Domowe Metody na Wybielanie Blizn

Operacyjne usuwanie blizn

Zabieg chirurgiczny to często jedyny sposób na pozbycie się pogrubionych, starych, czerwonych blizn. Zabiegi chirurgiczne stosuje się na stare blizny po szwach, które wskutek zaburzeń gojenia mogą stać się twarde, czerwone, na nawet swędzą i bolą. Metody operacyjne to również jedyny sposób na usunięcie koloidów, czyli grubych i nieregularnych skupisk tkanki, których usunięcie innymi metodami jest niemożliwe.

Chirurgiczne usuwanie blizn jest szczególnie wskazane do usuwania blizn starych, szpecących i dużych. Operacja polega na wycięciu blizny i zaszyciu rany. Zabieg ten pozwala na zbadanie histopatologiczne uzyskanego materiału.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Jakie są rodzaje blizn?

Nie zagłębiając się w medyczne szczegóły, można przyjąć, że wyróżnia się cztery rodzaje blizn. Od tego, do której grupy zostanie zakwalifikowana blizna, zależy sposób jej leczenia.

  • Blizny zwykłe: powstają u dzieci i dorosłych jako skutek urazu lub przeprowadzonego zabiegu. Początkowo są zgrubiałe, twarde, o sinoczerwonym zabarwieniu. Jeśli mamy skłonność do przedłużonego gojenia się nawet niewielkich skaleczeń, blizny mogą swędzieć. Z czasem jednak świąd ustępuje, blizny miękną i stają się jaśniejsze oraz mniej widoczne. Jednak na ostateczny wygląd blizny trzeba poczekać zwykle kilka miesięcy.
  • Blizny przerosłe: tworzą się, gdy naturalny proces goje­nia rany został zakłócony. Powstają tylko w miejscu urazu. Mogą być mało elastyczne i jeżeli znajdują się na przy­kład na kolanie lub łokciu, utrudniać poruszanie stawem. Z czasem blizny te stopniowo się zmniejszają i przy odpo­wiedniej pielęgnacji stają się bardziej elastyczne.
  • Blizny zanikowe: są to głównie małe, okrągłe blizny, tworzące się poniżej poziomu zdrowej skóry. Przypominają malutkie dołeczki. Powstają, jeżeli podczas gojenia się rany organizm nie wytworzy wystarczającej ilości włókien tkanki łącznej. Blizny zanikowe tworzą się zazwyczaj po ospie wietrznej lub trądziku młodzieńczym.
  • Keloidy (bliznowce): to blizny, które tworzą się z tkanki łącznej rozrastającej się ponad miarę już po zagojeniu się rany. Mają kształt wybrzuszeń, wysta­jących ponad poziom skóry i są zwykle większe niż obszar uszkodzenia. Bliznowiec jest twardy, często mocno różowy lub ciemnoczerwony i bolesny. Keloidy powstają u osób, których organizm ma skłonność do nadmiernej produkcji kolagenu, czyli białka będącego jednym z budulców skóry i biorącego udział w jej rege­neracji. Keloidy mogą powstać w każdym miejscu ciała, ale najczęściej pojawiają się w okolicach mostka, na ramionach, na płatkach usznych. Większą skłonność do nich mają osoby o ciemniejszej karnacji, a także dzieci i osoby młode 2 .

Cztery etapy gojenia się ran

Tworzenie się blizny jest naturalnym procesem gojenia się ciała. Uszkodzoną skórę zastępuje wtedy tkanka łączna. Goje­nie się każdej rany przebiega w czterech fazach.

  • Faza zapalna rozpoczyna się w chwili zranienia. W ciągu 24–48. godzin dochodzi do przekrwienia tkanki i zwięk­szenia przepuszczalności naczyń włosowatych. Rana wypełnia się skrzepem krwi, który można nazwać biolo­gicznym opatrunkiem. To on chroni ranę przed odwodnie­niem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Na brzegach rany gromadzi się włóknik, który jest rusztowaniem dla powstającego strupka.
  • Ograniczona faza zapalna, to etap, w którym rana się oczyszcza. Napływają do niej komórki żerne (makrofagi), które usuwają obumarłe tkanki. Do rany wnikają także naczynia krwionośne – na wykonanie tych czynności organizm potrzebuje zazwyczaj około tygodnia.
  • Faza gojenia to czas, w którym fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej, intensywnie wytwarzają kolagen, pod­trzymujący tworzącą się bliznę. Komórki tkanki łącznej mnożą się, a nad nimi powstaje nabłonek. Dochodzi do równowagi między ilością produkowanego przez organizm kolagenu a kolagenem, który jest rozkładany i usuwany.
  • Faza przebudowy blizny może trwać od kilku miesięcy do ponad roku. W tym czasie skóra w pobliżu blizny ulega przemodelowaniu i odbudowie oraz wzmocnieniu 3 .

elektrokoagulacja zabieg, w którym zmienia się strukturę tkanek za pomocą prądu, laserowe usuwanie tkanek zabieg, w którym usuwa się chorobowo zmienione tkanki, skleroterapia wstrzykiwanie preparatu, który wywołuje zwłóknienie tkanek.

Czytaj dalej...

Najczęściej obserwuje się taki stan rzeczy z kilku powodów zaburzeń hormonalnych i chorób tarczycy najczęściej wypadanie włosów towarzyszy chorobie Hashimoto , podwyższonego stresu, słabej, niezblilansowanej diety.

Czytaj dalej...

Bardzo wiele pań decyduje się na naturalne domowe patenty, takie jak płukanki rozjaśniające na bazie rumianku, rabarbaru, cytryny bądź wręcz przeciwnie, przyciemniające na bazie kawy, czarnej herbaty, kory dębu, orzecha włoskiego, czy szałwii.

Czytaj dalej...

Podłoże alergiczne często ma wyprysk kontaktowy na twarzy , który może pojawić się na policzkach, czole czy szyi kilkanaście godzin, a nawet kilka dni po kontakcie z alergenem, stąd trudno jest określić jego przyczynę.

Czytaj dalej...