Skuteczne domowe sposoby na pryszcze u nastolatków

Co jeść na trądzik?

Zapominać nie wolno, iż trądzik jest chorobą w przypadku której ogromne znaczenie ma dieta. Spożywanie określonych produktów może łagodzić lub przeciwnie – nasilać objawy. Przykładowo, korzystne działanie mają ryby i owoce morza, zawierające duże ilości skomponowanych w odpowiednich proporcjach kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6.

Na drugim biegunie znajdują się chociażby produkty, w składzie których znaleźć można węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (wskaźnik informujący o wzroście stężenia glukozy we krwi po spożyciu posiłku), przekraczającym 70.

Należą do nich: piwo, chipsy, popcorn, gotowana marchew, ziemniaki. Zwiększają one poziom glukozy, insuliny oraz tzw. insulinopodobnego czynnika wzrostu-I (IGF-1), co wprost może przekładać się na występowanie zmian trądzikowych.

Co jeść na trądzik? Pozytywny wpływ mają między innymi:

  • warzywa, w tym: pietruszka, papryka, szpinak, brukselka, surowa marchew,
  • rośliny strączkowe,
  • pestki dyni i słonecznika, nasiona chia, orzechy włoskie,
  • owoce cytrusowe, dzika róża, czarna porzeczka, banany,
  • fermentowane produkty mleczne (kefir, maślanka),
  • olej roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy), masło, tran,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe: pieczywo i makaron razowy, ryż brązowy,
  • czerwone mięso, ryby, owoce morza,

Czego nie jeść przy trądziku? Niewskazane są w szczególności:

  • odtłuszczone mleko,
  • ser żółty oraz twarogowy,
  • śmietana,
  • miód,
  • piwo,
  • pizza,
  • fast food i przekąski,
  • suszone owoce,
  • produkty zawierające glukozę oraz skrobię,
  • słodycze, wyroby ciastkarskie.

Jak zapobiegać pryszczom?

Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?

Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:

  • zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
  • przeroście gruczołów łojotokowych,
  • nadmiernym rogowaceniu skóry,
  • bakteriach i wirusach w organizmie,
  • uwarunkowaniach genetycznych,
  • stanie zapalnym skóry.

Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?

1. Jedz zdrowo!

Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?

Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.

2. Nawadniaj się!

Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

Trądzik pospolity - podsumowanie

Trądzik to nie tylko przypadłość nastolatków, to coś więcej niż tylko pryszcze. Czasami wymaga leczenia antybiotykami, lecz nad trądzikiem da się zapanować. Podstawa to dobrze dobrana pielęgnacja i współpraca z lekarzem.

Bibliografia:
  1. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity-rodzaje-i-przyczyny-jak-pozbyc-sie-tradziku (Dostęp 04.12.2023)
  2. https://www.mp.pl/dermatologia/wytyczne/258188,tradzik-pospolity-rozpoznanie-i-leczenie (Dostęp 04.12.2023)
  3. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/289708,tradzik-mlodzienczy-postepowanie-w-gabinecie-lekarza-rodzinnego (Dostęp 04.12.2023)
  4. https://www.nice.org.uk/guidance/ng198/chapter/Recommendations (Dostęp 04.12.2023)
  5. Enshaieh, S., Jooya, A., Siadat, A. H., & Iraji, F. (2007). The efficacy of 5% topical tea tree oil gel in mild to moderate acne vulgaris: a randomized, double-blind placebo-controlled study. Indian journal of dermatology, venereology and leprology, 73(1), 22–25. https://doi.org/10.4103/0378-6323.30646
  6. Fabbrocini, G., Annunziata, M. C., D'Arco, V., De Vita, V., Lodi, G., Mauriello, M. C., Pastore, F., & Monfrecola, G. (2010). Acne scars: pathogenesis, classification and treatment. Dermatology research and practice, 2010, 893080. https://doi.org/10.1155/2010/893080
  7. Jacek Szepietowski, Monika Kapińska-Mrowiecka, Andrzej Kaszuba, Andrzej Langner, Waldemar Placek, Hanna Wolska, Łukasz Matusiak. Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Przegl Dermatol 2012, 99, 649–673

Co na trądzik?

Kosmetyki na trądzik odgrywają znaczącą rolę w jego leczeniu. Tabletki na trądzik przepisane przez lekarza pomogą Ci w pozbyciu się wyprysków.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Jak pozbyć się trądziku? Ogromna część leczenia to odpowiednia pielęgnacja skóry, stosowana konsekwentnie i przez dłuższy okres.

Mycie skóry trądzikowej

Twarz myj dwa razy dziennie, stosując kosmetyki do skóry trądzikowej o pH 5-7. Myj ją dłońmi, nie używaj myjek ani innych urządzeń, które mogą dodatkowo podrażnić Twoją skórę. Codzienne mycie pozwoli usunąć sebum, pot, złuszczony naskórek i makijaż.

Krem na trądzik

Skóra trądzikowa, pomimo tego, że jest tłusta, wymaga nawilżania. Nakładanie produktów wysuszających np. zawierających alkohol na całą twarz tylko zwiększy ilość wyprysków.

Dostępnych jest bardzo wiele preparatów przeznaczonych specjalnie do nawilżania skóry trądzikowej. Kremy na trądzik nie powinny być tłuste, gdyż mogą zapychać pory. Sprawdź, czy konkretne substancje zapachowe, konserwanty lub emulgatory nie nasilają Twoich objawów.

W kosmetykach pielęgnacyjnych szukaj kwasów AHA i BHA, kwasu glikolowego, mlekowego, azelainowego i salicylowego. Składniki te działają przeciwzaskórnikowo i delikatnie złuszczają naskórek.

Stosuj filtry UV SPF 30+ - zmniejszysz w ten sposób ryzyko pojawianie się przebarwień potrądzikowych. Filtry przeciwsłoneczne są niezbędne w przypadku stosowania niektórych leków czy kosmetyków na trądzik pospolity.

Makijaż przy cerze trądzikowej

Możesz stosować makijaż, jednak dobór odpowiednich produktów jest szczególnie ważny. Pudry, podkłady i korektory nie mogą mieć działania komedogennego. Ważne jest dokładne zmywanie makijażu. Nie możesz też zapominać o regularnym myciu i dezynfekcji gąbek i pędzli.

Czasami wymaga się jedynie diagnostyki różnicowej ze względu na podobieństwo do niesztowicy, choć zmiany skórne spowodowane przez tę chorobę występują przede wszystkim na kończynach dolnych i pośladkach.

Czytaj dalej...

Jeżeli chcesz mieć piękne i mocne włosy, koniecznie ogranicz picie kawy, zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem może być stewia , jedz jak najwięcej warzyw i owoców, zastąp białe pieczywo tym pełnoziarnistym, jedz dużo ryb dostarczają kwasów omega-3.

Czytaj dalej...

Jeśli miałaś włosy kolorowe fiolet, róż, niebieski , usunięcie takiej farby może przeprowadzić Cię przez pośrednie odcienie, dlatego lepiej zrobić to w salonie wtedy będziesz pewna, że nie skończysz z odcieniem brudnego beżu, albo zwiędłego fiołka.

Czytaj dalej...

psolareny stosowane leczniczo lub zawarte w owocach, zwłaszcza w limonkach i jarzynach , czerwień bengalska stosowana w okulistyce , niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, pochodne kwasu propionowego np.

Czytaj dalej...