Opinie na temat przeszczepu włosów u Dr. Turowskiego

Przeszczep włosów: wady i zagrożenia

To, o czym trzeba wiedzieć, to konieczność wykonania min. 3-4 zabiegów przeszczepu włosów, aby cieszyć się zadowalającymi, długotrwałymi efektami. Jeżeli włosy są przerzedzone na całej głowie, potrzebne będą min. 4 zabiegi. Kolejną wadą jest fakt, że w przypadku metody STRIP z tyłu głowy może pozostać wypukła blizna. Dopóki przykrywamy ją włosami, nie ma większego problemu, ale należy liczyć się z tym, że w takiej sytuacji nigdy nie będziemy mogli mieć krótkich włosów z tyłu głowy.

Innym zagrożeniem może być nieprecyzyjny chirurg. Podczas wszczepiania włosów konieczna jest duża precyzja i stosowanie odpowiednich kątów, aby efekt był naturalny i włosy nie rosły jednocześnie każdy w inną stronę.

Anna Baranowska

Ukończyła Dziennikarstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kilkuset artykułów o tematyce zdrowotnej i parentingowej. Należy do grona dziennikarzy medycznych jako członkini Stowarzyszenia "Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia".

Czy do przeszczepu włosów bez golenia głowy trzeba się jakoś przygotować?

Przed zakwalifikowaniem Pacjenta do przeszczepu włosów bez golenia głowy, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Lekarz dokładnie ogląda skórę głowy i przeprowadza dokładny wywiad medyczny. Dzięki temu może wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do dalszego leczenia. Chirurg ustala przebyte choroby i w razie potrzeby kieruje na dalsze badania krwi lub diagnostykę trichoskopem. Po pozytywnym zakwalifikowaniu Pacjent kierowany jest na leczenie.

Pacjent może być poproszony o wykonanie takich badań, jak morfologia krwi, badanie moczu, parametry krzepnięcia, HBS czy HCV. Zaleca się też, aby około 14 dni przed zabiegiem nie przyjmować aspiryny i innych leków, które zawierają kwas acetylosalicylowy. W dniu zabiegu należy zjeść bogate w cenne składniki odżywcze śniadanie – ale bez picia kawy i innych napojów zawierających kofeinę. Warto też pomyśleć o wygodnym stroju, ponieważ zabieg potrwa kilka godzin.

Przebieg zabiegu transplantacji włosów dzień po dniu

Przed zabiegiem lekarz zawsze kieruje Pacjenta na konsultację, w której trakcie można wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Specjalista może także omówić stan zdrowia i w razie konieczności zlecić wykonanie niezbędnych badań. Dokonuje także oględzin skóry i sprawdza, w jakiej fazie występuje utrata włosów. Lekarz ustala także przebyte choroby pacjenta oraz jego rodziny.

Wywiad medyczny jest bardzo istotny, ponieważ niektóre schorzenia (np. łysienie plackowate czy androgenowe) są dziedziczone po pozostałych członkach rodziny. Aby uzyskać lepsze rezultaty zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE lekarz w trakcie konsultacji może również zlecić wykonanie badań krwi oraz przeprowadzić badanie trichoskopem – obejrzy skórę głowy i włosów w powiększeniu, co z kolei pozwoli skutecznie wykryć przyczynę łysienia i ją wyeliminować.

Po pozytywnym zakwalifikowaniu lekarz podaje znieczulenie miejscowe, które ma zniwelować ewentualne nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Następnie Pacjentowi są golone włosy z części dawczej i odbywa się pobieranie graftów. W kolejnym etapie pobrane i wyselekcjonowane mieszki włosowe zostają wszczepione w okolicę biorczą przez wykwalifikowane asystentki.

Ostatnim etapem zabiegu jest zaaplikowanie na skórę specjalnej maści polepszającej proces gojenia się ran. Lekarz przekaże także niezbędne informacje dotyczące pielęgnacji skóry głowy po przeszczepie oraz wszelkich zaleceń.

Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów?

