Dlaczego Dziecku Wypadają Włosy - Przyczyny i Sposoby Na Wzmocnienie Włosów U Dzieci
Dieta na włosy, które wypadają – przykładowy jadłospis
Oto przykładowy jadłospis w diecie przy wypadających włosach:
śniadanie: komosanka na mleku sojowym z zarodkami pszennymi, pomarańczą, orzechami brazylijskimi posypana nasionami chia oraz świeżo zmielonym siemieniem lnianym.
drugie śniadanie: garść orzechów włoskich i brazylijskich, pomarańcza.
lunch: pomidorowa włoska zupa rybna z grzankami z razowego pieczywa.
obiad: stek wołowy z pieczonymi ziemniakami, sałatką z brokuła, papryki, natki pietruszki skropionej olejem lnianym.
kolacja: sałatka z makrelą wędzoną, jajkiem, ciecierzycą, szpinakiem, sosem z oleju rzepakowego zimno tłoczonego, musztardy, soku z cytryny i odrobiny miodu z grzankami z razowego pieczywa.
Data publikacji: 24.06.2021
Data aktualizacji: 20.12.2022
Bibliografia
- H. M. Almohanna, A. A. Ahmed, J. P. Tsatalis, A. Tosti, The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review, "Dermatology and Therapy", nr 9 (1) 2019.
- E. L. Gio, K. Rajani, Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use, "Dermatol Pract Concept", nr 7 (1) 2017.
- D. H Rushton, Nutritional factors and hair loss, "Clinical and Experimental Dermatology", nr 27 (5) 2002.
- J. Qi, L. A. Garza, An Overview of Alopecias, "Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine", nr 4 (3) 2014.
- I. Wawer, Dietetyczne niedobory mikroskładników i suplementacja w chorobach neurologicznych, "Neurologia Praktyczna", nr 6 2017.
Inne publikacje autora
Jak często i czym myć włosy niemowlaka?
Jeśli na włosach niemowlaka pojawiła się ciemieniucha, warto myć główkę nawet codziennie, jeśli nie - należy to robić minimum dwa razy w tygodniu, ale nie trzeba każdego dnia powtarzać tego rytuału. Mycie włosów niemowlaka warto zacząć już w pierwszych dniach życia dziecka. Najlepiej korzystać z produktów przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych. U dzieci, które mają mniej bujne czupryny, wystarczy przemyć główkę płynem do kąpieli i opłukać ją wodą, w przypadku niemowląt z bujnymi fryzurami warto skorzystać z szamponu. Pamiętajmy, by nie suszyć główki dziecka.
Podsumowując, rodzic nie ma żadnego wpływu na to, jak będą wyglądać włosy niemowlaka: jaki przybiorą kolor, jakiej grubości będą i jak szybko będą rosnąć. Nieprawdziwym jest stwierdzenie, że częste podcinanie włosów przyspiesza ich wzrost - wpływa ono dobrze na ich kondycję, jednak jest niezależne od szybkości, z jaką rosną. Warto również pamiętać, by u niemowląt nie stosować żadnych odżywek do włosów, które są im po prostu niepotrzebne. Oczywiście, jeśli włosy niemowlaka rosną bardzo szybko, możemy je podcinać. Niemowlęce włoski możemy też czesać, ale za pomocą miękkiej szczotki z naturalnego włosia, nie grzebieniem.
Łysienie plackowate u dzieci
Łysienie plackowate jest niezakaźną chorobą wywołującą utratę włosów. Obecnie uważa się, iż odpowiedzialny jest za to labilny układ immunologiczny atakujący mieszki włosowe. Chorobę charakteryzuje nagłe pojawienie się okrągłych lub owalnych ognisk łysienia. Mają one gładką, połyskującą powierzchnię.
Chociaż nie ma lekarstwa na łysienie plackowate, leczenie może kontrolować przebieg choroby u niektórych dzieci. Wiele z nich odzyskuje swoje włosy w ciągu roku, chociaż odrost jest nieprzewidywalny i wiele potem traci włosy ponownie. U około 5 proc. dzieci choroba postępuje do łysienia całkowitego – utrata wszystkich włosów na skórze głowy, brwi, rzęs i owłosienia łonowego.
W skrajnych przypadkach może być obecny niedostateczny rozwój gruczołów łojowych oraz kruchość i łamliwość paznokci. Dla młodszych dzieci, leczenie składa się głównie z silnych kortykosteroidów maści lub kremów stosowanych na łyse obszary.
Leczenie może obejmować również zastrzyki sterydowe w skórę głowy. Minoxidil jest często stosowany, jako środek wspomagający miejscowe leczenie steroidowe. Antralina stosowane na skórę przez krótki czas może przywrócić wzrost włosów w ciągu 8-12 tygodni.
Kiedy przestanie być "łyse" i jaki będzie mieć kolor włosów? Ważne informacje o dziecięcych fryzurach
Włosy niemowlaka to ważna kwestia nie tylko dla jego rodziców. Ich brak, bądź przeciwnie, nadmiar, wzbudza wśród otoczenia szereg komentarzy. A to jest ich za mało, a to za dużo. Jak zatem powinny wyglądać włosy niemowlaka i czy rodzice bujnie lub skąpo owłosionych pociech mają się czym martwić?
O włosach niemowlaka należy wiedzieć przede wszystkim jedną podstawową rzecz: noworodki rodzą się z włosami płodowymi - tzw. meszkiem płodowym - które można porównać do zębów mlecznych. Te włosy nie zostaną z nimi na stałe i już po kilku miesiącach powinny ulec zatarciu. W rzadkich przypadkach zostają one z dziećmi na zawsze, jako włosy stałe.
Najczęściej w ciągu kilku miesięcy od porodu te pierwsze włosy zaczynają wypadać, nie ma więc się co martwić o to, że jedno dziecko ma ich więcej, drugie mniej, a jeszcze inne ma na głowie łyse "placki". Nic dziwnego, że się pojawiają, skoro dzieci często ruszają główką podczas snu, ocierają się o rodziców itp. Również to, jakiego koloru i jak mocne dziecko będzie miało włosy okaże się dopiero później.
Rodzicielski niepokój budzi również pojawiająca się na włosach niemowlaka i jego główce ciemieniucha, czyli żółty nalot, przypominający skorupkę. Również ona nie oznacza niczego złego - dziecko nie odczuwa na skutek jej pojawienia się bólu czy dyskomfortu. Jak się jej pozbyć? Warto codziennie myć włoski dziecka i masować główkę, używając oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Jeśli efektów nie będzie widać w ciągu pierwszych dni, trzeba kontynuować pielęgnację.
Spis treści
“Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojcówRozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.