji alergicznych niż silne specyfiki drogeryjne.

To może być dobre uzupełnienie wspomagające leczenie trądziku, gdy na przykład mamy ciężką postać tej choroby. Takie rozwiązanie sprawdzi się też u osób, które dotykają tylko co jakiś czas pewne niedoskonałości skóry.

Poniżej znajdziesz 10 przepisów na maseczki na pryszcze i wągry. Stworzysz je przede wszystkim z ogólnie dostępnych artykułów spożywczych, które znajdziesz w swojej kuchni.

Maseczki typu peel-of, które się odrywa po zastygnięciu skutecznie usuwają obumarły naskórek, ale to nie wszystko, bo jeszcze oczyszczają, do tego niwelują wągry.

Poniżej przedstawiamy sprawdzone

1. Maseczka z mleka i żelatyny

2 łyżki mleka i 1 łyżkę żelatyny. Do podgrzanego płynu dodajesz proszek, mieszasz aż się rozpuści. Czekasz aż masa delikatnie przestygnie i dopiero wtedy rozsmarowujesz ją na buzi – tylko w strefie T lub na całej powierzchni.

Po około 15-20 maska zastygnie, dzięki temu uda się ją bez problemu usunąć. Zaleca się wykonywać taki zabieg raz w tygodniu.

2. Maseczka z soku jabłkowego i żelatyny

1/2 szklanki soku jabłkowego i małe opakowanie żelatyny (miej więcej 2-3 duże łyżki proszku), wszystko wrzucasz do miseczki. Pojemnik ustawiasz nad kąpielą wodną i dokładnie mieszasz. Na koniec można dodać kilka kropel olejku, na przykład herbacianego. Po przestudzeniu aplikujemy maskę na twarz. Po jej stężeniu odrywamy.

3. Maseczka z sody, mleka i żelatyny

1 łyżeczkę sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę mleka i 1 łyżeczkę żelatyny. Opcjonalnie można dolać olejek, na przykład lawendowy. Tu również wszystko mieszamy nad kąpielą wodną do uzyskania jednolitej konsystencji. Po nałożeniu czekamy około 15-20 minut aż masa stężenie, wtedy łatwo się jej pozbyć.

Skuteczne metody na trądzik – naturalne leczenie w domu

2 sposób – czosnek

O tak, znowu czosnek! Nie bez przyczyny określany jest on jako naturalny antybiotyk, który działa niemal na każdą infekcję w organizmie. Jego właściwości działają doskonale na pryszcze – zwłaszcza, że czosnek zawiera w sobie sporo siarki i cynku. Składniki te wykazują zaś działanie zarówno antybakteryjne, jak i oczyszczające oraz przeciwgrzybicze. Właśnie dlatego warto będzie przygotować z niego skuteczny przepis na wągry! Czosnek używać można na wiele domowych sposobów. Możesz np.:

  • obrać ząbek czosnku i przyłożyć go do zmiany na skórze, wcierając sok w pryszcza (ok. 15 minut),
  • jeść 2 ząbki czosnku dziennie (z natką pietruszki, niwelującą zapach czosnku).

3 sposób – maseczka aspirynowa

Domowe sposoby na trądzik to także przygotowane w zaciszu własnego mieszkania… maseczki! I tak, jedną z nich może być np. maseczka przygotowana z… Aspiryny! Lekarstwo to jest niczym innym, jak kwasem acetylosalicylowym, wykazującym antytrądzikowe działanie. Aspiryna świetnie radzi sobie z bakteriami oraz doskonale złuszcza martwy naskórek. Mało tego, wykazuje działanie przeciwzapalne. Jak wygląda przygotowanie maseczki z Aspiryny?

  1. Zalej 3 tabletki lekarstwa wodą destylowaną.
  2. Rozgnieć tabletki tak, by stworzyć z nich papkę.
  3. Zmieszaj całość z łyżeczką jogurtu naturalnego.
  4. Nałóż powstałą mieszankę na oczyszczoną skórę twarzy. Potrzymaj ją tak ok. 15 minut.
  5. Zmyj maseczkę letnią wodą.

Pamiętaj, aby stosować takie naturalne, domowe kosmetyki przynajmniej 3 razy w tygodniu – w innym przypadku metoda ta może okazać się nieskuteczna. Regularność to podstawa, gdyż bez niej nie pomoże nawet szybki sposób! Jeśli szukasz innych porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.

Domowe sposoby na trądzik

Wypryski na brodzie i czole – skąd się biorą?

Trądzik sklasyfikować można jako schorzenie dermatologiczne, które pojawia się w łojotokowych partiach skóry. Najczęściej pozostawia on po sobie zmiany w formie:

  • zaskórników,
  • grudek,
  • torbieli ropnych,
  • krostek,
  • wągrów,
  • blizn.