Jeśli przeciwwskazania nie występują i jesteśmy gotowi do tego, by uzyskać bujną czuprynę na głowie, udajemy się na zabieg. Z lekarzem wyznaczamy nową linię włosów na czole, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt – linię lekarz rysuje przed operacją. Zabieg przeszczepu włosów trwa od 1 godziny do nawet 3,5 godzin – w zależności od tego, jak duża jest powierzchnia bez włosów, ile jest implantów, jak gęsto zażyczyliśmy sobie ich umieszczenie, a także jaką lekarz stosuje technikę i ile mamy lat. Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe, więc zaraz po nim można udać się do domu. Znieczulenie ogólne nie jest stosowane przy przeszczepie włosów, ale wyjątkiem są dzieci.

Jak przebiega zabieg? Po wyznaczeniu linii włosów przy czole, goli się włosy na potylicy w miejscu, z którego ma być pobrany pasek owłosionej skóry – ma on zwykle 0,5-1 cm. Przed pobraniem paska oczywiście zostajemy miejscowo znieczuleni. Pasek dzielony jest następnie na implanty, które zawierają od 1 do 3 mieszków włosowych. Nie trzeba obawiać się blizny po pobranym pasku, gdyż ma ona zwykle milimetr szerokości, dzięki czemu z powodzeniem schowa się ona później pod włosami. Implanty są następnie wszczepiane we wcześniej przygotowane kanaliki.

Po zabiegu przez kilka dni widoczny jest obrzęk oraz zasinienie. Może też dojść do tego niewielki ból, ale zwykle pacjent po zabiegu dostaje od lekarza odpowiednie środki łagodzące te objawy i zapobiegające infekcji, m.in. leki przeciwbólowe i neomycynę, a także plastry żelowe do wykonywania zimnych okładów na łagodzenie obrzęków. Po kilku dnia (niekiedy do tygodnia), niekorzystne objawy powinny minąć, a strupki z miejsc, w których były wykonywane nakłucia, odpadną.

Wypadanie włosów – jaka jest przyczyna?

Zanim zdecydujesz się na zabieg wypadania włosów, lekarz będzie musiał sprawdzić, jaka jest przyczyna łysienia, gdyż może to świadczyć np. o chorobie. Wśród możliwych przyczyn łysienia jest także narażenie na ciągły stres, zła dieta czy nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Zazwyczaj jednak powodem wypadania włosów u mężczyzn jest ich gospodarka hormonalna, gdyż testosteron znajdujący się we krwi, po wpływem działania enzymów, zmienia postać do dihydrotestosteronu (DHT) – a to hormon, który niszczy mieszki włosowe. Co ciekawe, na działanie tego hormonu nie są zwykle wrażliwe mieszki włosowe znajdują się na potylicy – z tego powodu często osoby, które nawet bardzo silnie łysieją, z tyłu głowy nadal mają włosy. I to właśnie z tych pozostałych włosów zwykle jest możliwość wykonania transplantacji na inne partie głowy.

U kobiet natomiast łysienie androgenowe, czyli wypadanie włosów pod wpływem hormonów męskich, spotyka się o wiele rzadziej. Jeśli jednak to jest przyczyną, obserwuje się niedobór estrogenów. Kobiety łysieją także inaczej od mężczyzn: mają bardziej przerzedzone włosy w okolicach czoła oraz na czubku głowy.

Aby uzyskać lepsze rezultaty zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE lekarz w trakcie konsultacji może również zlecić wykonanie badań krwi oraz przeprowadzić badanie trichoskopem obejrzy skórę głowy i włosów w powiększeniu, co z kolei pozwoli skutecznie wykryć przyczynę łysienia i ją wyeliminować.

Czytaj dalej...

Zazwyczaj jednak powodem wypadania włosów u mężczyzn jest ich gospodarka hormonalna, gdyż testosteron znajdujący się we krwi, po wpływem działania enzymów, zmienia postać do dihydrotestosteronu DHT a to hormon, który niszczy mieszki włosowe.

Czytaj dalej...

Ogólnie jestem zadowolony, moje stare włosy nie wypadają nie stosuję żadnych tabletek tylko minoksydyl do fukania na włosy Zakoli już nie ma, włosy w moim przypadku dosyć szybko wyrosły bo z tego co miałem informacje u niektórych nawet dopiero w 6 miesiącu.

Czytaj dalej...

Metoda nie sprawdzi się u osób z łysieniem plackowatym, po chemioterapii lub u młodych osób, które dotknął już problem łysienia, a marzy im się obniżenie linii włosów, ze względu na brak możliwości przewidzenia postępu procesu.

Czytaj dalej...