Sure, here it is -htmlCopy codePryszcz na penisie - Przyczyny, leczenie i porady

Pryszcz na penisie: co go powoduje i jak go wyleczyć?

Pryszcz może rozwijać się wszędzie, gdzie masz pory, oznacza to, że może tworzyć się w dowolnym miejscu na ciele, w tym na penisie. Biorąc pod uwagę wrażliwy charakter tego obszaru, przed przystąpieniem do autodiagnozy należy sprawdzić kilka konkretnych objawów. Inne guzki i grudki, które występują wokół penisa, mogą być czymś zupełnie innym i mogą wymagać pomocy medycznej.

Pryszcz na penisie pojawia się, gdy pory są zatkane. Efekt końcowy zależy od materiałów, które je zatyka. Na przykład tłuszcz i martwe komórki skóry prowadzą do zaskórników. Mieszanka bakterii, oleju i komórek może powodować pryszcze. Pryszcze mogą również zawierać ropę, być delikatne w dotyku oraz mogą być stwardniałe.

Możesz być bardziej narażony na pryszcze na penisie, jeśli:

  • unikasz higieny
  • mieszkasz w wilgotnym klimacie
  • masz tłustą skórę
  • golisz włosy łonowe
  • nosisz obcisłe spodnie i bieliznę, które mogą powodować obtarcie

Pryszcze prącia mogą wystąpić niezależnie od tego, czy jesteś aktywny seksualnie. Jeśli jednak jesteś aktywny, jesteś narażony na objawy chorób przenoszonych drogą płciową, które mogą wyglądać jak pryszcze. Choroby te mogą powodować dodatkowe komplikacje, jeśli nie są leczone, więc jeśli nie masz pewności co do swoich guzów, skontaktuj się z lekarzem w celu postawienia diagnozy.

Krostki na penisie – dlaczego się pojawiają?

Penis narażony jest na działanie wielu różnych czynników, które mogą powodować infekcje intymne u mężczyzn oraz sprawić, że na penisie zaczną pojawiać się białe lub czerwone krostki. W większości przypadków powodem dość wstydliwego problemu jest nieprzestrzeganie zasad higieny, przegrzewanie okolic intymnych, pojawienie się stanów zapalnych, które związane są z drażnieniem delikatnego, męskiego narządu np. zbyt ciasną odzieżą oraz bielizną, a także alergie kontaktowe.

Kolejnym powodem pojawienia się krostek na penisie mogą być choroby przenoszone drogą płciową. Czerwone plamki i krostki mogą być też objawem zakażeń o podłożu bakteryjnym oraz wirusowym, które są dość częstym powikłaniem przygodnego seksu bez zabezpieczenia. Warto wiedzieć, że np. grzybicą można zarazić się także podczas seksu oralnego, jeżeli partnerka cierpi na grzybicę jamy ustnej lub gardła.

Prosaki na penisie

Nieco innego rodzaju krostami występującymi na narządach płciowych są prosaki. Czym są te wykwity? To torbiele zastoinowe związane z nadaktywnością gruczołów łojowych, będące efektem niewłaściwego, nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych.

Prosaki na prąciu, jądrach i w innych miejscach ciała mogą powstawać spontanicznie i bez wyraźnej przyczyny, ale też pojawiają się:

  • po ustąpieniu ran pęcherzykowych,
  • po zabiegach dermabrazji (mechanicznego ścierania skóry) i radioterapii,
  • w wyniku długotrwałego leczenia środkami sterydowymi oraz niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Dzielą się na pierwotne, które są niemal powszechne u noworodków (występują u około 40-50 procent maluchów, głównie na twarzy ale też na narządach płciowych - dane: D. Berk i S.J. Bayliss) oraz wtórne, pojawiające się w późniejszych latach życia.

W pierwszym z wymienionych przypadków podłoże najprawdopodobniej jest genetyczne.

Jak wyglądają prosaki? Są podobnie do plamek Fordyce'a. Zbierający się pod skórą łój powoduje niewielkie uwypuklenia w kolorze białym. Po mocniejszym naciśnięciu albo przebiciu, tłusta i kleista wydzielina powinna uchodzić na zewnątrz. Ich średnica z reguły wynosi 1-2 mm.

Prosaki na członku także nie są związane z żadnym zakażeniem, alergią czy kwestiami natury higienicznej. Nie bolą, nie swędzą, nie szczypią, nie utrudniają też współżycia seksualnego, przynajmniej w czysto technicznym aspekcie.

Czy są zaraźliwe? Nie, nie ma możliwości przenoszenia ich, aczkolwiek tak, jak większość zmian chorobowych występujących w strefach intymnych, mogą budzić nie najlepsze skojarzenia i obawy.