Zanim podejmiesz naturalne sposoby leczenia i znajdziesz idealny przepis na pryszcze, warto wiedzieć co może je… wywoływać. Trądzik to następstwo przypadłości takich, jak:

  • bakterie i wirusy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadmierne rogowacenie,
  • łojotok,
  • przerost gruczołów łojotokowych,
  • stany zapalne skóry,
  • zaburzenia immunologiczne,
  • uwarunkowania genetyczne.

Na szczęście, wśród domowych metod można znaleźć dobry i szybki sposób na zniwelowanie zmian spowodowanych pojawieniem się trądziku na twarzy. Jak przeprowadzić więc domowe leczenie?

1 sposób – odpowiednio zbilansowana dieta

Jak pozbyć się trądziku przy zastosowaniu domowych sposobów? Pierwsze, co należałoby zrobić w przypadku pojawienia się trądziku na brodzie czy innych częściach ciała, to przyjrzeć się swojej… diecie. Większość problemów z wągrami wynika bowiem z nieprawidłowego sposobu odżywiania się! Musisz zrezygnować z niektórych pokarmów, jeżeli nie chcesz nasilać pojawiających się zmian. Zatem, walka z trądzikiem powinna rozpocząć się od odstawienia:

  • ostrych przypraw,
  • przetworzonej żywności,
  • słodyczy,
  • soli,
  • słodzonej herbaty i kawy,
  • słodkich napojów.

Oczywiście, wągry możesz eliminować dietą również… od środka. W tym celu zalecane jest wypijanie naparów z ziół, m.in. z bratka polnego i rumianku – łagodzą i oczyszczają one bowiem dolegliwości związane z przemianą materii. Nasilający się trądzik może być także następstwem nietolerancji jakiegoś składniku w danej grupie spożywczej. Wypadałoby więc zweryfikować, który to produkt i… szybko się go pozbyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zaparcia?

Domowe maseczki wygładzające

Jeśli zależy ci na gładkiej, błyszczącej i nawilżonej skórze, powinnaś przetestować maseczkę z siemienia lnianego. Odżywi twoją skórę i wyrówna jej koloryt. Siemię lniane zawiera cenne kwasy omega-3, omega-6 i omega-9, które są niezwykle cenne dla naszej skóry, włosów i paznokci. Siemię lniane możesz kupić w każdym sklepie spożywczym za kilka złotych. Najważniejsze, żebyś wybrała siemię w ziarnach. Mielone siemię nie sprawdzi się do wykonania tej maseczki. Paczka wystarczy ci na długo, bo do zrobienia takiej maseczki potrzebujesz zaledwie dwóch łyżek produktu. Jak przygotować taką maseczkę?

  • szklanka wody
  • dwie łyżki siemienia lnianego

Do garnka wlej szklankę wody, dodaj dwie łyżki siemienia lnianego i gotuj około 10 minut na małym ogniu, regularnie mieszając. Po kilku minutach pod wpływem gorącej wody z ziaren wyłoni się płynna substancja, w formie przypominająca kisiel. Gdy zauważysz charakterystyczną substancję, wyłącz gaz i odcedź płyn od ziaren siemienia. Poczekaj, aż maseczka ostygnie i kolistymi ruchami nałóż ją na twarz. Pozostaw do wyschnięcia i zmyj pozostałości letnią wodą. Twoja skóra na pewno ci podziękuje, a ty będziesz mogła cieszyć się piękną cerą! 🙂

Czasami wymaga się jedynie diagnostyki różnicowej ze względu na podobieństwo do niesztowicy, choć zmiany skórne spowodowane przez tę chorobę występują przede wszystkim na kończynach dolnych i pośladkach.

Czytaj dalej...

Najczęściej obserwuje się taki stan rzeczy z kilku powodów zaburzeń hormonalnych i chorób tarczycy najczęściej wypadanie włosów towarzyszy chorobie Hashimoto , podwyższonego stresu, słabej, niezblilansowanej diety.

Czytaj dalej...

Bardzo wiele pań decyduje się na naturalne domowe patenty, takie jak płukanki rozjaśniające na bazie rumianku, rabarbaru, cytryny bądź wręcz przeciwnie, przyciemniające na bazie kawy, czarnej herbaty, kory dębu, orzecha włoskiego, czy szałwii.

Czytaj dalej...

Najczęstsze substancje odpowiadające za powstanie takiej reakcji skórnej stanowią metale, jak nikiel, chrom, kobalt obecne zwłaszcza w biżuterii, okularach, suwakach , substancje zapachowe zawarte w kosmetykach, środki odkażające, benzyna, olej napędowy, formaldehyd zawarty w odzieży i lakierach do paznokci.

Czytaj dalej...