Turowski - Przeszczep włosów

Wypadanie włosów – jaka jest przyczyna?

Zanim zdecydujesz się na zabieg wypadania włosów, lekarz będzie musiał sprawdzić, jaka jest przyczyna łysienia, gdyż może to świadczyć np. o chorobie. Wśród możliwych przyczyn łysienia jest także narażenie na ciągły stres, zła dieta czy nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Zazwyczaj jednak powodem wypadania włosów u mężczyzn jest ich gospodarka hormonalna, gdyż testosteron znajdujący się we krwi, po wpływem działania enzymów, zmienia postać do dihydrotestosteronu (DHT) – a to hormon, który niszczy mieszki włosowe. Co ciekawe, na działanie tego hormonu nie są zwykle wrażliwe mieszki włosowe znajdują się na potylicy – z tego powodu często osoby, które nawet bardzo silnie łysieją, z tyłu głowy nadal mają włosy. I to właśnie z tych pozostałych włosów zwykle jest możliwość wykonania transplantacji na inne partie głowy.

U kobiet natomiast łysienie androgenowe, czyli wypadanie włosów pod wpływem hormonów męskich, spotyka się o wiele rzadziej. Jeśli jednak to jest przyczyną, obserwuje się niedobór estrogenów. Kobiety łysieją także inaczej od mężczyzn: mają bardziej przerzedzone włosy w okolicach czoła oraz na czubku głowy.

Czy do przeszczepu włosów bez golenia głowy trzeba się jakoś przygotować?

Przed zakwalifikowaniem Pacjenta do przeszczepu włosów bez golenia głowy, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Lekarz dokładnie ogląda skórę głowy i przeprowadza dokładny wywiad medyczny. Dzięki temu może wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do dalszego leczenia. Chirurg ustala przebyte choroby i w razie potrzeby kieruje na dalsze badania krwi lub diagnostykę trichoskopem. Po pozytywnym zakwalifikowaniu Pacjent kierowany jest na leczenie.

Pacjent może być poproszony o wykonanie takich badań, jak morfologia krwi, badanie moczu, parametry krzepnięcia, HBS czy HCV. Zaleca się też, aby około 14 dni przed zabiegiem nie przyjmować aspiryny i innych leków, które zawierają kwas acetylosalicylowy. W dniu zabiegu należy zjeść bogate w cenne składniki odżywcze śniadanie – ale bez picia kawy i innych napojów zawierających kofeinę. Warto też pomyśleć o wygodnym stroju, ponieważ zabieg potrwa kilka godzin.

Na czym polega przeszczep włosów DHI?

DHI, czyli Direct Hair Implantation to bezpośrednia implantacja mieszków włosowych. Podczas zabiegu mieszki pobiera się i umieszcza w specjalnym piórze medycznym Choi. Następnie są bezpośrednio aplikowane w miejsce ubytków za pomocą tego narzędzia. Dzięki wykorzystaniu pióra Choi można zgrać w jednym czasie pobieranie i implantację.

Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym. W trakcie przeszczepu włosów DHI za pomocą pióra Choi lekarz lub wykwalifikowana asystentka wkłada mieszki włosowe do narzędzia. Następnie wbija się igłę w skórę głowy pod kątem 40 – 45 stopni i aplikuje przygotowane mieszki. Wyjmując kaniulę pozostawiane są w skórze obszaru biorczego wszczepione włosy. Podczas całego procesu korzysta się z kilku piór i igieł, które mają różną długość. Dzięki temu można je precyzyjnie dopasować do każdego mieszka. Technika DHI daje możliwość uzyskania znacznie większej gęstości wzrostu włosów w obszarach objętych łysieniem.

Przeszczep włosów: dostępne techniki zabiegowe

To, w jaki sposób implanty z mieszkami włosowymi są wszczepiane w miejsca pozbawione włosów, w dużej mierze determinuje efekt końcowy zabiegu i naturalność wyglądu. Obecnie stosowane są poniżej opisane techniki:

Istnieje także inna klasyfikacja metod przeszczepiania włosów: wyróżnia się metodę STRIP i metodę FUE. Poniżej opisujemy, na czym polegają.

1. Metoda STRIP przeszczepiania włosów

Metoda STRIP polega na wycięciu pasku włosów z tylnej części głowy na długość ok. 15 cm i szerokość ok. 1 cm. Z paska wycina się następnie pojedyncze grafty zawierające ok. 1-3 włosy, po czym przy pomocy skalpela przygotowuje się kanaliki w miejscach, gdzie mają być wszczepione włosy i tam wkładane są grafty. Aby uzyskać dobry efekt, potrzebne są 3-4 zabiegi. Ponowny zabieg nie możliwy przed upływem 6 miesięcy.

2. Metoda FUE przeszczepu włosów

To obecnie innowacyjna metoda, która wyparła metodę STRIP. Polega na odizolowaniu mieszków włosowych, przy czym nie wycina się paska skóry z włosami z tyłu głowy, ale jedynie pobiera się pojedyncze meszki przy pomocy mikropunchów. Następnie nacinana jest skóra w miejscach, gdzie mają być przeszczepione włosy i tam umieszcza się mieszki. Zaletą tej metody jest fakt, że z tyłu głowy nie pozostaje blizna, dzięki czemu w przyszłości można nawet zgolić głowę bardzo krótko, a i tak nikt nie zauważy śladu po zabiegu. Wadą jest dużo wyższa cena zabiegu od metody tradycyjnej.

Przeszczep włosów FUE

Przeszczep włosów to mało inwazyjna metoda na przywrócenie włosom naturalnego cyklu wzrostu i zahamowanie ich wypadania. Przeszczepy włosów wykonywane są w znieczuleniu miejscowym co jeszcze bardziej zwiększa ich bezpieczeństwo.

Dużą zaletą transplantacji włosów jest fakt, że nie ogranicza się tylko do głowy, jest wykonywany także m.in. na włosach brody, brwi czy rzęs. Pozwala także przeszczepić włosy w miejsce blizny, dzięki czemu skutecznie redukuje zarówno problem łysienia, jak i nieestetycznych znamion. Metoda transplantacji FUE słynie z tego, że przeszczep wykonuje się bez pozostawiania praktycznie żadnych blizn i nieestetycznych znamion na skórze.

Dean Cały proces był świetnie przygotowany od początku do końca Chcę podziękować Panu i Pana zespołowi za wspaniałą obsługę podczas zabiegu w klinice we Wrocławiu podczas niedawnego zabiegu przeszczepu włosów.

Czytaj dalej...

Zazwyczaj jednak powodem wypadania włosów u mężczyzn jest ich gospodarka hormonalna, gdyż testosteron znajdujący się we krwi, po wpływem działania enzymów, zmienia postać do dihydrotestosteronu DHT a to hormon, który niszczy mieszki włosowe.

Czytaj dalej...

Dean Cały proces był świetnie przygotowany od początku do końca Chcę podziękować Panu i Pana zespołowi za wspaniałą obsługę podczas zabiegu w klinice we Wrocławiu podczas niedawnego zabiegu przeszczepu włosów.

Czytaj dalej...

Zabieg przeszczepu włosów trwa od 1 godziny do nawet 3,5 godzin w zależności od tego, jak duża jest powierzchnia bez włosów, ile jest implantów, jak gęsto zażyczyliśmy sobie ich umieszczenie, a także jaką lekarz stosuje technikę i ile mamy lat.

Czytaj dalej...