Z tego też powodu dotknięte nimi osoby często powstrzymują się od aktywności seksualnej lub też spotykają z niechęcią ze strony partnerów. Stąd liczne zapytania o diagnostykę i metody leczenia.

Krosty na penisie a alergia

Krostki na penisie mogą być objawem chorób skóry. W takiej sytuacji najczęściej mają postać plamek. Mogą powodować swędzenie prącia albo uczucie podrażnienia skóry. Alergię może wywołać stosowanie nieodpowiednich środków do prania bądź płukania tkanin. Czerwone plamki i wysypka skórna mogą być też efektem nieprawidłowej higieny intymnej albo stosowania zbyt podrażniających preparatów do higieny intymnej.

W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności zmienić środki stosowane do prania bielizny. Warto sięgnąć po produkty hipoalergiczne albo dziecięce, które nie uczulają. Oprócz tego dobrze jest również zmienić produkty do higieny intymnej na hipoalergiczne. Dobrze jest stosować również ziołowe napary np. z rumianku, który działa łagodząco i może hamować wysypkę. Przemywanie prącia naparem z rumianku może złagodzić nieprzyjemne objawy.

Jeśli wysypka nie zniknie, można oznaczać alergię pokarmową. Niektóre pokarmy w czasie reakcji alergicznej powodują objawy skórne. Dobrze jest wykluczyć z diety produkty bogate w skrobię i cukier. Warto także zapisać się na konsultację z lekarzem, ponieważ być może należy wykonać testy alergiczne.

Profilaktyka

Plamki na penisie mogą pojawić się na skutek wielu przyczyn. Warto dbać o higienę intymną, nie stosować drażniących preparatów do mycia narządów płciowych i tym bardziej nie myć ich żelami pod prysznic. Dobrze jest także zwracać uwagę na to, by czynnikiem uczulającym i wywołującym reakcję alergiczną nie były środki do prania. Jeśli plamki na penisie pojawiły się po zmianie środku do prania bielizny, sytuacja jest jasna – są wynikiem reakcji alergicznej. Należy zrezygnować z prania odzieży w tym płynie i sięgnąć po produkt hipoalergiczny.

Chorobom wirusowym nie da się zapobiec, ale warto zwracać uwagę na przestrzeganie zasad higieny intymnej także przed i po stosunku seksualnym. Nie należy także obawiać się wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, jeśli pojawią się u nas choroby skóry lub objawy infekcji grzybiczej. Najczęściej leczy się je za pomocą odpowiednich maści.

Co ciekawe, aby nie dopuścić do rozwoju chorób skóry na penisie, warto. spać nago. Spanie bez bielizny pozwala oddychać narządom płciowym, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób skóry i reakcji alergicznych. U mężczyzn może to przynieść dodatkowe korzyści - jądra lubią niższą temperaturę niż naturalne 36,6 stopnia Celsjusza. Spanie nago może przyczynić się do produkcji lepszej jakości spermy, a zatem wzmocnienia męskiej płodności. Oprócz tego oczywiście zmniejsza ryzyko występowania infekcji intymnych.

Krostek na penisie nie wolno lekceważyć, bo mogą one świadczyć o chorobie wenerycznej. W takiej sytuacji występują na skutek wniknięcia bakterii w skórę. Najpierw występuje podrażnienie i zaczerwienienie skóry, później może pojawić się obrzęk lub owrzodzenie. Kolejnym etapem choroby mogą być objawy infekcji ogólnej: gorączka, złe samopoczucie, ogólne osłabienie. Są to sygnały, które świadczą, że krosty, plamki na penisie i zmiany skórne w okolicach narządów płciowych nie są wynikiem alergii, ale też chorób wenerycznych. Jeśli chorobą weneryczną jest kiła, może obciążyć układ krążenia lub układ nerwowy.


Poważne schorzenia, takie jak rak piersi i ropnie, mogą rozwinąć się u mężczyzn, dlatego tak ważne jest, aby każdy z niezidentyfiko- wanym, bolesnym guzem na lub w okolicach brodawki sutkowej zobaczył u lekarza diagnozę.

Czytaj dalej...

Opryszczka w nosie to infekcja wywołana przez wirus Herpes Simplex Virus HSV , który jest również odpowiedzialny za powstawanie zmian opryszczkowych na wargach opryszczka wargowa, inaczej popularne zimno najbardziej rozpowszechnioną formę tej choroby.

Czytaj dalej...

Zbieranie na powierzchni skóry twarzy, bakterii, motyli, eksfoliowanych komórek naskórka, pozostałości kremu lub kosmetyków może sztucznie zatykać kanały, powodując reakcje zapalne w postaci trądziku.

Czytaj dalej...

pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna informuje dermatolożka.

Czytaj dalej...